Citizenfour: Občan Snowden (2014)

Vidieť celé zákulisie tejto kauzy stálo za to. Tu si človek uvedomí, že investigatívny žurnalizmus stále existuje a nie všetci novinári sedia za počítačom a zbierajú informácie z internetu. Veľmi dobrý úvod a kľúčový k pochopeniu o aký rozmer odpočúvania ide. Scény s rozprávačom boli perfektné. Laura Poitras má neskutočný hlas a akurát trafila intonáciu a emócie, aké do toho dať. Posledných štyridsať minút bolo menej konzistentných, zobrazujúcich útržkovito celkový dopad zverejňovania týchto informácií. Páčili sa mi aj tie bezkontextové zábery na Snowdena ako píše na laptope alebo ako si géluje vlasy. Pridali do filmu trochu emócií a priblížili Snowdena ako osobu divákovi. Ešte plus dávam, za hudbu na začiatku kreditov. Hodnotím slabými piatimi hviezdami.

Divergence (2014)

Nečítal som knihu. Nemal som veľké očakávania ale ostal som pozitívne prekvapený. Po prvé, myšlienka a príbeh sú dosť solídne. A po druhé, bolo to dosť brutálne. Tie bitky, surovosť a zabíjanie. Romantika bola zakomponovaná s mierou, celkom neinvazívne a netočil sa okolo nej hlavný dej. Hlavná herečka, veľmi sympatická. Ja som nadmieru spokojný a kľudne dám štyri hviezdy.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Námet bol super ale spracovanie až tak veľmi nie. Moc prehrávané niektorými hercami. Niektoré dialógy sa snažili byť až moc poetické. Určite to mohlo byť viac temné a tajomné. Celkovo málo súvislé čo sa týka nejakej rámcovej dejovej línie. ***SPOILER*** Záverečný dejový zvrat prišiel tak nečakane a neskoro, že nezanechal vo mne skoro žiadnu stopu. Podľa mňa celkom zlyhanie čo sa týka vývoja postavy doktora Newgata. ***END SPOILER*** Herec v hlavnej úlohe Jim Sturgess bola nepríjemná pastva pre moje oči. Vôbec sa mi nepáčilo jeho hranie. Jediným dôvodom prečo som si film stiahol je Kate Beckinsale ktorá je moja srdcovka. Samozrejme tu hralo veľa kvalitných hercov. Aby si niekto nemyslel, že ich opomínam.

Earth to Echo (2014)

Malo to podobné prvky so Super 8 a možno aj s E.T. ale toho si už poriadne nepamätám. Tak ale prečo nie zase. Dobré to bolo. Keby som mal menej rokov tak si viem predstaviť, že by som film úplne žral. Kamera bola dobre spravená. Príbeh sa možno dal spraviť trochu lepšie v niektorých častiach. ***SPOILER*** To dievča by som urobil tak, že sa s nimi bavila v škole aspoň trochu. Lebo takto to bolo, že ani nevedela poriadne kto sú a zrazu chce ísť s nimi. Aj s tými agentmi to bolo také, že ich chytili a všetko deťom vyrozprávali a zobrali ich so sebou pritom ani nevedeli či ich budú potrebovať. Tieto veci mi tam nesedeli až tak, inak fajn. ***END SPOILER***

Equalizer (2014)

Svetový mier nastolený a má čiernu tvár. Denzelovu postavu som celý film upodozrieval, že trpí kongenitálnou analgéziou. Priestrel, rezná rana alebo tupý úder, nič ho nezastavilo. Klasická, dobrá vyvražďovačka. Ja som sa bavil. ***SPOILER*** Vyzdvihnúť by som chcel úsek pri konci keď boli v Baumaxe a Denzel ich tam postupne likvidoval. Tak tá hudba tomu dodala dosť veľa. ***END SPOILER*** Dostal som presne to čo som očakával. Neviem či to je iba týmto filmom ale podobnosť Marton Csokasa a Kevin Spaceyho je neuveriteľná.

Ex Machina (2014)

Topka! Strašne moc uznávam všetkých ktorým sa podarí vytvoriť takéto majstrovské dielo. Minimum postáv, kulís a celé je to postavené na dialógoch, napätí a atmosfére. Vynikajúci scenár a hudba. Veľmi inteligentný film. Vizuálne zaujímavý. Super obsadenie aj výkony. Ešte raz, wow! Ak by som mal niečo zmeniť, tak jedine to, že by som film ukončil o necelé štyri minúty skôr. ***SPOILER*** Keď Ava nastúpila do výťahu a zatvorili sa za ňou dvere. Tá hudba dávala strašne veľa. A nakoniec scéna ukázala Avin pravý charakter. To čo prišlo potom bol už iba taký zbytočný šum. ***END SPOILER*** Ale to je len veľmi malý detail.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Ďalší epicko historický film do zbierky. Najviac ma vždy na týchto dielach ohúri vizuálna mohutnosť ktorú do toho vkladajú. Grafika negrafika, veľmi sa mi páčili kulisy aj rekvizity. Solídny príbeh. Trochu som sa bál, že desať rán egyptských alebo vyobrazenie a interakcia Boha bude rušiť historickú atmosféru ale vyšlo to veľmi dobre. Kvalitný herci. Kvalitné spracovanie. Vôbec som veľa od tohto filmu nečakal ale nakoniec som dosť spokojný.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Ďalší akčný náklad. Po pokojnej, nelogickej a prekecanej dvojke sa táto séria znovu vrátila na správnu koľaj neutíchajúcej akcie. Veľmi ma potešili nové, staré tváre čo sa pridali do klubu tejto série. Celkovo som nadmieru spokojný. Film sa určite vyrovnal jednotke.

Godzilla (2014)

Taká oddychová apokalypsa. Najlepší bol začiatok s Bryanom Cranstonom. Vtedy to malo príbeh. Potom to bola už iba veľká prerastená zoo. Čo som nechápal, že prečo vojaci nosili ručné strelné zbrane, keď to viditeľne tým tvorom neubližovalo. Nenudil som sa ale čakal som viac.

Hercules (2014)

Celkom rutinná záležitosť. Pripomínalo mi to nového Connana. Absencia legendárnych prvkov robila z Herkulesa obyčajného, málo zaujímavého hrdinu alebo skôr človeka. Áno rozdával silnejšie údery a na konci sa trochu odviazal. Ale vôbec sa mi nepáčilo takéto poňatie jeho príbehu. Počuli sme veľa epických monológov ktoré sa však nehodili do atmosféry filmu. Prišli vždy tak nečakane bez nejakého budovania. Obsadenie bolo fajn. Kulisy a grafika tiež. Myslím si ale, že hocijaký príbeh už dospelého Herkulesa nemá až tak veľa čo ponúknuť. Skôr by som sa zameral na jeho rast a premenu v hrdinu od detstva po dospelosť. Hodnotím silnejšími dvoma hviezdami.