Jurský svět: Zánik říše (2018)

Z dlouhé chvíle jsem zavítal do kina na Jurský svět. Čekal jsem něco ve stylu předešlého dílu a ve výsledku jsem dostal něco úplně jiného. Asi půlku filmu jsem litoval, že jsem nezůstal doma a nekoukal na Barrandov s panem Soukupem. Vážně, tak špatné to bylo. První půli jsem tedy dokonale protrpěl. Některé scény pak byly neuvěřitelný "cringe", kdy jsem si schovával ruku do dlaní a radši se věnoval svému nachos. Druhá půle pak přinesla konečně zábavu a závěrečná naháněčka pak byla vlastně docela fajn s pár hodně cool momenty. Jo, celý film je vlastně takové béčko s parádními triky a velkým rozpočtem. Už první díl byl v některých věcech poměrně úsměvně dementní, ale druhý díl tuto laťku solidně navyšuje. Naprosto "topová" je pak celá scéna na lodi, kdy si asi posádka dala volno a nevzruší je ani fakt, že mají v podpalubí pěkně nasraného a řvoucího T-Rexe. Těch dementností je tam opravdu požehnaně a navíc bijí poměrně slušně do očí. Tak jako tak, nemůžu filmu upřít, že jsem se druhou půli vcelku solidně bavil a kvitoval její spíše hororové naladění. Třetí díl je téměř jistota a já se na něj s menšími obavami stále celkem těším. 3*

Wind River (2017)

Pokud jste viděli "Sicario" nebo "Za každou cenu" víte do čeho jdete. Wind river má podobné motivy jako předchozí snímky. Děj se tentokrát přesouvá do nehostinné krajiny ve Wyomingu. První půlka na mě plynula až příliš pomalu. Děj se zde zkrátka rozjíždí pomalu, nicméně každou minutou jsem byl ze snímku více a více nadšený. Celý film potom korunuje akční závěr, který mě dostal do kolen a přesvědčil mě, že tento snímek bude hodně vysoko v mém žebříčku na konci roku. P.S Za tuhle roli si Jeremy Renner zasluhuje Oscara.

Annabelle 2: Zrození zla (2017)

Na další režijní počin Davida F. Sandberga jsem se vyloženě těšil. Lights Out mě minulý rok nadchlo. Jak tedy dopadl další film tohoto tvůrce ? Nutno říci že zklamaný jsem rozhodně nebyl. Nadšení se ale také nedostavilo. Řekl bych takový hororový nadprůměr. Opět je děj velice jednoduchý a hororového fanouška může jen těžko překvapit. Přesto má Sandberg řemeslo pevně v ruce a hororovou atmosféru dokáže naladit skvěle. Potěšila mě také přítomnost skutečné Annabelle a pomrknutí na chystající se snímek "The Nun". Nicméně v porovnání s Lights Out jsem tak vystrašený nebyl. Nevím přesně čím to bylo (možná tou otravnou dvojicí v kině , která se neustále nahlas smála a kazila dojem ze snímku). Doma si pustím film ještě jednou, tentokrát v klidu a uvidíme, třeba na mě film zapůsobí jinak. Zatím solidní 3*.

Proč? 13x proto - Série 1 (2017) (série)

Mezi náctiletými velice populární seriál. Nepřekvapuje mě to. Témata jako šikana, sebevražda, osamělost jsou pro tuto skupinu lidí typická. S těmito tématy se velice originálně ve filmu pracuje. Respektive celý koncept seriálu je nevšední. Každá epizoda znamená jednu nahrávku. Celkově tu tedy máme 13 epizod - nahrávek - důvodů proč se Hannah zabila. Prvním problémem tohoto seriálu je to, že těch 13 epizod je prostě moc. Ano, u některých epizod se nebudete divit proč se Hannah zabila a budete ji chápat. Ale u jiných si budete říkat že Hannah je jenom hrozně přecitlivělá a vše si moc bere. Dalším problémem je ústřední dvojice. Herci byli vybrání velice dobře ale chování jejich postav občas dost zaráží. Stejně tak celý koncept předávání kazet by se hned zhroutil na počátku. Nemluvě o tom, že každý by si kazety pustil hned všechny. Toto jsou chyby které dost kazí zážitek, protože ostatní aspekty, jako přechod mezi minulostí a přítomností, zde funguje na jedničku. Zkrátka skvělé momenty střídají ty slabší. Poslední epizody začínají hrát pořádně na city a docela se jim to i daří. A sebevražedná scéna je pak přímo výborná. Tak "bolestivou" sebevraždu jsem už dlouho neviděl. Zklamal naopak konec, který je až příliš otevřený a láká na druhou sérii, která se ale jen těžko dle mého vyrovná té první. Hodnocení je tedy velice těžké. Na jedné straně tu jsou zbytečné chyby a na té druhé skvělé vypravování , které chytne a nepustí. Nutno ovšem říci že jsem ještě dlouho po skončení seriálu dlouho přemýšlel o všem co se v něm stalo. A dost možná to je hlavní poslání tohoto seriálu...zamyslet se nad ním.

Vetřelec: Covenant (2017)

Největší zklamaní roku ? Dost možná. Nový Vetřelec je prostě Prometheus 2. Tedy ne že by to bylo nějaké překvapení, Ridley Scott chtěl natočit pokračování Promethea a jenom studio chtělo mít v názvu slovo" Vetřelec". Důvod je jasný, Vetřelec prostě prodává, Prometheus zrovna ne. Nejdříve tedy ty kladné věci na tomto snímku. Film vypadá fakt dost pěkně, ať už je to loď nebo samotná planeta a Michael Fassbender je prostě skvělý. Tato role mu fakt sednula. No a z pozitiv je to asi vše. Teď ty stinné stránky filmu a že jich je. Postavy ve Vetřelcích nikdy nebyly zrovna inteligentní. Ale tato nová squadra prostě žádného Vetřelce ani nepotřebuje. Ta se svojí stupiditou dokáže odrovnat sama. Ta inteligence je na úrovni lidí z Promethea. Vlastně ne, tady je to ještě horší. Zde je prostě obrovský kontrast. Na jedné straně se tady hluboce filosofuje a na té druhé se tady lidi chovají jako naprostí idioti. Ale není to jenom o lidech. I samotný vetřelec je ve filmu jenom asi 5 minut a inteligencí zrovna neoplývá. A vetřelec byl vždy inteligentní a smrtící bestie. Nehledě na to, že tady z něj strach ani nemáte. Film neobsahuje ani žádnou legendární scénu kterou by jste si pamatovali. On Ridley prohlásil že to bude spíše "vyvražďovací béčko", ale kdyby to bylo aspoň zábavné. I finální zvrat vám bude půl hodiny před koncem úplně jasný. Na dalšího Vetřelce se podívám velice rád. Tu černou svini já prostě miluju. Ale se vší úctou, ať už to prosím netočí Ridley Scott. 2*

Rogue One: Star Wars Story (2016)

To, že Disney bude značku Star Wars ždímat jako dojnou krávu, bylo všem jasné. Ale Star Wars více jako válečné drama než jako pohádka pro dospělé ? To si nechám líbit, tento nápad se mi líbí. A jak to tedy celé dopadlo ? První půlku filmu jsem byl mírně řečeno lehce rozladěn. Z planety na planetu se skáče velice rychle a když jenom na moment přestanete dávat pozor, tak se přesunete hned o tři planety dále a netušíte která bije. Noví hrdinové sice nejsou špatní, ale za tu krátkou chvíli si k nim vztah opravdu nevybudujete. Že to zatím nevypadá moc dobře ? Ale kdepak. V druhé půlce se film nakopne a ukáže tu nejlepší bitvu která kdy ve Star Wars byla. Tomu já říkám pořádná "Suicide Squad". Na chvíli se objeví i Darth Vader a návrat je to opravdu skvělý. Kylo Ren by se z něj pos*al strachy. A když už o něm mluvíme, musím zmínit, že tato odbočka od Star Wars dopadla v mých očích lépe než start nové trilogie. Pro milovníka Star Wars povinnost a pro všechny ostatní doporučeníhodný snímek. 4*

Pustina (2016) (seriál)

Už při prvním viděném traileru jsem tušil že tohle bude pecka. A nemýlil jsem se. Pokud jste už nad českou produkcí zlomili dávno hůl, tak tento seriál vás možná přesvědčí o tom, že i zde v Čechách se dá natočit něco opravdu zajímavého a dobrého (byť s pomocí HBO). Je to taková česká variace na Temný případ s příchutí severského dramatu. Pokud je tohle váš šálek čaje, tak se budete "bavit" i zde. Protože jak jsem již naznačil, toto se opravdu podařilo. Výborná ponurá atmosféra a skvělé herecké výkony jsou jedny z mála důvodů, proč se na tohle podívat. Obstál i konec, který je mrazivý jako celý seriál sám a dá vám pocítit, v jaké společnosti to žijeme. Vadit může akorát to, že ne všechny epizody si drží stejnou kvalitativní laťku a že konec několika epizod je ukončen skutečně laciným "cliffhangerem". I tak se ovšem podařilo natočit něco, co zůstane ještě dlouhou dobu nepřekonáno - 5*.

Zhasni a zemřeš (2016)

Když se oprostíte od toho příšerného názvu, který spíše zní jako reklamní slogan ČEZu, tak se budete skvěle bavit. Tedy budete se bavit za předpokladu, že máte rádi tyhle " mainstream" horory a nebudete od toho očekávat něco inovativního či dokonce něco revolučního. Co naopak očekávat můžete je svižné tempo, povedené lekačky, pár zajímavých nápadů, sympatické postavy a co asi překvapí nejvíce, tak logické chování postav. Je to takový skvělý horor na první rande. Holka bude na vás těsně nalepená a vy sami se budete dobře bavit. Zkrátka velice dobrá "mainstreamová" jednohubka -4*.

Poslední nás zachrání (2015)

Přiznám se že na tento film jsem se podíval jen z důvodu Taissy Farmigy a Alexandera Ludwiga. O to větší pro mě bylo překvapení, když jsem na konci zjistil, že jsem se celkem dobře bavil a nemohla za to jenom výše zmíněná dvojce. Příběh vzdává poctu všem "slasherům" ale zároveň si z nich pěkně utahuje. Celý snímek je více komedie/parodie než horor. To je také dáno PG-13 ( takže málo krve a žádné boobs ). Zde se zkrátka jede čistě na komediální notu. Podle toho je tu také dost vtípků, některé jsou podařené jiné méně. Film táhnou nahoru i postavy, které jsou sympatické. Co mě zde ale chybělo byla přeci jenom větší absence krve, nudná maska záporáka a na můj vkus až příliš emočních scén, které zbytečně brzdí děj. Nakonec jsem od tohoto snímku sám nic nečekal, ale vyklubalo se z toho příjemné zpestření večera, kdy jsem se pobavil a současně zavzpomínal na staré "slashery". 4*