Marat - Sade (1967)

Naprosto úchvatně ztvárněný film. Úžasný "souboj" dvou tak odlišných lidí-puritánského Marata a volnomyšlenkářského de Sadeho. Byl jsem neuvěřitelně překvapen, že film byl natočen už v roce 1967. Domnívám se, že podobně jako např. Mechanický pomeranč, je to nafilmováno velmi "moderně" až nadčasově. Možná je to, jak napsal betelgeuse, slepá ulička kinematografie, ale ani slepé uličky nemusí být bez půvabu.

Přání smrti (1974)

Jedna z nejnebezpečnějších věcí na světě je být příbuzným nebo známým Paula Kerseyho. V podstatě jste už jednou nohou v márnici. Přání smrti je kvalitní "revenge thriller" s výborným Charlesem Bronsonem v hlavní roli. Zbytek hereckého ansámblu není pro film nikterak důležitý a učinkovat v jejich rolích by mohl v podstatě kdokoliv jiný. Po kvalitní "jedničce" se však série dočkala dalších čtyř pokračování, které přes průměrnost postupně klesaly až k trapnosti. I když jak se to vezme, já se u "pětky", kdy geriatrický Kersey kolí padouchy jako na běžícím pásu, docela slušně bavil. Přiznávám, že jako jeden z mála.

Drsný a drsnější (1996)

V letech po Pulp Fiction se s podobnými filmy roztrhl pytel. A jak už to tak chodí, některé byly výborné, některé nestály za nic. 2 Days in the Valley patří k vysokému nadprůměru. Slušný scénář, kvalitní režie, výborné herecké obsazení a především skvělé výkony herců. Já osobně vyzdvihuji úžasného Jamese Spadera. Ten, který vymyslel český distribuční název by zasloužil dostat "minutu na rozmyšlenou."

Batman a Robin (1997) odpad!

Za tento film by měl Joel Schumacher pykat věky v tom nejtemnějším z koutů pekla a hrozně u toho trpět. A s přechodem do očistce by se ještě vidělo...

Batman navždy (1995)

V tomto filmu se Batman setkal se svým největším a nejstrašnějším soupeřem, ale ani zdaleka to nejsou pouťoví šašci Two-Face a Riddler. Jeho jméno zní Joel Schumacher.

Šílenství (1994)

Jak cynický vyšetřovatel pojišťovny v podaní Sama Neilla, tak démonický spisovatel s přímou linkou do pekla Jürgena Prochnowa, jsou plnokrevné a dobře zahrané postavy a je radost se na ně koukat. Johnu Carpenterovi sice zůstalo ladem několik slizkých chapadel z Věci, tak se je rozhodl využít i v tomto filmu, ale vše je dostatečně vynahrazeno poutavou vizuální stránkou, vcelku neotřelým příběhem a tradičně kvalitní hudbou("proboha, jen ne žádné carpenterovky":-)). Zajímavé, svěží, vtipné - velmi příjemné překvapení. A jeden z nejlepších Carpentervých filmů.

Upíři (1998)

Takový milý, starosvětský, upírský horůrek, který sice príliš pozornosti nevzbudil a jistě ani nevzbudí, ale přijemně pohladí po duši za temných osamělých nocí strávených u televize a videa.

Duchové Marsu (2001)

Námět Duchů Marsu je sám o sobě poměrně zajímavý,výsledný produkt je ovšem hrůzostrašný, bohužel ale ne tím způsobem, který John Carpenter zamýšlel. Ve filmu jsou dvě věci, které stojí zato (odtud dvě hvězdy): úvodní scéna s prijíždějícím vlakem a výborná hudba. Doufám jen, že starý dobrý John natočil nejhorší film své kariéry a teď už to bude jen lepší. Dodnes se nemůžu zbavit pocitu, jak to mohl být skvělý film...

Inferno (1980)

Inferno nemá pevnou dějovou strukturu a opírá se především o úžasnou vizuální stránku a práci kamery.Příběh je vytvořen spíše stylem surrealistického automatického psaní-sen a přechod mezi vědomím a nevědomím, hrají ve snímku důležitou roli- lineární dějová linie je hodně potlačená.Dojde pochopitelně i na detailní krvavé záběry(divili by jste se, k čemu všemu může sloužit výdejní okénko v jídelně), ale rozhodně nejsou ve filmu alfou a omegou. V současnosti je takových filmů jako šafránu-Fulci je po smrti a Argento zestárl a vyměkl. Dnes už klasika žánru.

Crash (1996)

Kniha je sice přece jen o něco "pikantnější", ale jako porno, byť od Davida Cronenberga (ne, že bych neměl zájem), by se film asi těžko mohl uvádět v běžné distribuci. Některé myšlenky více (kniha) některé méně akcentovány. Absolutorium potom patří hercům, ve svých hodnoceních zde na CSFD už snad podruhé budu vyzvihovat Jamese Spadera, ale za tuto roli si to opět zaslouží.Vůbec by mi nevadilo, kdyby se Cronenberg podíval na zoubek i dalším Ballardovým titulům, např. Super Cannes, Kokainové noci, popř. Lidé milénia...