Městečko South Park (1997) (seriál)

S Ericem je život vždy tak nějak jednodušší.. Seriál který určil sám sebe, nic se k němu nedá přirovnat. I proto je tu zase ten (klasický)háček, že takhle jednoznačně vymezený přístup k tvorbě si najde i své "haters". Každopádně South Park je pro všechny co se chtějí povznést nad veškerou tu všudypřítomnou iracionalitu jednání lidstva. SP totiž dokáže i tu sebevíc seriózní mediální událost/záležitost natolik zasměšnit, že absolutně sabotuje jakkýkoli její hlubší význam nebo pokus o blahodárný vliv. Takové řemeslo neovládá jen tak někdo..

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Jeden z nejlepším filmů kinematografie vůbec. A také jeden z nejzásadnější filmů pro všechny zarputilé fanoušky sci-fi a akčňáků. Tento snímek prostě nastavil velmi vysokou laťku na hodně dlouho a otevřel tak nové obzory mnoha generacím. Plus *****

Přátelé (1994) (seriál)

Tohle je prostě seriálový/sitcomový evergreen.. Sama dost dobře nechápu, jak se tomu dokážu stále smát i po tolika (nespočet) zhlédnutí. Každá postava tu má svoji nepopiratelnou důležitost a nepostradatelnost. Každý z nich je úplně jiný a právě proto jim to přátelství věřím, přátelé si i v reálném životě prostě padnou a přitom se nemusí shodovat ve všech názorech nebo oblibách. Pro mě je přátelství oproti partnerskému vztahu absolutně nesobecké a vstřícné k tomu druhému, a mít jich kolem sebe denně pět je opravdu štěstí :)

Griffinovi (1999) (seriál)

Mám to ráda :) Někdo může tvrdit, že to kopíruje Simpsonovi asi jen proto že je to též animovaná rodinka.. ale na tom je přeci stavěna spousta kreslených seriálů. Tohle může říct člověk, který za život z kreslených seriálů sledoval převážně jen Simpsonovi a pak někde zahlédl Family Guy a hned si to takhle paušalizoval. U FG je absolutně jiný humor, který bych svou troufalostí (když už) spíše přirovnala k South Park než k Simpsons (ale ani to bych si raději nedovolila). Peter, Stewie a Brian jsou skvělé animované postavy, spolu tvořící humorný celek tohoto seriálu. Family Guy prostě zachází do extrémů a to vždy rozdělí lidi na dva tábory, na ty co to milují versus ti, kteří tím opovrhují. Já kopu za ten první..

Fargo (2014) (seriál)

Skvělé, úžasné, bravurní! Seriály se točí stále kvalitnější, ale na mě je jich už nějak moc a nevím kudy kam, který si dřív pustit a pak mi tam některé leží i roky ani se k ni nedostanu, protože jsou zase další a další. Za to, že jsem si tehdá pustila Fargo, děkuji pokaždé když dojde řeč na seriály. Je to boží, od výběru herců přes scénář, jednotlivé role, kameru, střih, režii, zápletku, prostředí, hudbu.. ani si nepamatuju, kdy mě naposledy něco tak uchvátilo. Plusové body seriálu vždy dodá i fakt, že jeden příběh = jedna série, takhle se krásně zabrání jakkýmkoli následným znehodnocením v důsledku vyčerpání kreativity. *****

Simpsonovi (1989) (seriál)

Do 13. série tento seríál považuji jako určující mé dětství a asi i život. Táta Simpsonovi začal natáčet na VHSky v mých čtyřech letech a neskončil dokud jsme doma neměli DVD. Neznám popravdě moc lidí, kteří by znali všelijaké simpsonovské dialogy, monology, písničky a scény tak doslovně jako já. Když se vám to hraje denně v obýváku od útlého dětství až do opuštění domu na vysokou, tak to na vás něco zanechá. Každopádně Simpsonovi jsou devadesátky, totálně a bezkonkurenčně. K tomu co je z nich teď se snad nemůžu ani vyjadřovat.. ne proto, že by to byl odpad, ale proto že je to už minimálně posledních 10 sérií něco úplně jiného než těch prvních deset. Ironií je, jak detailně počátky Simpsonovic rodiny znám, ale na jejich nynější "život" jsem se úmyslně nepodívála léta, nezajímá mě.. Pět hvězd za Simpsonovi, které jsem poznala jako dítě a od té doby za ta léta pobavila díky jejich hláškám mnoho mých přátel i sebe samou. Díky ti Homere za vše :*

Daria (1997) (seriál)

Daria a její signaturní sarkasmus.. tehdá bylo na MTV vícero kvalitních animovaných seriálů (až k nevíře,co je z toho teď), ale tento u mě vyhrává na plné čáře. Opravdu velmi vtipný a hudebně nabitý seriál. Pokud máte rádi dobrou muziku a značnou dávku ironie, neváhejte a obohaťte své obzory tímto kultovním kouskem.

Moulin Rouge (2001)

Miluju, miluju, miluju tento film! Poprvé jsem ho viděla jako dítě v letadle, když se u nás v Česku premiéra teprve chystala. Tak silně romantický příběh jsem do té doby asi ještě neviděla (nebo jsem zrovna byla ve věku, kdy jsem zamilovanost začala vnímat intenzivněji). Hudba, zpěv, verše, Paříž na počátku 20.století, světla a barvy nočního života, kankán, kurtizány, naivní umělci, pouliční umělci, divadlo, ulice Montmartre, chudoba vs. bohatství, nemoci, vášeň, intriky, oddanost, a mohla bych takhle pokračovat ještě mnohem dál.. to vše tu je a nedává divákům ani chvíli na to odvrátit oči. Je to prostě jedna velká nádhera! (a to muzikály mezi můj oblíbený žánr zdaleka nepatří)

Jumanji (1995)

Tento film musí být mezi mými nejoblíbenějšími, protože kdybych ho tehdá v dětství poprvé neviděla, nestal by se ze mě takový filmový fanda.. dojemně krásný a neobyčejný příběh ****

Zběsilost v srdci (1990)

Moje nejoblibenější Lynchovina! Asi proto, že je to podle knižní předlohy a nepsal to David sám. Dern s Cagem tu vypadají tak mladě, nevinně a s takovou vášní.. krásná romance prolínána perverzními scénami v čele s Dafoe, které jen u diváka umocňují úzkostné pocity pokaždé co se tato "láska" dostane do nebezpečí. Tento romanticko-psychadelický road trip movie vřele doporučuji.