• Krátkometrážní

Východ č. 6 (2007)

Ze začátku velmi dobře rozehraná vtipná a živá atmosféra, která byla ke konci dost zadušena vážnějším rozuzlením, které díky veselému začátku vyznělo poněkud banálně. Lepší tah by režisér udělal, kdyby v počáteční notě pokračoval. Nebo kdyby se za každou cenu nesnažil udělat happy end.

Zahrada (1995)

Neznám lepší novodobý slovenský film. Je kouzelný, zmate vás a za chvilku to jako by s omluvou vysvětlí jevem nevysvětlitelným :) jste z toho popletení? Já jsem taky byla, ale při tom je to tak jednoduché. Je, anebo není? Atmosféra je jako magnet. Nemůžete se přestat dívat, ale jako by nevíte proč. Hodně zajímavé. Nechci komentovat nijak detailně, myslím, že si v tom každý najde svůj výklad.

My děti ze stanice Zoo (1981)

Jeden z nejpůsobivějších filmů o drogách. Proč? Naturalisticky vykresluje vše, a ukazuje tak surovost a špínu drog. Ukazuje přesně tolik, kolik je potřeba, ne víc ne míň. Je naprosto skutečný, nepřikrášlený, nechce vás přesvědčit, že drogy jsou špatné či dobré, jen ukazuje, co umí, co drogy přináší, jaký je život narkomana/narkomanky... V tom všem hnusu, který vás občas přinutí přivřít oči, najdete přece jen něco - uvidíte malou naivní životem znuděnou a zamilovanou holku, stejnou jako my všichni.

Světlo (1987)

Chápu, proč většina hodnotí průměrně... děj se odehravá v pomalém tempu, je velmi tichý - hudební doprovod je téměř žádný, což je škoda, protože africká hudba by snímek velmi oživila. Ale já oceňuju hlavně vzácnost tohoto filmu. Vidět čistě africký příběh se všemi tradicemi, kulturou a magií je dost neobvyklé. Snímek není napínavý, nemá rychlý spád, ani nehraje na city, to, čím na vás zapůsobí je jeho duch a nám hodně vzdálená africká civilizace.

Závěť (2007)

Zavet není úplně Kusturicova špička, ale i tak mě potěšil. Jako obvykle nechybělo plno originálních detailů, vtipné scénky, trable se zvířátky, divoká svatba, to vše zahaleno v balkánsky divokém magickém realismu! Je pravda, že tentokrát Kusturica trochu vše překombinoval a přeplácal, ale já mám jeho filmy ráda, tak se v tom nebudu šťourat :)

Já, legenda (2007)

Z tohoto se dalo vyždímat daleko víc...

Eyeblink (1966) odpad!

V podstatě ani není co hodnotit... chvilkový záběr na oko, toť vše. O ničem...

The Mongreloid (1978)

Ne a ne a ne... Krátké snímky od George Kuchare mi nic neříkají.

Jáma a kyvadlo (1961)

Tato Jáma a kyvadlo není tak docela od E. A. Poea, inspiruje se jeho povídkou jen velmi lehce. Tvůrci snímku zachovali pouze čas, místo a samotné kyvadlo s jámou, jinak příběh je zcela odlišný. Beru to jako minus :) Jinak příjemná, napínavá, horrorová atmosféra.

Tanec v srdci (1992)

Tento snímek musím údajně vidět než umřu, a tak přemýšlím proč vlastně? Příběh není nic zvláštního a je celkem předvídatelný, filmů o tanci je habaděj, ale (až na Billyho Elliota) jsou to podprůměrné filmy, které nemám ráda. Strictly Ballroom je lehce nadprůměrný, má docela příjemnou atmosféru, ale to asi jen díky španělsky procítěnému pasu doble. Jako plus také vidím spoustu hudebních hitů.