Kladivo na čarodějnice (1969)

Príliš syrovo, monotónne a nenápadito natočený film o prenasledovaní "čarodejníc" na to, aby prekvapil či ohúril. Strih a kamera je síce prvotriedna, ale celá atmosféra sa stráca niekde v polovici filmu, zápletka potrebuje príliš dlho na to, aby sa dostavila, vyvrcholenie nefunguje a rozuzlenie príliš rýchle a suché na to, aby vyvolalo nejakú tú slzičku. Možno som nebol správne naladený, ale film na mňa nezapôsobil natoľko, koľko som očakával od námetu. V tomto prípade komornosť a syrovosť príbehu skôr škodí, než pridáva na atraktivite a to, na čo som sa tešil, na naturalistické poňatie mučenia, na stvárnenie tej hrozne hyperbolizovanej zvrátenosti inkvizície, na emotívne vydieračskú smrť ako v JÁNOVI HUSOVI, sa nedostavilo. Áno, áno, chápem, čo chcel ten film povedať, ale keby som nevedel už tri roky predtým, že absolútna moc je sviňa, tak by ma tento film nepresvedčil. Asi som čakal príliš, ale námet čarodejníctva má omnoho väčší potenciál. Ospravedlňujem sa za moje subjektívne hodnotenie, ale strašne moc mi tam chýbala šťáva. Tri body dávam za kameru, strih, námet a hercov.

JFK (1991)

Strhujúce krimi s kontroverzným dejom a epickým rozuzlením tak, ako to má byť. Film napriek svojej stopáže ani na chvíľu nenudí, pretože sa jedná o veľmi komplikovaný príbeh, lepšie natočený film čisto o vyšetrovaní vraždy som snáď ešte nevidel a aby sme zo stoličky spadli už úplne, toto sústo nám podáva v balení odhalenia vraždy Johna Fitzgeralda Kennedyho. Uf. Osobne som náklonný uveriť neoficiálnym teóriám, pokiaľ nám tie isté úrady, ktorým by malo záležať na tom, aby sme im uverili, nepodávajú dôveryhodné vysvetlenie a častokrát zahmlievajú, ignorujú či falšujú fakty. Toto platí aj pri mnoho ďalších operáciách pod cudzou vlajkou, na tú najčerstvejšiu snáď máme každý svoj názor (normálne takýto tajnostkársky nie som, ale po zhliadnutí tohto kúsku, ehm...). Ale späť k filmu. Vo filme sú vhodne požité retrospektívy, scenár si Stone tiež napísal zručne na tak koémplexnú tému a všetkému vojvodia jeho presvedčovacie schopnosti, či skôr presvedčovacie schopnosti dôkazov predložených vo filme. Herci excelujú a hudba je hodná formátu jej tvorcu. Vzhľadom na to, že osobne tejto teórií verím, pretože mi nikto zatiaľ nepredložil lepšie zdôvodnenie, nemôžem dať za menej než päť hviezdičiek. Na záver uvediem niekoľko citátov, ktoré sa mi vryli do pamäte: "Čím väčšia lož, tým väčšia pravdepodobnosť, že ju ľudia zožerú." "Ak pravda umrie, nezostane nám už nič." "Boli porušené základné pravidlá bezpečnosti." "V CIA nikdy nekončíte. Ako vás čapnú, je to na doživotie." "Od roku 1961 bolo jasné, že Kennedy nechcel viesť vojnu v Juhovýchodnej Ázií." "My, občanie, predstavujeme nádej." "Všetkých nás spojuje, že obývame túto malú planétu. Že dýchame rovnaký vzduch. Všetci chceme pre budúcnosť našich detí len to najlepšie. A všetci sme smrteľní."

Swordfish: Operace Hacker (2001)

Tento film si takéto hodnotenie rozhodne nezaslúži. Takýto nápaditý scenár naozaj tak ľahko nenájdete, rovnako ako nenájdete tak ľahko tak dobré vybalancovanie akcie a príbehu. Stopáž je tiež veľmi príjemná, rovnako ako herci, no eso v rukáve tu je perfektné rozuzlenie. Na prekvapenie tu nájdete aj veľmi polopatisticky vyrozprávané svedectvo, takže k dokonalosti chýba len viac striedmosti a inteligentnej réžie.

Kid (2000)

Rozkošné a milé.

Gattaca (1997)

Krásny film. Príbeh o obyčajnom človeku v budúcnosti, ktorému vďaka genetickým predispozíciám nie je dovolené splniť si svoj sen. Žiadne veľké zvraty, žiadne ohromujúce vízie, žiadne extrémne technologické vymoženosti. Sci-fi tu nie je samoúčelné, ani sa nepoužíva ako špongia pre ohúrenie, všetko sa podriaďuje jednoduchému, komornému, no očarujúcemu životnému príbehu Vincenta. Tento film zaujme najmä svojou atmosférou a hĺbkou a odkazu príbehu, ktorý dovedie zamysleniu ateistu, humanistu, genetika či aj veriaceho. Hlavný odkaz tohto filmu je zreteľný: V budúcnosti sa sama veda stala náboženstvom a diskriminuje človeka, či inak povedané, nič nie je nemenné. Vyjadril to, čo už dlho nosím v srdci a to si veľmi cením... Réžia, hudba a herci nestoja za komentár, všetko funguje ako po masle. Žiadny epos, no práve v tejto minimalistickosti leží obrovská sila.

Gallipoli (1981)

Veľmi pôsobivá komorná vojnová dráma pojednávajúca najmä o jej následkoch na životy obyčajných ľudí a poukazujúca na jej nezmyselnosť . Rozbeh filmu je naozaj dlhý a až kým dôjde k zápletke, počkáme si tú polhodinku. Začiatok nám predstavuje postavy a ich život pred vojnou, ich celkom banálne pohnútky k narukovaniu a očividne totálne skreslený obraz o nej. Dve hlavné postavy sa vďaka stretnutiu na závodove 100m behu rýchlo spriatelia a napriek tomu, že jeden z nich očividne nechce nič o vojne počuť, nakoniec sa po rozdelení stretnú na vojnovom poli v Gallipolli. Napriek tomu, že skutočná vojna sa na plátne objaví až v tretej tretine filmu, vďaka režisérovej invencii a účelnosti tohto schématu, film nestráca niť ani tempo a práve toto nekonvenčné použitie vojny vo filme, v ktorom je vojnová akcia predmetom len posledných 10 minút, podtrhuje realistickosť a antimilitaristické posolstvo filmu. Táto stratégia, ako divákovi podať obraz vojny, je síce menej atraktívna ako stratégia preplnená bojmi (napr. BLACK HAWK DOWN) a tiež menej efektná a účelová ako v RYANovi, ale asi najviac zodpovedá realite. Napriek tomu mi ale chýba väčšia hĺbka príbehu a najmä nedokončený koniec príbehu vo mne zanechal takú pachuť, keď nemôžem dať za *****.

Pobřeží moskytů (1986)

Rozbeh výborný, zápletka bez orginality, hlavná postava postupne z rozumnej autarkickosti prechádza do šibnutosti, koniec úplne zlý a posolstvo nejednoznačné. Najviac mi asi vadilo tyranistické správanie hlavnej postavy, ako keby nám chcel scenárista povedať, že všetci ekologovia a outsideri modernej spoločnosti sú takí istí. Od polovice je film strašne nudný a neoriginálny, akoby nevedel kam chce smerovať a kde vlastne chce skončiť, chýba akákoľvek normálna zápletka a film celkovo pôsobí dosť odfláknutý. To sa ale bohužiaľ týka hlavne scenára, čo ma najmä kvôli dobrému režisérovi dosť mrzí. Hlavná postava prešla takým ostrým charakterovým zvratom k horšiemu, že som naozaj pre jeho smrť na konci filmu neuronil ani slzu. Tri hviezdy dávam len pre výkon Forda, ktorý sa naozaj snažil a pre výnimočne dobrý námet a začiatok. Len škoda toho dofláknutého scenára, mohol z toho byť dobrý film. Takto 50 %

Válkou se to vyřeší (2007) (TV film)

Dokument mapujúci všetky významné americké útočné operácie od II. svetovej vojny z pohľadu strát a ziskov, dôvodov ich vzniku a vývinu podpory verejnej mienky počas nich. Filmári sa zamerali najmä na oprávnenosť a ospravedlniteľnosť týchto na civilné straty krvavých vojen a odhaľujú nám, že pre americkú zahraničnú politiku platia dve pravidlá: Vždy sú tieto vojny podľa medzinárodného práva nelegálne a vždy je plná moc nad celou zahraničnou politikou v čase vojny ako v diktátorských časoch zverená prezidentovi USA, ktorí má právomoc bez kooperácie s Kongresom či americkým ľudom rozhodovať ako chce. Keďže ma tento dokument obohatil o mnoho dôležitých poznaní, vystihol pravdivú tvár "šírenia slobody a demokracie" Spojenými štátmi po svete, rovnako tak upozorňuje na manipuláciu médiami a je dobre napísaný aj zostrihaný, zaslúži si päť *.