Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál)

Tak jinak. V roce 2011 neřeším ideologickou nadstavbu seriálu, která se jím vleče téměř minutu po minutě. V tom ohledu je to bída. Jinak fajn množství příjemných krimi příběhů, které se aspoň tak přihlouple neopakují a nekopírují. Jediné, co mě vlastně na seriálu opravdu rozčiluje, je postava samotného Zemana, sic skvěle V.Brabcem zvládnutého. Ten bodrý usměvavý Honza, kutý bolševik, co neomylně a neotřesitelně bojuje za tu svou pravdu, to je prostě silný kalibr. Nikdy nepochybuje, nikdy nesleví, vždy odhodlán a připraven. Kdyby byl Zeman jen na chvíli niterně postaven před dilema a úvahu, například v dílech okolo ´68, bylo by to méně jedovaté pro všechny, kdyby aspoň na chvíli trpěl rozhodnutími tak, jako jimi trpí Kalina. Takhle je jediným momentem duševní nerozhodnosti defacto až poslední scéna nečekaného odhalení Mercierové (epesní důkaz toho, že defektní roli nespasí ani dobrý herec), která Zemanovi připomene, že je na čase jít do sběru.

Okres na severu (1981) (seriál)

Tři. Seriál je krajně připitomělý, soudružský rej na OVKSČ je hmatatelné zlo a nesmysl, ale prostě Moučka zahrál tuhle roli tak skvěle, až si jím člověk není jistý. Nakonec, vysloveně seriál sejme až poslední díl a scéna. Je to defacto opravdu zhovadilý seriál, ale natočený a zahraný je dobře.

Žena za pultem (1977) (seriál)

Trochu mě tak mrzké hodnocení překvapuje. Když srovnám novodobou televizní tvorbu, tak si s touhle tendenční zhovadilostí opravdu nezadají. Přehršle opravdu ubohých seriálů německé, americké a taktéž i tuzemské provenience sice nečpí tak otravným socialistickým populismem, ale Žena za pultem aspoň dovede vysloveně pobavit přihlouplostí a schématy, ve kterých se postavy a děj celou dobu neovladatelně řítí k poslední epizodě. Dal bych nezávisle jeden , protože je to vážně blitka, ale dávám tři, z důvodu rozčarování z principielního odsuzování jinak poměrně fajn natočeného seriálu. Může mi někdo vysvětlit, v čem je tenhle seriál horší než třeba Růžovka krom toho, že se prostě odehrává v sci-fi prostředí socialistické Jednoty?

Chlapci a chlapi (1988) (seriál)

Ne, tohle se nepovedlo. Ostatní seriály z té éry (a starší) byly kolikrát ještě ujetější, ale aspoň ve své hlouposti byly vtipné. Tohle je nejenže stupidní, ale navíc velmi nevtipné a schématické jak z padesátých let. Postava vedle postavy je jenom střípek do sbírky demence a ubohosti, kterou tenhle seriál symbolizuje.

Mafiáni (1990)

Ne, bohužel, na filmu je zajímavý leda jeho podklad, DeNiro a Pesci. Stopáž neodpovídá obsahu.

Expres z Norimberka (1953)

Na dobu vzniku chválím pokus, ale jinak je to bída. Námět děs, až mám pocit, že sympaťáci v řadách StB měli přehled o diverzantech dříve, než vůbec něco naplánovali. Scénář děs, všechno nadějné je zabito (nejasná situace v kupé, uličce vlaku, útěk prvního A). Marvan fajn, ale uplně zbytečný, z totálního bahna vykukuje jen Filipovský. Bek byl výborný herec, ale když spustí to své "Ve Svazu na Cimljanské přehradě..", tak se mi chce brečet. Patrně pře-sestříhaný materiál těžce dobelhá do cíle, potěší snad závěrečná ne zcela špatná situace a přestřelka, bohužel v nich Agenti proti neprůstřelným výrazům ve tvářích příslušníků socialistické bezpečnosti nemají jedinou šanci a i poslední granátový pokus končí tragédií, navíc -tradičně- mizerně střihlou. Jak typické.

Carlitova cesta (1993)

Ne. Proti Zjizvené tváři průstřelné, schématické, přetáhlé a většinu času poměrně nudné.

Návštěvníci (1983) (seriál)

Dobrý a osvědčený seriál, kterému ovšem v druhé části značně dochází dech. Bláha drží Návštěvníky nad vodou, dokud se scénář nezačně motat až trochu zbytečně kolem opravdu nechutně bakelitových klišé. Seriál tak nevytáhne nahoru ani Brodský, který přeci jen v produkci pro mladší diváky nerozvine svůj tragikomický sarkasmus. Být stopáž poloviční, byl by to totální kult.

Černá labuť (2010)

Tři a půl. Ve všech ohledech jistě dobrý, ale jen v málo ohledech opravdu výborný film.

Dexter (2006) (seriál)

První dvě série za 4-5, třetí 2, čtvrtá 4 a poslední 2, průměr = 3. Sry, ale Dexterovi brutálně dochází dech s přibývajícím časem. Zápletky jsou absurdně zahrány do outu, nebo ve prospěch dokonalého Dextera a prostě už to nebaví, je mi líto. Tenhle seriál ztratil nit někdy ve třetí sérii a už se k ní nevrátí.