• Krátkometrážní

Jurský svět (2015)

Asi nejsem jediný, ve kterém jako malém dítěti vzbudil první Jurský park nadšení pro dinosaury. Od té doby sice uplynulo mnoho let, ale nějaké ty sympatie pro prehistorické potvůrky mi přeci jen zůstaly. Proto by mi myšlenka, že budu psát komentář ke čtvrtému Jurskému parku, přišla ještě před pár lety těžko uvěřitelná. A přesto jsem tady - po dlouhých odkladech a změnách ve scénáři jsem se konečně dočkal. Mé první dojmy z upoutávek a trailerů ale nebyly moc pozitivní. Proto mohu po zhlédnutí Jurského světa s dobrým pocitem napsat, že jsem byl nakonec příjemně překvapen. A teď už k samotnému filmu. Jak už tady někteří podotkli, tak Jurassic World působí více jako reboot či přímý sequel prvního dílu než jako čtvrté pokračování. Možná za to může skutečně hutný počet odkazů na první film. Williamsovou hudbou počínaje a některými velmi specifickými záběry a hláškami konče. Vzdává tím film hold 20 let staré klasice, nebo se jedná jen o propočítaný kalkul jak nahnat víc lidí do kina a vzbudit u nich pocit nostalgie? Těžko říct. Co ale říct můžu, je to, že některé scény ve mně vyvolaly husí kůži, takže to očividně funguje. Celkově ale Jurský svět není ve své podstatě tolik zaměřen na postupné budovaní napětí a hororové prvky, jako tomu bylo (hlavně) u prvního a druhého dílu. Místo toho sází na přímočarou, avšak stále viditelně PG-13 akci. Na druhou stranu se jí alespoň dočkáme o to více, jelikož s parkem to začne jít z kopce už zhruba po první čtvrtině filmu. V tomhle se Jurassic World více podobá originálu, jelikož ani druhý ani třetí film se vlastně v žádném fungujícím parku neodehrával. Co se samotných akčních scén týče - ty jsou po všech stránkách kvalitní, přesto mi však žádná mi nepřišla vyloženě "ikonická". Ale přiznávám, že teď ze mě může mluvit právě ta nostalgie. Také mě trošku bil do oka přehršel CGI, které sice bylo povedené, ale praktické triky mají zkrátka své kouzlo a v některých záběrech, hlavně v těch zblízka, by určitě vynikly. Další z věcí, která rozhodně stojí za zmínku, baví-li se člověk o předchozích Jurských parcích, je herecké obsazení. Je škoda, že jako jediný herec z původních filmů zůstal pan vědec Wo. Noví představitelé hlavních postav nejsou špatní, jen bohužel na starou partu zkrátka nemají, snad jen s výjimkou Chrise Pratta, který do Jurského Parku kromě akce vnesl i notnou dávku vtipu. A tímto se dostávám k samotnému ději. Ten má několik charakteristik společných s prvním dílem - ať už se jedná o myšlenku inside-jobu spjatou s krádeží vzorků, nebo charakteristikou některých postav. Nad to ale přináší i několik nových nápadů, které se zpočátku mohou zdát jako dosti nadsazené, ale ve filmu nakonec fungují dobře. Bohužel jsme se ani zde nevyhnuli některým klasickým klišé a místy pokulhávající logice, jak je to pro současnou blockbusterovou produkci typické. Tyhle zápory jsou ale zastíněny jedním důležitým faktem - nový Jurský svět je prostě zábavný. A i když nemusí mít tak dobrou atmosféru jako předchozí díly, bavil jsem se u něho rozhodně více, než u trojky. Je to prostě dobrá, zábavná a do dostatečné míry i napínavá podívaná. A ten konec... Mosasaurus MVP ;). Dávám 4*.

Noční běžec (2015)

Další kvalitní, tentokrát ale trochu nedradiční Neesonovka. Proč netradiční? Protože Liam zde totiž není bezkonkurenční hvězdou celého týmu. Charismatický Ed Harris mu více než dobře sekunduje a ani zbytek hereckého obsazení se nemá za co stydět. Po akční stránce filmu jsem také spokojený. Pominu-li pár za vlasy přitažených věcí (ve skutečnosti by byli Jimmy a Mike Conlonovi zastřeleni policií při první příležitosti, vzhledem k tomu, za jaké gaunery byli považováni), nemám filmu moc co vytknout. Neeson je jako vždy zručný s pistolí i pěstmi, zatímco Ed Harris vyplňuje spíš tu více atmosferickou část. Filmu se ale nevyhnuly nějaké ty klišé o rodinně, ačkoliv to se dalo čekat. Za mě 4*

Kung Fury (2015)

Kung-fu, David Hasselhoff, Adolf Hitler, laser-dinosauři a mnohem víc.. To je Kung Fury - krátkometrážní akční béčko perfektně parodující osmdesátá léta. Po zhlédnutí musím uznat, že se tohle guilty pleasure z kickstarteru hodně povedlo a tvůrci mají můj obdiv. Dávám slabších 5* za lehce antiklimatický závěr.

Focus (2015)

coming soon

Vzkříšení démona (2015)

Průměrné hororové béčko, jehož příběh je sice předvídatelní a rozhodně není nikterak originální, na druhou stranu ale ani neurazí. Hlavním tahákem je tu samozřejmě Olivia Wilde, která je z hereckého obsazení neznámější a spolu s tím roztomilým hafanem také předvedli nejlepší herecké výkony. Na horor by ovšem filmu neuškodila hutnější atmosféra, jelikož pár lekaček a klasických klišé moc nestačí. Každopádně člověk se alespoň při tak krátké stopáži nenudí. Za mě slabší 3*

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Šílený Max 2 zprvu ani nepůsobí moc jako pokračování, jelikož se od jedničky v mnoha ohledech velmi liší. Charismatický drsňák v hlavní roli ztvárněn Melem Gibsonem samozřejmě zůstal, ale jinak jsme se posunuli o velký kus dopředu, do opravdové post-apokalyptické doby a s ní přišel i nový děj. Ten je opět velmi prostý a rozhodně nemá zásluhu na tom, že se z tohoto filmu stala legenda. Na tom má zásluhu kromě samotného Maxe hlavně dobře zvolené prostředí a nyní větší a lépe zvládnuté automobilové scény, které oproti jedničce nepůsobí vůbec amatérsky, spíš naopak. Dobrá porce zábavy, ale v dnešní době moc neoslní. Lepší 3*

Šílený Max (1979)

Stará akční klasika, která nastartovala hereckou kariéru Mela Gibsona, už v dnešní době tolik neoslní. Nemůžu si pomoci, ale film na mě působí trochu amatérsky. Možná je to nízkým rozpočtem, možná tím, že to byla Millerova celovečerní prvotina. Každopádně první Mad Max má i své světlé stránky, a to hlavně pořádné auto-moto šílenství a Maxovo odhodlání se krutě mstít. Dávám lepší 2*

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Kandidát na největší guilty pleasure roku? Dost možná ano! Po dlouhých odkladech jsme se konečně dočkali čtvrtého, renovovaného Mad Maxe a páni, že se to vyplatilo na něj počkat. Jestli vám přišla post-apokalyptická atmosféra a motorové šílenství předchozích třech dílů jako pořádný odvaz, tak věřte, že Fury Road je na úplně jiném levelu šílenství, a to je jedině dobře. George Miller jakoby se utrhl ze řetězu a řekl si, že ty hollywoodský prachy konečně pořádně zužitkuje. Výsledkem je téměř nekončící dvouhodinová akce, které nechybí téměř nic. Promyšlené kaskadérské kousky, nápaditá kamera, neuvěřitelný design aut, motorek i hlavních postav a to vše završeno pořádným metalovým soundtrackem z plamenometné kytary. Co víc si přát? Abych ale pouze nechválil, tak ani tento film samozřejmě není bez chyby. Jak už to u Mad Maxe bývá, tak příběh je velmi prostý, spíš pro to "aby se neřeklo", navíc nijak extra nenavazuje na předchozí díly (což je možná i dobře), ale i přes to se dočkáme několika odkazů a symbolů tolik typických pro tuhle sérii. Někdy by také mohl namítat, že je to film spíš o Furiose, než o Maxovi, a asi by měl i pravdu. Pak je tu samozřejmě Tom Hardy, který toho sice moc nenamluvil, ale svou roli zvládl, řekl bych, více než dobře. Každopádně pokud si chcete odpočinout od komedií a romantiky a nebude vám vadit, když se trochu zamažete olejem, tak si rozhodně udělejte cestu do kina, protože ten název sedne tomuhle filmu jako prdel na hrnec, poněvadž Max je stále šílený a zběsilejší cestu jsem teda ještě neviděl. Slabších 5*

Avengers: Age of Ultron (2015)

U Marveláckých filmů v posledních několika letech pro mne zatím vždy platilo, že každý sequel předčil svého předchůdce. Avengers: Age of Ultron to ale měli po výborném prvním dílu hodně těžké, a také se jim to nepodařilo. Jádro zábavy sice zůstalo stejné, to znamená, že se i tady dočkáme monumentální akce plné dech-beroucího CGI i peprných scének a slovních přestřelek mezi hlavními hrdiny. Přesto ale celkově nepůsobí tak uceleně a "sebejistě", jestli by se to tak dalo říci. První Avengers měli jasně daného a charismatického záporáka a celý film postupně gradoval až do velkolepého finále. Tady si ovšem člověk připadá chvílemi jako na houpačce a absence postavy Lokiho nepotěší, stejně jako místy lehce cedníkovitý scénář. Každopádně i přes to jsem se opět náramně bavil a jako akční popcornová zábava poslouží noví Avengers více než dobře, Asi jako Strážci Galaxie minulý rok. Za mě lepší 4*