Pianista (2002)

Film má silné scény a slabšie. Úvod bol výborný, život židovskej rodiny vo varšavskom gete bol viac ako smutný. Časť, keď celú rodinu odvážali do Treblinky dobytčími vozňami a náhodou sa Wladyslavovi podarilo odtiaľ dostať bola asi tá najhoršia a najsmutnejšia (pre tých, čo sa trocha vyznajú v praktikách koncentračných táborov). Život v pracovnom tábore musel byť hrozný. Keď Wladyslav ušiel z pracovného tábora prišiel útlm. Film sa však na konci znova rozbehol. Pri žiadnom inom filme ma tak nepálili oči. S prižmúrenými očami 5*

Jak se to dělá (1999) (seriál)

Je zaujímavé, že niektoré úplne jednoduché veci sa musia vyrábať zložitými technikami. Námet je dobrý, spracovanie tiež, ale predsa len sa niekedy rozhodnú ukázať tvorbu niečoho, čo človeka napadne aj samého. 85%

Ptáci (1963)

Hitchcockove filmy sú známe tým, že diváka postupne pripravujú na to, čo bude na konci. Doteraz videné filmy boli najnapínavejšie na konci, cca posledných 25 minút. Od začiatku som bola zvedavá na koniec. Hitchcock postupne graduje atmosféru (stovky drobných vtákov naraz vletia cez komín, farmár nájdený mŕtvy bez očí v spálni,okolo neho mŕtve vtáky, napadnutie detí cestou zo školy...) a ja som sa tešila na koniec, že budem dobre napätá. Od konca som zrejme čakala priveľa, pretože jednak nebol dosť napínavý a jednak tam nebolo vysvetlené ani prečo a ani odkiaľ sa zobralo toľko veľkých útočných vtákov. Koniec bol neuzavretý, keď nabehli titulky, bola som prekvapená, že je už koniec. Keby sa urobí akcia aj na konci, keď sa hrdinovia snažia zdrhnúť, bolo by to super. Ale takto... Hlavná hrdinka mi bola nesympatická, jej výkon nebol ohromujúci. Oveľa lepšie na tom bol kolega. 71%

Chicago (2002)

Keď som film prestala brať vážne, celkom dobre som sa začala baviť. Všetko je tam zveličené, na tom sa dá najlepšie zabaviť. Hudba je chytľavá, texty sa dajú, herci sú sympatickí... Film je ľahko čitateľný, ale ani to veľmi nevadí. 78%

Amélie z Montmartru (2001)

Úvodných 30 minút bolo mučenie. Bolo to nemastné-neslané a hlavne zbytočné. Síce sme sa dozvedeli, prečo je Amélia introvert s bujnou predstavivosťou, ale doplo by bám to aj bez toho. Namiesto prvých 30 min stačil jeden rozhovor Amélie s otcom. Dlhé monológy rozprávača mi liezli na nervy od úplného začiatku. Mala to byť komédia, no nezasmiala som sa ani raz. Čím minúty nabiehali film sa stával aspoň pozerateľnejším, koniec bol v podstate dobrý. Vďaka introvertnosti hlavnej postavy bolo vcelku zaujímavé sledovať jej rodiaci sa vzťah so zberačom odhodených fotiek (mimochodom predavačom v sexshope, čo nechápem, načo dávali). A z úsmevu Audrey Tautou ma mrazilo na chrbte. Za začiatok ledva 1*, za koniec by som dala aj 4*. Výsledok - priemerné 3*

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Úvodné vylodenie v Normandii bolo z umeleckého i režisérskeho hľadiska neprekonateľné. Zaslúži si to jedno veľké vau. Film však nie je monotónne vojnové besnenie, človek si môže vydýchnuť, aby sa potom pripravil na ďalšiu dávku. Výhodou Spielbergových filmov je aj hlbšie spracovanie. Čo mi však nejde do hlavy, prečo chceli obetovať cca 10 najlepších z najlepších, aby zachránili jedného obyčajného vojaka. Áno, prežil ako jediný zo 4 súrodencov, áno, jeho matka na tom musela byť hrozne, ale i napriek vysvetleniu generála (či čo to bolo) prečo dal rozkaz na záchrannú akciu mi ako dobrý dôvod nestačil. 80%

Harold a Maude (1971)

Keď si predstavím, že i teraz je ten humor dosť čierny a nie každý ho dokáže prehrýzť, čo pri ňom museli pociťovať ľudia, keď prišiel vo svojej dobe do kín. Je to krásna oslava života a smrti, slobody a nespútanosti. Hlavný hrdina Harold bol sympatická biela smrtka (tak bledý človek sa často nevidí). Hral pomerne dobre, pri ňom vynikajúco hrala i Maude. Tvorili dobrý tandem, na ktorý sa dal celú dobu pozerať. 76%

Gran Torino (2008)

Ako môže vyzerať ťažké spolužitie všetkých možných etnických skupín. Zdalo sa mi to až príliš prehnané. Koniec bol prekvapivý, čakala som ho inak, ale to asi každý. Doteraz som si však nie istá aká bola hlavná myšlienka filmu. Nevyplýva z neho, akoby načali niekoľko myšlienok naraz a ani jednu neuzatvorili. Film nie je zameraný na boj proti rasizmu, akoby hlavný hrdina hovorí: "Sem-tam sa niekto dobrý nájde, ale ostatných treba zlikvidovať". Do hlavy mi tiež nejde dôvod, prečo chcel Thao ukradnúť Gran Torino. Celý čas sa gangu vyhýbal, počúval ich urážky, nenechával sa hecovať a odrazu z ničoho-nič sa k nim pridá a pokúsi sa dosť nešikovným spôsobom ukradnúť auto. A následne sa im znova vyhýba ako to len ide. Do filmu mi tiež nezapadali dialógy "ozajstných" chlapov. I keď pokus o myšlienku bol, dosť som sa pri filme nudila. 70%

Kameňák 3 (2005) odpad!

Tu už zrejme došli aj tie zvyšné vtipy a na humor je najúbohejší. Zo všetkých dielov ho mám najmenej rada (a to ostatné diely neznášam). V podstate omieľa to isté, čo predchádzajúce diely. Iné ako odpad sa ani nedá dať. Veľmi úbohé zakončenie série. Chvalabohu, poslednej.

Kameňák 2 (2004) odpad!

Je obrovským umením z tisícov frkov vytvoriť dej, ktorý má zmysel a ešte k tomu je aj vtipný. Tento film má od vtipu ďaleko, je ešte horší, než jednotka. Človek by si myslel, že hlbšie už oproti dvojke nemôže spadnúť, no stalo sa. Keby sa dá dať odpad na druhú, tak ho dám. Jediný vtip, ktorý sa mi páči bol: "A čo vy, vojak, varili ste už niečo vo veľkých kotloch?" "Asfalt, pán veľkomožný." Časť z leteckej základni bola najlepšia, no film to z dna nedvíha. 3%