• Krátkometrážní

Věříme v Boha (2000)

Tak tohle je asi nejlepší verze toho, jak to s námi dopadne po smrti! Vtipné, nápadité, napínavé a hlavně originální!

Moucha (1958)

Skvělé upozornění před technikou a vědeckými objevy. Na mě ale moc vyhrocené, účelové a místy spíše komické. Moucha je slušně natočené sci-fi, ale hodně tomu ubral herecký výkon Patricie Owens a její věčné "Andre! Andre!" před pracovnou čtení vzkazu přerušila asi 5x a pokaždé zakřičela "Andre!". Toho bylo trochu moc. Také poslední scéna nebyla moc vydařeným závěrem. Byla vážně směšná :)

Občan Kane (1941)

Občan Kane jistě patří k přelomovým snímkům světové kinomatografie, avšak na můj vkus je celý film dost nudný, nevyvolal ve mě jediný pocit, ničím mě nezaujal, nechytitl... bohužel. Nebudu hodnotit vysoko jen kvůli zbožňovaní Občana Kane. Z filmu už vyčuchlo vše průlomové... Kane se bude asi donekonečna analyzovat, rozebírat, ale pro mě už nemá své kouzlo. Taková Casablanca, Křižník Potěmkin, 12 rozzlobených mužů, Jezinky a Bezinky, Někdo to rád horké apod. To je klasika, která stále baví a má své kouzlo. Občan Kane bohužel ne.

Nový svět (2005)

I přesto, že Nový svět nemá dramatický spád, ani není plný zvratů, tak jsem byla přikovaná k sedačce. Nadchla mě dokonalá kamera a její netradiční záběry. Zajímavostí je, že vše bylo snímáno z ruky a pouze při denním světle. Vznikl tak naprosto přirozený obraz umocněný silnou orchestrální hudbou. Terrence Malick divákům naservíroval pouze jednotlivé vize kolem velkého příběhu. Vizuální stránka hrála největší roli, a to se mi líbilo. Mlčeti zlato :) film nebyl nacpán zbytečnými dialogy, ani nucenými scénami. Naopak některé scény dramaticky usekl. Velice pozoruhodný a originální snímek, který by stál za větší pozornost.

Urga (1991)

Nikita Michalkov zachytil hned několik střetů. Staví vedle sebe ruskou, mongolskou a čínskou kulturu; život v pastvinách a městský ruch; lidský pokrok a primitivní soužití s přírodou. Avšak film nepůsobí surově, ani vypjatě. Rozdíly jsou sladěny do harmonie a vše působí vyváženě, jemně, poeticky s nádechem naturalismu.

Paříži, miluji Tě (2006)

Tento filmový projekt mi připomenul, jak nádherná a okouzlující Paříž je. Snímky byly různorodé, navzájem se doplňovaly a utvořily tak tajemnou pařížskou atmosféru. Kdo francouzskou metropoli nikdy nenavštívil, asi se do této filmové procházky Paříží tolik neponoří a nenechá se unášet její mystikou. Opravdu mě očarovalo "Tour Eiffel" (Sylvain Chomet), odlehčený pohled na pařížskou lásku alias zamilovaní mimové; dále taky trochu smutné "Place des Fetes" (Oliver Schmitz), trochu temnější pohled do pařížských ulic alias pobodaný černoch toužící pouze po kávě s krásnou dívkou; zajímavé bylo také "Pere-Lachaise" (Wes Craven), nesmrtelný Oscar Wilde alias předmanželské neshody a nakonec bych chtěla ještě zvýraznit "Faubourg Saint-Denis" (Tom Tykwer), výborná Natalie Portman jako začínající herečka zamilovaná do slepce alias láska jako roční období.

Braindead - Živí mrtví (1992) odpad!

Já na nechutnosti vážně nejsem a stříkající hnusy mi fakt vtipné nepřijdou. Tento druh homoru mi prostě nic neříká a nebudu hodnotit výš jen kvůli převaze zvrhlíků. Rozcupujte mě ;) hodnotím "odpad" stejně jako Choking Hazard, stejná blbost.

Waste (2007)

Marcos Prado je více fotograf než režisér, proto se jedná více o sérii fotografií než o film. Pokud vás reportáž ze skládky v Riu de Janeiru zaujala, doporučuju shlédnout snímek Estamira, se kterým Marcos Prado navštívil LFŠ 2007.

Kalamita (1980)

Takový příjemný, poctivý snímek. Přesně to, co v současné době českému filmu chybí. Humor, lehkost, výborní herci a hlavně optimismus. Dnes se točí šedivé, depresiví ponuré filmy a to je velká škoda, máme na víc.

Taxidermia (2006)

Nad hodnocením jsem dlouho váhala, já na prasárničky a nechutnosti fakt nejsem, ale Taxidermia je velmi zajímavý film a ocenění si zaslouží. I když mi občas bylo na blití, bez toho by to asi nebylo ono. Jedná se o hodně kontroverzní záležitost, která svádí jak k obdivu, tak k pohrdání a odporu. Jednou ale opravdu stačí.