• Thriller

Do nitra Planety opic (1970)

První půlka filmu sice nepřinášela vyloženě nic nového, ale ani vyloženě neurážela (a co si budeme nalhávat, na hezkou "oblečenou neoblečenou" ženskou se příjemně kouká), ale od setkání "mirumilovnou vyšší lidskou civilizací" jsem skoro nepřestal valit oči. Ona samotná myšlenka vložit do scénáře existenci této civilizace není až tak špátná, ale vzniklá slátanina neměla moc hlavu ani patu. Na jednu stranu se neštítí jen pro svou potěchu hypnotizovat lidi, aby se navzájem pobíjeli a akustickým mučením od nich získávat informace, ale když přijde na boj proti svým hlavním protivníkům opicím, nesnaží se získaných informací jakkoliv využít, ani se na nepřítele připravit a v neposlední řadě ani neuplatní své nadřazené schopnosti, když dojde na lámání chleba a nechají se jen tak postřílet jak stádo divokých králíků. Abych to shrnul - první díl byl průlomový, druhý už jen průserový.

Na Hromnice o den více (1993)

Příjemná komedie o tom, že časová smyčka jednoho opakujícího dne nemusí být nutně jedna velká nuda, ale naopak příležitost, která se dá takticky využit i zneužít.

Šimon a Matouš jedou na Riviéru (1975)

Tenhle první díl oproti dalšímu pokračování u mě moc nezafungoval. Šimon a Matouš se hlavně v první polovině nedostali moc do svých rolí nebo je zbytečně přehrávali ad absurdum, vtipných momentů moc není a ta naháněná dvou kamionů mi teda přišla dost mimo (stejně jako samoopravovací kamion), gangsteři taky nedostávají tolik prostoru jako v druhém díle, prostě celkově tam není tolik úsměvných scén jako v dalším pokračování.

Rambo III (1988)

"Pokud by jste studoval dějiny, věděl by jste, že tihle lidé se nevzdávají. Ti raději zemřou, než by byli otroky okupujících vojsk. Takové lidi nemůžete porazit. My to víme, my jsme si to vyzkoušeli ve Vietnamu a teď už jenom přihlížíme." Richard Crenna to řekl velice hezky, ale bohužel lidé se nedokáží poučit a historie se stále a stále opakuje. Film jinak opravdu hodně zbéčkovatěl a stal se z něho neoficiální kult Stalloneho ega. Pro mě 50 %, ale zaokrouhluji nahoru, takře tři hvězdičky. P.S. Někdo by měl scénáristům vysvětlit, že bitevní helikoptéry nikdy neútočí z bezprostřední blízkostí a pár metrů nad zemí.

Boeing 747 (2003)

Dvě hvězdičky (nebo spíše jedna a půl) především za to, že už jsem viděl i větší kraviny. I David Copperfield je proti některým "nadlidem" jen obyčejný pozemský břídil.

Podivné dědictví (1972)

Westerny sice nejsou vůbec můj šálek čaje, ale všechna čest, tohle byl velice kvalitní ročník. Tři staří protřelí bardi divokého západu dostali do vínku vážně složitý úkol - přeměnit neposkvrněnou romantickou duši Terence Hilla do podmínek divokého západu ("Jako chlap za nic nestojí, ale alespoň to umí s ženskýma. Lepší něco než nic" ). A opravdu to spěchá, neb bláhový mladík se zamiloval do krásné Candidy, která je i v hledáčku drsného honáka Boba. Komentáře nezpomenutelné trojky (opičák Smith, Bull a Holy Joe) jsou naprosto skvělé - „Ujišťuji vás, že odprásknutí půjdou rovnou do nebe“. "Lidičky to je ohromný pocit. Po dlouhé době jsem zas někoho okradl a bez jediný rány".

Fantom Morrisvillu (1966)

Parodie, která pobaví, ale díky pozvolnému tempu (přece jen herci už nejsou vesměs nejmladší) si vybírá i nudnější momenty. Celý film jsem přemýšlel, kdo může být ta krásná blondýnka po boku Víta Olmera a proč jsem neviděl v žadné další známé filmové roli. Nedalo mi to, podíval jsem se zpátky na úvodní titulky, ale jméno Jana Nováková mi teda nic neříkalo. Nakonec jsem si vyhledal její jméno tady a ... je to skutečně moc smutné, ta holka by to dotáhla hodně daleko, kdyby měla šanci (nebo respektive, kdyby ji někdo dal šanci žít).

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)

Film už jsem opravdu hodně dlouho neviděl a byl jsem sám dost zvědavý, jestli si těch pět hvězdiček, kterýma jsem ho z dávných vzpomínek ohodnotil, opravdu zaslouží. A zaslouží - dokonce bych se ho nebál titulovat nejlepším českým (československých) rodinným filmem, protože i daleko zprofamovanější S tebou mě baví svět strčí v klidu do kapsy. Takový dětský živel se opravdu jen tak nevidí ...

Sherlock (2010) (seriál)

Poprvé, když jsem si přečetl, že se někdo pokusil vložit příběhy Sherlocka Holmese do moderní doby, říkal jsem si, že to musí být šílenec se sebedestrukčními sklony zavánějícími sebevraždou. Po třech epizodách musím uznat, že to šílenec skutečně byl, ale jeho výsledek je nadprůměrný.