Snídaňový klub (1985)

Super film. Produkčne nenáročný. Zábavný a zaujímavý so silným odkazom a dobrou hudbou. Postupné rozpitvávanie všetkých postáv ukazuje, že každý má to svoje čo skrýva pred spoločnosťou v klamlivom zovňajšku. Sociálna dynamika v praxi. Človek môže nájsť zaujímavých ľudí s ktorými má niečo spoločné aj na nepravdepodobných miestach. Stačí osobu odškatuľkovať a stráviť spolu chvíľu času. Teraz po vzhliadnutí mám taký úžasný naplnený pocit. Musím zvýšiť hodnotenie na päť hviezd.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Pokračovanie kleslo o úroveň nižšie oproti jednotke. Po slabom úvode neprišla podľa očakávania honba za pokladom. Len veľmi okrajovo bola načrtnutá legenda o jednom artefakte ale s dejom to nemalo veľa spoločného. Asi v polovici filmu sa začalo pátranie v strašidelnom chráme so všetkým čo k tomu patrí – tajné chodby, nástrahy, smrteľné pasce. Trvalo to ale iba veľmi krátko a znovu sme sa dostali od dobrodružného viac k hororovému žánru. Nebolo to zlé ale nebolo to to, čo chcem vidieť vo filme z takejto série. Harrison Ford znovu vynikajúci vo svojej roli Indiana Jonesa. Postava Shortyho sa naozaj podarila a Kate Capshaw stvárnila otravnú mestskú slečinku na jednotku.

Sixteen Candles (1984)

Napriek tomu, že príbehu bolo málo a dej bol nekonzistentný to fungovalo celkom dobre. Molly Ringwald bola skvelá. Dávam tomu silné tri hviezdy.

Terminátor (1984)

Strašná klasika. Arnold ako začínajúca kinematografická legenda. Čo vypustil z úst, to kultová hláška. Super príbeh. Solídna akcia. Hudba typická pre staré akčné filmy. Ešte pochvalu Linde Hamilton. Úplne sa hodila do postavy Sarah Connor. Päť hviezd síce nedám ale je to veľmi dobrý kultový film.

Blade Runner (1982)

Videný final cut. Téma filmu je super – androidy na nerozoznanie od človeka. Plus dávam za vizuál a celkovú pochmúrnu atmosféru. Ako absolútne sa mi to prostredie hnusilo ale spravené bolo super. Ale to je asi tak všetko pozitívne. Slabý príbeh. Veľa zbytočne naťahovaných nudných pasáží. Akcia mi neprišla zaujímavá. Scény s posledným nespôsobilým Replikantom boli dosť divné. Absolútne nelogické mi prišlo, že človek ktorý má byť expert na zabíjanie Replikantov nemá žiadne špeciálne schopnosti ani pomôcky. Blade Runnera by mohol robiť hocikto – buď strieľaš alebo utekáš. A čo malo znamenať to znásilnenie mi tiež vŕta v hlave.

Poslední jednorožec (1982)

Jednoduchá príjemná prvoplánová rozprávka mierená asi na mladšie publikum, ale zase nie na tých úplne najmenších. Veľmi pekný príbeh s načrtnutými existenciálnymi otázkami, ktorými postavy prechádzali. Škoda, že neboli všetky elementy vo filme viac rozvinuté, ale chápem, že vtedy bol štandard inde. Je mi záhadou, ako som sa mohol dozvedieť o existencii tohto diela iba teraz.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Indiana Jones, môj detský životný sen. Kultová postava s klobúkom, taškou cez rameno a bičom, ktorej meno padne vždy pri zmienke o hľadaní pokladov. Tento film je biblia všetkých dobrodružno-archeologických filmov. Skvelý Harrison Ford v jednej z jeho životných rolí v pretekoch s Nacistami o to, kto skôr nájde jeden z najlegendárnejších artefaktov ľudskej histórie. Dobrodružstvo, napätie, humor, veľmi zaujímavý príbeh, exotické miesta. Nikdy nebudem mať dosť tejto tematiky.

Život Briana (1979)

Podarená paródia na túto náboženskú dogmu. Pri Cézarovom Biggus Dickus som sa skoro zadusil. Napriek tomu, že komédia bola zakomponovaná v každej scéne, nebola dostatočná na vyššie hodnotenie. Ešte to skúsim povedať inak. Film bol parodicky/komicky zvládnutý na výbornú ale ten humor a zábava zo scénok nebola až taká aby som udelil nadpriemerné hodnotenie.