Král rybář (1991)

Odvážná sonda do hlubin lidské duše odhalující myšlenky a vzpomínky, na které by člověk rád zapomněl, lépe řečeno, jeho mysl je sama potlačí jako duševnímu zdravý nebezpečné. Herecký koncert Jeffa Bridgese a Robina Williamse vás vtáhne do děje, a i když sice nemáte přímo epileptický záchvat, chvílemi se necítíte ve své kůži. Příhoda o králi rybáři je klíčem k pochopení celého filmu. A co vy? Už jste našli svůj Svatý grál?

Mazaný Filip (2003)

Pokusy natočit detektivku, krimi se v české kinematografii setkávají s několika problémy, které je možná lepší obejít, než se s nimi vypořádat po svém. Parodie je naopak pro specifický, český humor nejvhodnějším kompromisem. Jak jsme se o tom mohli v minulosti již přesvědčit: proč točit western, když můžeme udělat Limonádového Joe? Režiséra tohoto snímku, Václava Marhoula, si cením právě pro snahu navázat na tradici Oldřicha Lipského. A ač mnozí tento snímek nepovažují za ničím mimořádný, mým uším zvoní každá replika, v podání předních českých herců, jako čirý křišťál.

Duna (1984)

Filmové zpracování nejslavnějšího románu Franka Herberta je dle mého názoru výtvarně srovnatelné s Vesmírnou Odysseou 2001. V dnešní době sice jako sci-fi, co se týče vizuální kvality, těžko obstojí,nicméně jedná se o kvalitně provedenou řemeslnou práci, a to je svým způsobem důvod, díky kterému mi Duna tak přirostla k srdci. Uznávám, že v ději a množství postav se pro nezasvěceného diváka může být kvůli složitosti vyprávění Davida Lynche těžké vyznat, ale jde to. Pro větší radost z filmu doporučuji jako první přečíst knihu. (80%)

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Sylvester Stallone, Jean-Claude Van Damme, Arnold Schwarzenegge, ale i Brian Tyler, či Jason Statham si na stříbrném plátně, ve své nejlepší formě, užili slávy dost, a nutno říci, že často i zaslouženě. Ale ve filmu se stokrát okoukanou zápletkou již u mně neobstojí. A tak jsem odcházel s pocitem, že slavní akční hrdinové neztratily již jen většinu své svalové hmoty, ale i soudnost nad vlastními možnostmi a dříve odzbrojující repliky typu: "black is too colourful for me", dnes cítím spíše jako volání o pomoc a snahu nasednout do vlaku, který už dávno odjel.