Insidious (2010)

*HOUOU PUE MAUÉ ĎEŤI* Strašidelne zlý príbeh, desivé herecké výkony, príšerné postavy - to je prvá polovica tohto "hororového" filmu. Strašidelne zlý príbeh, desivé herecké výkony, príšerné postavy + hrôzostrašné skĺznutie do monštruózneho oparu béčkových filmov - to je druhá polovica filmu. A verte-neverte, tento horor sa určite inšpiroval ságou Star Wars: hlavná príšerka vyzerá ako karikatúra Dartha Maula, len s tým rozdielom, že na nôžkach má kopýtka, teta "médium" má problém pôsobiť mysticky, a preto si pri komunikácii s druhým svetom nasadzuje - a teraz sa podržte - plynovú masku, a pôsobí ako babička Dartha Vadera, no a nakoniec duch, ktorý máta hlavného hrdinu - starenka osvetľujúca si zvraštenú tvár sviečkou - sa hlási asi do rodiny Dartha Sidiousa. Máte pocit, že tento komentár nie je možné brať vážne? Nuž, je presne taký, ako film Insidious. Verdikt v 1 vete: Skutočný horor - veľmi som sa bál, že to nedopozerám. 17.06.11

Jednoduchý plán (1998)

*BRATRANEC FARGA* Vôkol len samý sneh a vo filme vás naozaj nič nezahreje. Ani táborák, ani hlt niečoho ostrého, ani najmenšie svetielko nádeje, že hlavní hrdinovia sa z neutešenej situácie nejako dostanú. Celý čas len mrzne a vás mrazí. Také jednotvárne sú exteriéry a tak skvele je budovaná atmosféra. Bridget Fonda a Jodie Foster mi do dneška akosi splývali a niekedy som mal pocit, že je to jedna a tá istá osoba. Odteraz si ich už zamieňať nebudem - Bridget mi je tu veľmi sympatická a jej malá rola malej mršky jej sadla výborne. Billy Bob pôsobí až príliš čudácky, a do istej miery extravagantne na to, aby to nepôsobilo až priveľmi nasilu; je to mierne iritujúca postava a akosi stále netuším, či hlúpučká alebo múdručká. A Bill... nuž, ten bol skvelým vojakom Hudsonom a do iných filmov by sa jednoducho nemal pliesť. Verdikt v 1 vete: Biele, ale ani zďaleka nie také čisté ako ľalia. 07.11.11

Jízda smrti (2007)

*BEZ SVETLA NA KONCI TUNELA* Po prvých desiatich minútach som začínal veriť, že by ma tento horor mohol príjemne prekvapiť. Množstvo nepríjemných ľakačiek, dusivá atmosféra metra, pár pomätených postavičiek a v neposlednom rade na pohľad celkom príjemná hlavná hrdinka so šmrncovným účesom sebavedomej slečny. Lenže zrazu - ako lusknutím prsta - film stratil spád a dej sa začal motať okolo mnohých nepodstatných postáv a takmer nadobúdal charakter seriálovej epizódnosti. Preživší utekali a utekali a utekali... asi pred nejakou originálnou zápletkou, ktorá by tento film niečim ozvláštnila. A finálne príšerky určite nie sú dostatočnou satisfakciou za hodinu nudného blúdenia hlavných postáv v útrobách metra. Verdikt v 1 vete: O fanatickej sekte a ich príprave na Armagedon. 29.03.11

Kancl (2005) (seriál)

*MEDZI 4 STENAMI* Existuje veľké riziko, že tento seriál po prvej epizóde odhodíte, pretože je natoľko iný, že môže diváka doslova odpudiť. Ak mu však dáte šancu, tá hraná autenticita vás pohltí. Miestami roztrasená kamera, rozmazané zábery, pohľady protagonistov priamo do kamery - to všetko pôsobí ako magnet a vťahuje vás do každodennosti postáv, ktoré pôsobia ako ktokoľvek z vášho okolia a vy sa neviete dočkať ďalšieho stretnutia s rozkošnou Pam a jej tajnej lásky Jima, so siláckym Dwightom a neuveriteľne netaktným, chvastúnskym a egoistickým Michaelom. Je to hádam jediný seriál, kde konanie postáv (najmä však konanie šéfa Michaela) u mňa vyvoláva plnú citovú odozvu. Tá postava má takú neuveriteľnú schopnosť urobiť z akejkoľvek situácie situáciu nabitú pohoršením a trápnosťou až sa tie pocity, ktoré ostatné postavy okolo neho pociťujú, prenášajú aj na mňa. Verdikt v 1 vete: Vtipný seriál, ktorého humor a spracovanie nesadne každému. 07.03.11

Kansakunnan olohuone (2009)

*SUOMEN KODEISSA* Smútok, depresia, beznádej, nečinnosť, apatia... Slnka tam na severe majú akosi pomenej, možno preto ani z kľúčových slov necítiť lúč optimizmu. Film neponúka nič typicky fínske, nič, čo by ma vzdelalo, alebo aspoň niečím obohatilo, pretože opilcov, rozvedených, starých a osamelých máme všade a ničím závažným sa od seba nelíšia. Film je sériou výpovedí ľudí, ktorí nemajú čo povedať a čo bolo zámerom tohto filmu, zostáva pre mňa záhadou. Jedno však viem: nič nové som sa nedozvedel a predpoklady, ktoré som mal o tejto krajine sa na fakty po videní tohto dokumentu nepremenili. Verdikt v 1 vete: Neradostný to pohľad do príbytkov fínskych! 07.11.11

Karatáček (2009) (amatérský film)

*ČAKANIE NA ÚSTNU DUTINU* Milý film o zubnej kefôčke a jej radostiach a strastiach. Hlavní hrdinovia netradiční, prostredie taktiež, zvukové efekty sú zábavné a rôznorodé, ale veľmi mi prekážal ten šialený strih, kde jeden záber striedal druhý v príliš rýchlom slede a často si môj mozog ani nestihol uvedomiť, čo to tie oči vlastne videli. Chápem, že tá rýchlosť mala evokovať akciu a nebezpečenstvo, ale takou rýchlosťou, aká bola použitá pri strihu, by som sa za tie dve minúty dostal azda aj zo Zeme na planétu Vulkán. Verdikt v 1 vete: Rýchly krátky film, ktorému by pristalo trošku zvoľniť tempo. 21.03.11

Katka (2009)

*O NEVYDARENEJ EXISTENCII* Ako bývalý silný fajčiar chápem, ako môže byť človek taký hlupák, že sa nechá zlákať drogami a aké nesmierne ťažké je dostať sa zo závislosti a stať sa teda akýmsi doživotným abstinentom, pretože ono to láka stále. Dokonca aj v snoch. Dokonca aj po rokoch. Závislosť na legálnej droge, ako sú už napríklad spomínané cigarety, je silná a pustí vás už len veľmi ťažko. Predstava skoncovania s tvrdými drogami je pre mňa teda niečo takmer nerealizovateľné a v Katkinej situácii by som sa nechcel ocitnúť; a asi nik z nás. Počas viac ako jednej dekády sa zo sympatického dievčaťa stáva odpudzujúca troska niečoho, čo vzdialene pripomína ženu. Každý jej deň vyzerá ako ten predchádzajúci: je to kolotoč zháňania peňazí na drogu, odvykania, nevydarenej abstinencie a ďalšieho užívania drog. Je to o živote, v ktorom všetko a všetci v živote narkomana musia ustúpiť potrebe dať si ďalšiu dávku. Dokonca aj vlastné dieťa. Verdikt v 1 vete: Drsný dokument o narkomanke neúspešne bojujúcej so svojou závislosťou. 09.11.2010

Kdysi byli bojovníky (1994)

*MĀORI A ICH TĀ MOKO * Tento záber z traileru ma dostal a jednoducho som filmu neodolal. Je to poriadna temnota - všade masa tmavých maorských junákov, ich tmavých maorských tetovaní a ich tmavých násilnických myšlienok. Narodiť sa ako žena sa v tejto komunite neoplatí - buď vás zošúverí nadmerné užívanie cigariet a alkoholu, alebo z vás vysaje energiu poltucta vašich hladných detí, alebo vám dá manžel päsťou na oko, keď mu odmietnete pripraviť volské oko. A ak ste tínedžerka, zložiť ustarostenú hlavu na strýkove plece nemusí byť ten najrozumnejší nápad. Je pravda, že z času na čas vám maorský muž pekne zaspieva a zoberie vás na výlet, ale krčma a kamoši s fľašami chlastu aj tak vždy zostanú prioritou. Verdikt v 1 vete: Majstrovsky natočený film o krutej, každodennej realite maorskej spodiny. 10.08.13

Klikař Charlie (2007)

*PRÍRODOPISNÝ FILM* Dane Cook je taký tuctový a nevýrazný týpek a pri Jessice by som si vedel predstaviť - ak už nie seba, tak - niekoho iného. Jessica je atraktívna, a v tom je naozaj dobrá, ale ako nemotorná Cam je presvedčivá len s jedným prižmúreným okom (ale my jej to, samozrejme, odpustíme). Vtipy vo filme sú často na hranici dobrého mravu a súvisia primárne so sexom a s vecami s tým spojenými, avšak ak svoju kópiu Biblie počas sledovania filmu dáte z dosahu a z dohľadu, tak ten miestami pokrivený humor si aj užijete. Jediné čo asi zamrzí, je Jessicina záľuba v nosení oblečenia. Verdikt v 1 vete: Film o zvieratkách (o tučniakoch, o bobroch, o veľrybe) a ovocí (o melónoch, o pomarančoch, o grapefruite). Toto z mozgu tak ľahko nedostanete. 04.07.11

Klik - život na dálkové ovládání (2006)

*PALCOVÉ MOZOLE* Prvá polovica filmu je ako prepínanie programov na TV, teda ako proces hľadania toho vhodného a zaujímavého obsahu. Nie je to nič iné než sled ukážok toho, ako získaný diaľkový ovládač funguje a čo všetko sa s ním dá urobiť. Humor nefunguje práve najlepšie a divák len dúfa, že ovládač už toho veľa nedokáže. Nanešťastie sa však vo filme kliká príliš často, až z toho možno cítiť "fantómovú" bolesť v palci. V druhej polovici je už charakter filmu vážnejší, ale funguje oveľa lepšie a dokáže diváka vtiahnuť a zaujať. Kate je samozrejme neustále dokonale pôvabná, Christopher dokonale kultový a Adam dokonale rovnaký tak, ako vo všetkých iných filmoch. A ponaučenie, ktoré z filmu má vyplývať, je jasné už od začiatku. Verdikt v 1 vete: Ako prepínanie programov naslepo: veľa z toho nemáte. 28.08.2010