Vyfič! (2009)

*BEZ JEDNEJ KORČULE* Nie som cieľovým publikom, i keď na všetky tie nohy v sukničkách a trenôčkach sa nepozerá zle. To je pravdepodobne aj dôvod, prečo ma film výrazne nenadchol a prečo ma žiadna z postáv nezaujala. Nech už to znamená čokoľvek, ale film pôsobil - a iné slovo ma nenapadá - "dievčensky"; o dievčatách, pre dievčatá. Príbeh je rozprávaný ľahko a svižne, no i napriek tomu nudí. Najmä druhá polovica, kedy už k výrazným prekvapeniam nedochádza a film relatívne dobre rozbehnutý, prichádza do cieľa už len vo voľnobehu. Tu film totiž už neponúka nič, len jeden zápas za druhým a ako skončí dilema hlavnej hrdinky je asi jasné každému. Verdikt v 1 vete: Mať na hlave dva zapletené vrkôčiky, asi by sa mi to páčilo viac. 23.06.12

Vysloužilí lvi (2003)

*SECONDHAND FORREST GUMP* Starčekovia si získajú sympatie mnohých a chlapčiatko - i napriek (alebo vďaka?) svojmu hlúpučkému výrazu na tvári - tiež. V Šiestom zmysle videl Haley Joel Osment duchov, no a v tomto filme mu mierne "straší vo veži" - miestami správaním dokonca pripomína malého Forresta Gumpa. Film je niekedy trochu nevýrazný a retrospektíva nie vždy vydarená, ale to, čo presvedčí, je jeho pozitívny náboj (zlo v podobe Walterovej nezodpovednej matky, či ziskuchtivých príbuzných nemá veľa príležitosti sa prejaviť, resp. je vtipne vždy eliminované). A kto by sa už pod jeho vplyvom necítil aspoň o niečo lepšie? Verdikt v 1 vete: Jeden malý, dvaja veľkí a veľa rôznych šialeností. 04.07.11

Vyšetřovatel (2008)

*ÁTLAGOS FILM* Maďarskú kinematografiu nepoznám, nie je teda s čím porovnávať. Táto kriminálka ma však príliš nenadchla. Všetko sa točí okolo zvláštneho chlapíka, trpiaceho bližšie neurčenou psychickou poruchou, ktorej výsledkom je nezáujem o iných a neschopnosť s ľuďmi komunikovať, a akási absolútna citová prázdnota. Film je pomalý, jediným vzpružením sú nehody a obete, ktoré sa dostávajú na Tiborov pitevný stôl a samotná vražda. Záhada obete akosi nenadchne a rovnako ani zistenie totožnosti objednávateľa vraždy, ktorú možno tušiť už od polovice filmu. Jedinou záhadou tak pre mňa zostáva dôvod, prečo sa o čudáka Tibora jeho priateľka vôbec zaujímala. Verdikt v 1 vete: Slabšia kriminálka, ktorá sa miestami snaží byť (neúspešne) originálna. 16.02.11

Vztek (1995)

*NEBEZPEČNÉ ŠVÉDSKO* Najmä vďaka absencii deja pre mňa ťažšie vstrebateľné ako jeho predchodca Smoke, ktorý bol komplexnejší. Nevravím, že filmy musia byť vždy cestou z bodu N do bodu Y, ale tu sa cítim ako stratený bez možnosti aspoň nájsť spomínaný bod N či Y. Mám pocit, ako keby som sledoval nejaké nadbytočné/vystrihnuté scény z iného filmu, ktoré sú neskôr pozliepané dokopy okolo nosnej témy Brooklynu. Herecký "ensemble" je chudobnejší a menej výrazný ako v Smoke; mrzí ma najmä hlúpa a príliš maličká úloha pre M.J. Foxa. Celkový pocit je však dobrý - film je nadupaný pozitívnou energiou a s vašou melancholickou náladou si sadne výborne. Verdikt v 1 vete: Príjemný, konverzačný ale menej výrazný ako jeho predchodca. 03.08.13

Wilbur se chce zabít (2002)

*ŽIVOTU TREBA POVEDAŤ ÁNO* Čoraz viac sa snažím vyhýbať filmovým drámam, pretože utrpenia človek vôkol seba vidí dosť aj v reálnom živote; a ešte aby sa dobrovoľne zúčastňoval utrpenia ako divák? Často poviem takýmto filmom "nie". Tento film bol však miernou výnimkou: Aj tu išlo o zobrazenie ľudského trápenia v rôznych jeho formách, ale plusom pre mňa bolo, že sa človek po dopozeraní necítil skľúčene a depresívne. Film je vážny, ale zároveň aj odľahčený - je prepletený humorom (častokrát čiernym, ale aj tým inteligentným) a zveličuje a preháňa (množstvo pokusov o samovraždu, Harbourove odstraňovanie všetkých možných nebezpečných predmetov z dosahu svojho brata, sexualita postáv). Pri jeho pozeraní si uvedomujete tragédiu všetkých postáv, súcitite s nimi, ste rozhorčení ich správaním, ľutujete ich - do postáv sa bez problémov dokážete vžiť a zásluhu na tom má herecké obsadenie, ktoré z filmu vytvára dokonale fungujúce teleso - ale film vás v konečnom dôsledku neubíja. Hviezdičku uberám kvôli postave Wilburga, ktorá v úvodnej časti znervózňuje a irituje svojou príliš prehnanou (a hranou?) ľahostajnosťou ku všetkým a všetkému a hrubým správaním. Verdikt v 1 vete: Filmová dráma, po ktorej nevychádzate z kina skľúčení, a s radosťou si uvedomujete, že život si síce berie obete, ale takisto je prostriedkom, ktorý človeku dokáže prinášať šťastné a krásne okamihy. 03.08.2010

Yesmeni opravují svět (2009)

*NEOPRAVITEĽNÝ SVET* Keď títo chlapi idú do konfrontácie, vidieť, že aj oni sú len ľudia - trasú sa im ruky a hlas, zviera im žalúdok, ale odvaha im nechýba. Film nie je jednoliatym celkom, pôsobí skôr epizodicky; predstavuje niekoľko ako keby náhodne vyselektovaných problémov z tých, ktoré túto dvojicu trápia a tie dávajú do pozornosti netypickým spôsobom, a to vydávaním sa za vplyvnú osobu veľkej korporácie, vyslovujúc veci, ktoré by inak vyrieknuté nikdy neboli (ospravedlnenia, sľuby finančnej kompenzácie a pod.). Avšak len do momentu, pokým nie sú odhalení. Priťahovaním pozornosti na seba v podstate priťahujú pozornosť aj na daný problém, ktorý sa buď nerieši, rieši sa nedostatočne, ale sa rieši v záujme niekoho iného. Toto je určite pozitívna stránka veci. Avšak sľuby, ktoré počas hoaxov vyrieknu, dávajú ľuďom na čas falošnú nádej a po odhalení musí prísť aspoň čiastočne sklamanie a rozhorčenie (to však v dokumente nevidíme, keďže zo strany bežných ľudí sú nám ponúknuté len reakcie pozitívne). Najhoršie však je - ale za to už dvojica nemôže - že ich úsilie nemá významnejší efekt. Verdikt v 1 vete: Netypické poukazovanie na niekoľko problémov dnešného sveta. 26.08.11

Zakázaná zóna (2010)

*NA PRECHÁDZKE* Určite ste videli trailer a určite vnímate značný posun medzi ním a skutočným filmom. Podľa slov Garetha Edwardsa je za to zodpovedné filmové štúdio, ktoré chcelo pritiahnuť čo najviac divákov, a teda, samozrejme, čo najviac zarobiť. Ak teda očakávate film preplnený príšerami, budete príšerne sklamaní. Ak ste však otvorení a schopní prijať film, ktorý je iný, netradičný a žánrovo nedefinovateľný, s veľkou pravdepodobnosťou vás zaujme. Ak hľadám slovo, ktoré by ho najlepšie definovalo, nenapadne ma nič iné, než "nežný horor". Príde vám to slovné spojenie ako oxymoron? Film je totiž viac ako o strašidelných príšerách filmom o rozvíjajúcom sa vzťahu dvoch ľudí na pozadí všadeprítomného nebezpečenstva zo strany príšer, ktoré je prítomné už tak dlho, že sa stalo bežnou súčasťou života ľudí a zmienkam o nich už nevenujú pozornosť. Verdikt v 1 vete: Príjemný road movie s dokumentaristickými prvkami so sympatickými postavami (na muža si treba zvykať dlhšie), snažiacimi sa uniknúť zo sveta, kde sa prítomnosť príšer stala bežnou súčasťou života ľudí. 07.10.2010

Zakázaný svět (1982)

*2x(.)(.)* Nezmyselná a do filmu ako celku absolútne nezapadajúca úvodná bitka vesmírnych lodí - toľko úvod filmu, pri ktorom som si povzdychol a zvažoval, či to radšej nevypnem a sci-fi béčko môjho detstva bude mať v mojej mysli aj naďalej podobu fajn filmu. Nevypol som a s o 20 rokov staršími očami som film už vnímal inak. Sci-fi atribúty si to aj naďalej zachováva, ale tie hororové už teda ani zďaleka. Želé roztekajúce sa po stole, vypreparované zvieratká porozhadzované po laboratóriu a pofŕkané jahodovým lekvárom, pištolky ako z hračkárstva Dráčik... A monštrum pôsobí aj na tú dobu veľmi umelo. Prírodné sú však odhaľované prsníky oboch ženských protagonistiek a sú miernou konkurenciou pre herečku z nedávno videného a rovnakými kvalitami oplývajúceho Lifeforce. Verdikt v 1 vete: Pripomienka: O ďalších 20 rokov si tento film nepozrieť. 15.05.12

Za plotem (2006)

*RECYCLE* Už prvých pár minút bolo pre mňa utrpením a tie predznamenali všeobecnú náladu počas celého sledovania filmu - divák sa má zabávať a smiať, ale nedá sa, pretože všetky tie vtipy už jednoducho poznáte z iných podobných filmov. Rozprávka o nevydarenom spolužití zvláštneho mixu zvieratiek a ľudí, kde jedinou zapamätateľnou scénou zostáva Hammy pod vplyvom kofeínového nápoja. Najviac mojich sympatií si získala postavička perzského kocúra Tigra, ktorý je však paradoxne vedľajšou postavou a vo filme sa objavuje len príležitostne. Všetky ostatné postavičky zaváňajú neoriginalitou a pre daný žáner sú veľmi nevýrazné. Verdikt v 1 vete: Recyklácia postavičiek a nápadov z iných animovaných filmov. 16.03.11

Zátoka (2009)

*AJ U NÁS ZAMRAČENÉ* Pri filmoch tohto typu si len s úľavou vydýchnem, že som vegetarián. Vy, ktorí nimi nie ste, nemáte právo odcudzovať Japoncov za to, že jedia delfínov, Číňanov a Kórejčanov za to, že jedia psov, či Vietnamcov za to, že jedia mačky. Vy jete napríklad prasce, ktoré - len tak mimochodom - sú podľa najnovších vedeckých výskumov inteligentnejšie ako psy a dokonca sú aj rovnako trénovateľné a oddané svojmu pánovi. Argument, že prasa je hospodárske zviera a pes či mačka nie, neobstojí (možno len ako ospravedlnenie vtedy, keď si dávate do úst svoju porciu bravčového), pretože to je len status, ktorý mu bol človekom pridelený a rovnako mu ho je možné aj odňať. Zabíjanie delfínov, pri ktorom ich arogantný človek násilným a bolestivým spôsobom usmrcuje, je pre väčšinového diváka šokujúci a netolerovateľný. A tak je to správne. Lenže vôbec ničím sa nelíši od praktík, ktoré vám zabezpečujú prísun mäsa do vašich žalúdkov. Verdikt v 1 vete: A zase raz o prejave obrovského človečieho ega. 18.10.11 Odporúčam film The Joy of Pigs.