Oko bere (2008)

Jezus, film to má dobře našláplé, ale druhá polovina je tedy pořádné šlapání hnoje a ještě k tomu na místě. Jeden z ukázkových případů, jak taky se dá pohřbít dobrý film.

Počátek (2010)

Kdyby ten film trval max 90 minut, tj. že by se minimálně třetina filmu vystříhala, tak by to nebylo tak uplně špatné akční drama s poměrně zajímavým námětem. Takhle je to nudná nuda na dvě a půl hodiny plná předvídatelných událostí, minima zvratů a dost neohebné nosné myšlenky, kterou i přes tu nechutnou délku scénář vůbec neopracuje.

Deník venkovského faráře (1951)

Mám v tom jasno - naprosto a nepřekonatelně nejlepší Bressonův film s vykreslením hlavní postavy, kterou už v žádném svém jiném filmu neopakoval.

Muška (1967)

Na poměry Bressona pro mě hodně slabší kousek. Osud Mušky mě nerozrušil natolik, jak příběhy jeho jiných filmových postav, ale prostě jsem se s ní pouze smířil, politoval, ale odfoukl a zanechal za sebou. Přitom jedno z nejlepších bressonovských zpracování.

Pravděpodobně ďábel (1977)

Po několika - dle mého - slabších kusech od Bressona je tohle definitivně kus, který by se u mě dostal do TOP 5 jeho tvorby. Oduševnělé a očištěné fakticky od všeho nepostatného.

Něžná (1969)

Dal bych tři, protože se mi oproti jiným bressonům Něžná moc nelíbí zpracováním. Ale dám čtyři jen a jen pro opravdu zajímavý příběh a obsah.

Kapsář (1959)

Třeba jsem z jiné planety, ale na mě ten film jako čisté exkursé do světa kapsářů nepůsobí. Spíš jako netradičně umístěna a stylizovaná úvaha o alibismu zvolené životní dráhy a dopadu takového rozhodnutí na okolí jedince. Dokáže hlavní hrdina pochopit úskalí své cesty a fakt, že lidé okolo něj se mu snaží pomoct?

K smrti odsouzený uprchl (1956)

Fontainův útěk není ani zdaleka tak mocně zpracován jako ostatní (mladší) vězeňské útěky, přesto je díky svému prostorovému asketismu zřejmě nejvýstižnější. Celý film se otáčí kolem odsouzeného, to on je alfou a omegou celého snímku a mimo několika okolních detailů se kromě něj vlastně nic ve filmu jiného neděje. I ty malé střípky okolí, které Bresson dává na odiv, působí takřka inertně na přesvědčení a duši Fontaina. U Bressonových filmů je uplně jedno, že postrádají hutnější gradace a vyvrcholení.

Andělé hříchu (1943)

Na dobu vzniku a skutečnost, že je to režisérům celovečerní debut, si příběh drží od samotného počátku mohutnou dynamiku. Film svádí k opětovnému sledování, skvěle zkomponované prostředí řádových sester, jejich oblečení, na detail prostých interiérů v ostrém kontrastu k energickému obsahu. Celek je opravdu famózní.