Smrt čeká všude (2008)

Nějak extra mi ten film za nepřišel. Něco se mi na něm líbí - bez zbytečné pompeznosti dovede docela bavit a strhnout, docela dobře je načrtnutá psychologie trojčlenné jednotky. Ale hlavní hrdina - mimo fakt, že je dobře zahraný - mi přijde nedotažený, trochu tuchnoucí po klišé ´kokot, ale super voják´ - což tu bylo třeba v Četě o několik levelů lépe podáno. Taky si myslím, že filmu škodí brutální nesoulad mezi scénami z akce a zbylými z tábora atd., které tak nějak postrádají hlavu a patu. Je mi uplně jasné, že v US jsou z toho v prdeli, protože to popisuje něco aktuálního a reálného. Za mě plus, že se film nebrodí uplně zbytečně v nějaké hluboké myšlence jako třeba Avatar a jiné.

Tenshi no tamago (1985)

Možná se témata trochu skrývají za provedením, ale jsou tam, fungují. Epesní záležitost!

Krajní meze (1995) (seriál)

Jsem fanda Krajních Mezí, ale lepší hodnocení ne. Po první, skvělé, řadě to jde ke dnu, ve třetí řadě už se dost vyvařuje z poměrně otřepaných témat, bohužel když už se najde nějaký solidnější nápad (např. Evoluce z třetí řady), tak je uplně pohřbený.

Sindibád (1971)

Impresionismus v barvách podzimu. Film je hodně silný ze začátku a ke konci, škoda že se jeho střední část trochu utápí v nic neříkající vzpomínce na Sindibádovy ženy, díky čemuž nevynikne z plné síle sonda do myšlení hlavní postavy, kterou přehezky zachytává posledních 20-25 minut. Filmu by pomohla trochu živější kamera.

Alphaville (1965)

Pro někoho manýristický experiment, pro jiného skvělý výlet do absolutní společnosti. Pevně věřím tomu, že největší překážkou pro poklidné strávení filmu je množství křečovitých dloubanců, tak typických pro Godarda. Případ LemyKóšna je skvostnou ukázkou toho, že ´půl práce je na divákovi´ (F.Busoni).

Otec (1966)

Fajn film evokující ze startu mírně Obecnou Školu (je to ostatně stejné období), akorát v poválečném Maďarsku. Kluk vyrůstá bez otce, ve kterém vidí svůj vzor a nepřekonatelý ideál, který mu naboří až tvrdý střed s realitou všedního dne - ve které místo na hrdinství není. Nejsilnější je střední pasáž filmu zachytávající právě takový střet ideálu s realitou, v tak specifických podmínkách, ve kterých chlapec vyrůstá. Pro pochopení děje ani nějak není důležité znát historické pozadí socialistického Maďarska, stejně se mu jde pod kůži jen majinko.