Noc hrůzy 2 (2013)

*RUMUNSKÉ HRADY A ZÁMKY* Colin Farrell ako hlavný "cucák" v jednotke spôsoboval rešpekt, Jaime Murray v dvojke zase túžbu; keby že sa mám teda rozhodnúť, ňou by som si krk nechal požužlať radšej. Otváracia scéna filmu je natočená zručne a vyvoláva klamlivé pocity viery, že film nebude stratou času - no potom sa tam objavujú tínedžeri. A do konca filmu už neodídu. Len tak mimochodom, postava 'Evil' Ed Batesa je jednou z najiritujúcejších, aké som kedy videl (asi si začnem viesť osobný rebríček Most Annoying Movie Characters). Prvá polovica má (s privretými očami) spád a element napätia/očakávania, ale potom už je to len doslova jazda trápností, prameniaca z nešikovného pokusu dej odľahčiť a zakomponovať doň prvky humoru. Verdikt v 1 vete: Ak nie ste upír žijúci večne, nestrácajte pozeraním čas. 02.10.13

Oběť zla (2007)

*VODOPÁDY BEZ SPÁDU* Takú absenciu napätia, nápadov, logiky a sympatií k hlavným hrdinom som v horore ešte nezažil. V prvej polovici sa nič zásadné nedeje - sledujeme mladú dvojicu venujúcu sa turistike a, samozrejme, dochádza k nevyhnutnému stretu s miestnymi ľuďmi. Avšak všetko je natoľko predvídateľné, že hre s divákom, kde priateľsky pôsobiaci sú nakoniec nepriateľskí a naopak, nemožno naletieť. Tradične sa tu objavuje aj znetvorený ujo, ale pri ňom môže mať človek strach len z toho, že ho oslintá. Hlavnými antagonistami je nábožensky založená dvojica, ktorá všetko to násilie koná z takého neuveriteľného dôvodu a takým neuveriteľným spôsobom, že vám je trápne asi rovnako, ako keď sledujete Michaela Scotta pri balení mladej slečny. A ten koniec... Verdikt v 1 vete: Film úplne bez všetkého potrebného a so všetkým nepotrebným. 20.03.11

Obchod s bílým masem (2005) (TV film)

*BEZFAREBNÉ ROZPRÁVANIE O BIELOM* Žiadny významný pocit vo mne po dopozeraní nerezonuje. Pohoršenie, zúrivosť, zúfalstvo, frustrácia - nič z toho, ani nič iné. Všetko, čo od danej témy možno očakávať, sa vo filme nachádza: klamstvo, únos, násilie, znásilňovanie, peniaze, drogy, choroba, smrť, avšak spôsob, akým je to zobrazované pôsobí veľmi sterilne. Sú tu tri hlavné línie príbehu, v každej je v strede pozornosti iná obeť, lenže so žiadnou z nich nedokážem súcitiť. Dôvodom sú zlé herecké výkony, naivné zápletky a zvraty, či neuveriteľné zhody náhod. Carlylea mám vo všeobecnosti v obľube, no do tejto úlohy sa nehodí. Snaží sa pôsobiť drsne, ale na celkovej nepresvedčivosti tohto televízneho filmu sa nanešťastie podieľa aj herectvo takých skúsených hercov, ako je napríklad aj on. Aj Sutherland. Aj ostatní herci-neherci. Verdikt v 1 vete: Stereotypné postavy v príbehu preplneným neuveriteľnými náhodami, vedúcimi k úspešnému vyriešeniu veľkého prípadu. 22.06.12 Ako to vyzerá v skutočnosti: The Day My God Died. + Youtube video.

Očista (2013)

*LEGÁLNE VRAŽDENIE* Vždy a znova ma dokáže prekvapiť, ako filmoví hrdinovia nedokážu jeden druhého nájsť v jasne vymedzených priestoroch, a to najmä v domoch. Výnimkou nie je ani táto americká rodina, ktorá má tu najmodernejšiu techniku v dome, a preto možno už aj pozabudla, že stačí použiť svoj hlas a zakričať niečo ako "Hej, poďte všetci do obývačky!". Podobných, pre horory typických, nezmyslov je tu naozaj veľa a prídavkom je scestné a nelogické správanie postáv (ak niekto so zbraňou unáša člena mojej rodiny, nebežím azda reflexne za nimi, snažiac sa ho zachrániť či aspoň ubezpečiť, že je v poriadku?). Existencia Dňa očisty nie je reálna, vždy budú existovať morálne dilemy (tak ako to je vo filme načrtnuté), ale námet je to naozaj originálny. Prvá polovica filmu celkom nadchne - príprava na "sviatok" a jeho absolútna akceptácia ako bežnej súčasti života, vpustenie cudzinca do domu, obliehanie domu - no tá druhá už je len ďalšou, nenápaditou variáciou naháňačky vraha a jeho obete. Verdikt v 1 vete: Nerutinná oslava štátneho sviatku. 20.10.13

Oči války (2009)

*KOŠATÝ STROM* Vychudnutý Farrell zodpovedá presne tomu, ako sa vnútri jeho postava cíti. Verím, že schudol zámerne, aby vo svojej filmovej úlohe pôsobil autenticky a aby aj vizuálne podčiarkol pocit viny, ktorý jeho postavu zožiera. To je chvályhodné a pôsobí to dobre. Počas celého filmu je Farrellovo herectvo nemenné; chápem, že postava má depresie a že napr. do smiechu mu nie je, ale vánok v tvári, akési preskupenie mimických vrások aspoň z času na čas, by neuškodilo. I napriek tomu je Farrell znesiteľný. Horšie je to už s príbehom a s ostatnými postavami: jeho manželka je len akousi kulisou, ktorá nemá žiadny dopad na smerovanie príbehu a ani na správanie hlavného hrdinu a len na jeden moment - uvedenie svojho otca psychológa na scénu - je ako postava vo filme nepotrebná a len zavadzia. Od čias filmu Good Will Hunting som alergický na psychológov a psychiatrov, ktorý musia byť za každú cenu vo filmoch vykreslení ako výstrední a odlišujúci sa. U postavy Christophera Leeho to nie je až také výrazné, ale určité náznaky tam sú (napr. energické prebudenie pacienta v nemocnici a okamžité vedenie vzájomného dialógu bez akýchkoľvek zábran, a pritom sa nikdy predtým nevideli. Ale vrcholom zostáva určite kreslenie na stenu!). Taktiež jeho minulosť a vzťah s dcérou je do príbehu dosadená násilne a zbytočne a súvis so zvyškom príbehu nemá žiadny. Verdikt v 1 vete: S hlavnou líniou problém nemám, avšak to, čo zavadzia, je zbytočné košatenie príbehu. 11.06.12 Ako to vyzerá v skutočnosti: War Photographer.

Odpočítávání (2010)

*MUČENIE A JEHO FORMY* Film vo mne nevyvolal morálnu dilemu väčšieho zla, nezamýšľal som sa nad tým, či je správne akýmkoľvek prostriedkom primäť potencionálneho teroristu k priznaniu, nezamýšľal som sa nad tým, či je správne obetovať život jednotlivca a zachrániť tisíce, či je správne nemať žiadne morálne hranice a byť schopný pre dosiahnutie cieľa zabiť dokonca i nevinné deti. Nad ničím zo spomenutého som sa nezamýšľal, pretože to všetko bolo prekryté explicitným zobrazením rôznorodých foriem mučenia, z ktorých musí byť človeku minimálne nepríjemne. A akosi som si postupne začal uvedomovať, že nefandím mučiacemu, ale mučenému (nech už je pravda o nastražených bombách akákoľvek). A možno práve toto bol hlavný zámer filmu. Poukázať na to, že každý koná zlo, len dôvody sú iné a že z teroristu sa stáva terorizovaný a z terorizovaného terorista. Verdikt v 1 vete: Príliš násilný film o (ne)ospravedlniteľných praktikách mučenia. 28.10.2010

Oheň v oblacích (1993)

*RADŠEJ UNIESŤ ROBERTA A NIKDY HO NEVRÁTIŤ* Robert Patrick je výborný ako chladný terminátor, ale v charakterovej úlohe predsa len musí trošku hýbať mimickými svalmi a výsledok je v tomto prípade veľmi neuspokojivý. Nie len že sa mu tie svaly ovládať veľmi nechce (väčšinu času má v tvári len smutný výraz a mne pripomínal výraz svetom a ľuďmi znechuteného tínedžera), ale ani veľmi nedarí (najhorší je azda v scénke, kde sa pred zhromaždením obyvateľov obhajuje a uisťuje ich, že vrahom nie je). Robert ma znervózňoval a prial som si, aby mal vo filme len vedľajšiu úlohu. Naopak som bol úplne uchvátený tým, že film nie je zmesou záhad, slepých uličiek a tisícich interpretácií, ale naopak, až na niekoľko retrospektív priamo napreduje a nenecháva veľa priestoru pre dohady, zodpovedá takmer každú otázku (možno okrem toho, ako unesený unikol z vesmírnej lode), ktorú si divák môže klásť. Rovnako vo filme vidíme skutočnú podobu experimentujúcich mimozemšťanov - a nie len v krátkom strihu -, vidíme ich v akcii, v dlhých záberoch a v detailoch. A srdce sci-fi fanúšika by mohlo zažiť orgazmus, keby bolo tým správnym orgánom. Scéna, kedy sa dozvedáme, čo sa so zmiznutým hrdinom vo vesmírnej lodi dialo, je vrcholom filmu a každý si určite želá, aby desaťminútová scéna trvala ešte oveľa dlhšie. Verdikt v 1 vete: Silný, priamy a explicitný film so slabými hereckými výkonmi. 08.08.2010

Ong-bak (2003)

*KDE BOLO TAM BOLO* Pôvodne som plánoval pozrieť si všetky doteraz natočené diely Ong-bak, ale neverím, že ďalšie filmy s Tony Jaa prinesú iný druh "zábavy". Všetko, čo treba v tomto filme vidieť, obsahuje trailer k filmu, teda všetky tie bum-bác scény (pri ktorých sledovaní mimochodom bolelo telo aj mňa). Nič iné v tom filme nemožno nájsť: je to rozprávka o boji dobra a zla, so stereotypnými postavami a veľmi jednoduchým príbehom vyplneným bojovými scénami. Vidieť Tony Jaa v akcii stojí za to, ale ostatná výplň filmu je záťažou pre organizmus, keďže človek pri pozeraní na tie nezmysly trpí. A ešte dve veci, ktoré ma na filme iritovali: plačúca (rozumej škriekajúca) postava Muay Lek (najmä scéna pri robustnej soche), a viditeľný rozdiel medzi hercami a ich náhradníkmi pri kaskadérskych alebo príliš dotykových scénach (najviditeľnejšie to je pri náhradníkoch postavy Bak Hum Lae a pravej ruky prefajčeného šéfa - Smoking Man by určite zakašlal závisťou -, kde náhradníci majú akési príliš dlhé parochne). Verdikt v 1 vete: Okrem bojových scén tento 100 minútový film nemá čo ponúknuť. 03.08.2010

Orange Is the New Black (2013) (seriál)

*OLÚPANÝ POMARANČ* Mužské, nebigotné, heterosexuálne oko tento seriál určite poteší - všade nejaká lesbička a obnažený prsník. Vzorka väzenkýň je rôznorodá: rôzne rasy, rôzne etniká, rôzne sexuálne orientácie, rôzne váhy, výšky, šírky - nevyčerpateľný zdroj všakovakých netradičných zápletiek. Každý diel prináša väčší či menší zvrat, jednotlivé diely na seba nadväzujú, až napokon na konci série dochádza k nečakanému vyústeniu (a teraz sa samozrejme musí netrpezlivo čakať na druhú sériu). Seriál je uvádzaný ako mix komédie a drámy, ale s každou časťou sa tón seriálu stáva vážnejší, až sa ku koncu "ha-ha" momenty už takmer vôbec neobjavujú - a vôbec to nie je na škodu; mne osobne tak tento seriál viac imponuje. Verdikt v 1 vete: Sexy, originálne a oranžovo-béžové. 18.08.13

Out of Order (2008)

*BACILOIDNÉ* Na tak malej ploche je koncentrácia absencie nápadov a všetkých možných klišé ohromujúca. Ako celok pôsobí film odpudivo a to aj kvôli miestu, na ktorom sa príbeh odohráva. Verte či neverte, ale pri pohľade na príťažlivú ženu dotýkajúcej sa podlahy na toaletách som sa v predstavách nezameriaval na nič iné, len na všetky tie bacile lepiace sa jej na ruky a kolená. Problém je taktiež aj v malých detailoch, ktoré len podčiarkujú dojem celkovej absurdnosti príbehu. (Len naznačím: buď nenosí nohavičky, alebo ciká cez ne.) Potešil herečkin výstrih, jej dlhé štíhle nohy a netypické a zábavné zvuky mobilného telefónu. A to je veľmi málo. Verdikt v 1 vete: Holandské... a žeby práve preto príliš "mimo"? 13.11.2010