• Thriller

Návrat Sherlocka Holmese - Ďáblovo kopyto (1988) (epizoda)

Na anglickém venkově teda žijí správní exoti :-) Boží mlýny v tomto případu mlely zatraceně rychle. Sice po funusu, ale přesto přeze všechno nakonec pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí :-)

Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu (1991)

"Ten to schytal fešák". "Hej pánové, tady vám Frank našel dalšího." Sice schéma příběhu je dosti podobné prvnímu dílu, ale pořád je to naprosto bezkonkurenční komedie a ideální náplast na blbou náladu. Nemůžu dát jinak než pět hvězdiček.

Predátor (1987)

Takovou bezbolestnou bych chtěl mít taky doma. Rozhodně bych ji otestoval proti bláznům, kteří se rozhodli hrát včera o půlnoci před barákem fotbal. Predátor je jinak i po dvaceti letech stále dokonalý film. Přes všechny ty hromady mrtvol a vystříleného střelného prachu, je to film především o přátelství a schopnosti obětovat se jeden pro druhého, stejně jako film o bolestném poznání, že každý z nás je jen figurkou v šachové partii mocných.

Návrat Sherlocka Holmese - Opatské sídlo (1986) (epizoda)

Jeden ze slabších dílů jinak perfektní série. Bohužel v této epizodě chybí jakákoliv atmosféra, tajemno a celkově se taková zbytečná přeslazená zápletka se k formátu Sherlocka Holmese vůbec nehodí. A aby toho nebylo málo, scénaristé se vůbec nesnažili nějak zamaskovat, že to co mladá žena na začátku Sherlocku Holmesovi vypráví, je lež a naopak dávají trochu okatě najevo, že na její průpovídce něco smrdí. Škoda ...

Nájemní vrazi (1995)

Stalloneho herecký projev je dlouhodobě dosti omezený, ale do role unavených, životem protřelých profíků se jeho postava perfektně hodí. Ve své žánrové kategorii film patří k těm lepším, mladý Antonio zde možná zbytečně přehrává (opravdu těžko může být jedničkou ve svém oboru člověk takto nervově labilní), Julianne se celkem snaží a nic vyloženě nezkazí, jen ten závěr mohl být trochu stylovější.

Zvíře (1977)

Jean-Paul Belmondovi asi nejvíce vyhovovali dvojrole diametrálně odlišných charakterů, které mu v kombinací s výborným scénářem nabízeli neomezený prostor pro vyblbnutí se před kamerou. Zvíře považuji za vrchol francouzské komediální tvorby 70. let, po které to šlo s francouzskou komedií bohužel už jenom směrem dolů. Spousta zcén je naprosto nezapomenutelná, ať už ukázka savany v ohni, hraní mentálně postiženého, odcházení bez skandálů, opakovaná scénka "ještě jsem nevykouřil svou poslední cigaretu". I když Zvíře je na první pohled jedna velká one man show, Bebelovi výborně sekunduje další osvědčení komediální herci (Julien Guiomar, Aldo Maccione a Charles Gérard) a okouzlující Raquel Welch. Existuje opravdu velmi málo filmu, ze kterých by vyzařovalo tolik pozitivní energie.

Hořčice mi stoupá do nosu (1974)

Richardův filmový otec sice při operaci ve formě zrovna nebyl, za to Pierre byl naprosto nepřekonatelný. Opravdu málo kdy se mi stává, abych se chechtal ještě půl hodiny po skončení filmu. Claude Zidi je prostě bůh.

První velká vlaková loupež (1978)

Na můj vkus z tohoto filmu příliš číší duch staré dobré Anglie - přiliš suché, pomalé a bez emocí. Víc jak tři hvězdičky dát nemůžu.

Nenapravitelný (1975)

Na filmu jde poznat, že se stal pozdějším odrazovým můstkem daleko slavnějšího filmu Zvíře, kde zářila stejná osvědčená mužská sestava a Belmondo si tam střihl rovněž roli nesvéprávného. Bohužel tento film sráží právě roztěkaná role Belmonda, který lítá od ničeho k ničemu jak splašený vlak až to nepůsobí příliš věrohodně. Někdy méně znamená více. Dlouho jsem váhal nad třemi hvězdičkami, ale po scénce "Pane ministře, je tu správce muzea ze Senlus s choti. A co tady chtějí ? Přišli na večeři." jsem málem sletěl smíchy ze židle a tak dávám ještě o jednu hvězdičku navíc

Na útěku (1934)

"A vy ho nepověsíte ?" Stan taky umí pěkně přilít benzín do ohně, jen co je pravda :-)