• Krátkometrážní

Jak vycvičit draka (2010)

Konečně animák s pořádným příběhem! Spolu s Vall-im ho řadím mezi ty nejlepší, co jsem viděla. Trailer mě nijak neuchvátil, a tak jsem byla opravdu příjemně překvapena. Naprosto vynikající je ztvárnění draka, který se pohybuje naprosto přirozeně. Jde vidět, že s jak s pohyby, tak s animací si tvůrci vyhráli. Musím pochválit také zvukaře, kterým se povedlo vytvořit skvělé dračí sténání, řev či vrnění. Jak už jsem řekla na začátku, příběh je to, co dělá z tohoto filmu kvalitní podívanou. Dobrodružstvím nasáklý scénář se povedl, nechyběl vtip, ani elegantní vyprávění. A na závěr bych dodala, že není nic krásnějšího než proletět se na drakovi nad mořem :) Na ostrov Blp bych se ráda někdy podívala!

Anna a vlci (1973)

Snímek je alegorií na diktátorskou vládu generála Franca. Je ale velmi složité číst mezi řádky, protože zpráva, která se v nich ukrývá, už poněkud vybledla. Pro nynější mladou generaci je to více než obtížné, protože si sedmdesátá léta minulého století nepamatuje a v současnosti se o nich už nemluví. Španělsko je teď jinou zemí a ten, kdo informace vyloženě nevyhledává, asi těžko pochopí, o čem film „Anna a vlci“ je. Ale i bez jakékoli znalosti jde o zajímavou podívanou. Je ale škoda, aby film ztratil svůj význam, proto je lepší si před zhlédnutím filmu nastudovat co nejvíce, protože jinak utrpení Anny vyzní naprázdno a budete mít pocit, že se díváte pouze na to, jak to chodí „u blbých na dvorku“.

Léolo (1992)

Stejně jako u Taxidermie jsem byla znechucena... Nejsou to filmy, na které bych se dívala se zálibou. Účelem je znechutit a znepokojit... Je to velká kontroverze, zda nechat vyhrát morálku či uměleckého ducha. Nedokážu se rozhodnout. Každopádně Léola nechci odsoudit, ale vychvalovat do nebes ho taky nebudu.

Tahle země není pro starý (2007)

Další nudná gangsterka, kterou za pár dní pustím z hlavy... bohužel. Táhne se to, střih dost zaostává a o nějaké gradaci příběhu se nadá vůbec mluvit. A ten konec je fakt otřesný. Už dlouho mě nic tak nezklamalo! Líbí se mi, jak to vystihl maxi6!

Normal (2009)

Poněkud pomíjivý příběh. Na českém poli naprosto vyjímečný, o tom není sporu, kamera byla úžasná a plejáda neohleděných herců je také jednou z kvalit, avšak musím říct, že scénář malinko pokulhává. Normal měl být příběhem vraha a ne jeho obhájce. Promítání jsem si ale vychutnala. Mrazilo mě, naskakovala mi husí kůže a vizuální stránky jsem se nemohla nabažit.

Nenarození (2009)

Na horory expert nejsem, ale Nenarození nebyli zas tak špatní. Je pravda, že bylo nakombinováno páté přes deváté, ale to vám začne docházet asi až hodinu po filmu. K děšení byly použity (opět) děti a spousta lekavých efektů. Na můj vkus bylo příliš mnoho mrtvých. Podle mě počet mrtvých kvalitu hororu rozhodně nezvyšuje. V této branži je asi velmi obtížné vytvořit něco originálního, co by vám nepřipomínalo starší horory. U Nenarozených jsem našla několik originálních detailů, tak oceňuji alespoň snahu tvůrců malinko se odlišit. Hlavní roli nebudu raději moc komentovat... výkon Odette Yustman nebyl vůbec špatný, to ne, ale snaha udělat ji "co nejvíc sexy" a dostat ji do "nejúplejších kalhotek" na mě opravdu dojem neudělala.

Jmenuji se Sam (2001)

Krásné, citlivé, přirozené a jemně dojemné. Moje očekávání byla několikanásobně překonána. Opravdu nádherný a upřímný film. Dokonalé hraní, myslím, že hranice přirozenosti byla opět překonána.

Předčítač (2008)

Moc ráda bych dala o hvězdičku více, bez pochyby by si to film zasloužil, ale mám tu nevýhodu, že jsem četla knihu a jsem tedy více kritická. Ve filmovém Předčítači chybí mnoho zásadních okamžiků pro 100% pochopení a vcítění se do příběhu. Všem doporučuji si knihu přečíst... film nikdy nemůže vytěžit z knihy vše, ale v tomto případě si myslím, že chybělo mnoho opravdu klíčových momentů. Výkon Kate Winslet byl naopak naprosto vynikající, tak jsem si Hannu přesně představovala.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

I když je dějová linka dopředu přímo daná, nevadilo mi ani trochu, že ji sleduji 166min! Uchvátit diváka na tak dlouhou dobu je opravdu umění. Po dlouhé době se ve filmu sešlo to, co opravdu oceňuji - trochu fantasy, trochu mysteriózní, klasicky vyprávěný, nádherně zahraný (Cate Blanchett je pro mě nehasnoucí hvězda), emocionálně naplněný, dojímavý, originální a taky trochu moudrý.

Funny Games USA (2007)

Remaky jsou k ničemu... Původní verze je nepřekonatelná. Předělávka má hodně nevychytaných much.