Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Epickejšie, napínavejšie a patetickejšie než Spoločenstvo prsteňov na úkor plynulosti deja a psychológie postáv. Film ponúka všetky vlastnosti, ktoré sa v dnešnej dobe predpokladajú od akčného blockbustera, včetne klišoidných dialógov a preexponovaného stretnutia dobra a zla. V strednej štvrtine síce film stráca trocha tempo, ale všetko to našťastie vyrovnáva slávny Glum a záverečné finále, ktoré ma nakoniec predsa len presvedčilo o objektívnej pôsobivosti tohto filmu. Napriek tomu, že miestami funguje ako autoparódia, dokázal nakoniec aj mňa vtiahnúť do svojho fiktívneho sveta a to najmä zásluhou vynikajúcej predlohy a Shoreovej hudby. Čakal som síce viac od ságy, ktorá je ospevovaná ako vrchol kinematografie, ale musím priznať, že ani Star Wars či Krstný otec sa nevyhýbajú emočnému vydieraniu a umelej epickosti, takže okej. Keď už raz s Hollywoodom, tak aj s jeho muchami.

Terminator Salvation (2009)

Len keby ľudia neboli ako opice, tak by vedeli oceniť kvalitu. Naozaj nechápem, čo viac očakávali od postapokalyptickej popcornovky, ja som spokojný. Má to gule, napätie aj správnu letnú blockbusterovskú logiku, ale bohužiaľ nevkladá do sveta žiadne nové myšlienky ani súvislosti, postavy alebo zapamätiahodné príbehy, takže sa jedná len o slušné pokračovanie. Na viac než štyri treba prekvapiť.

Miami Vice (2006)

Takýto rozporuplný zážitok dostanete, keď skombinujete ničnehovoriaci scenár a vynikajúcu réžiu. Škoda, Mann má aj na viac...

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Dúfam, že pri druhom zhliadnutí a väčšej trpezlivosti na mňa viac zapôsobí.

Avengers (2012)

JEDNODUCHO akčná pecka, ktorá sa čestne môže vo veľkoleposti zaradiť medzi takých velikánov ako Star Wars či Pána Prsteňov, no narodiel od týchto ság (nepochybujem o tom, že uvidíme aj pokračovania) tu nenájdete ani kúsok dramaturgickej hĺbky, silnej pointy a odzbrojujúcej myšlienky potrebnej pre každú legendu. Takže stručne povedané, remeselne na jednotku odvedená práca, ale predsa len ide o mix všetkých doteraz videných marveloviek. A práve tá originalita, ktorá tomuto chýba, spôsobí, že sa na Avengers rýchlo zabudne. Tým ale nechcem povedať, že sa na to nepozeralo dobre, dokonca sa mi páčil aj scenár a prvýkrát ma dialógový fetišizmus neurazil, ale... Nemá to na ten čestný titul byť povýšený do panteónu svetovej kinematografie, takže verdikt bude asi takýto: jednoznačný blockbuster súčasnej päťročnice, ktorý rozhodne treba vidieť, no nič viac ani nič menej :)

Iron Sky (2012)

Film, ktorý prekvapuje svojou neuveriteľnou odvahou vykašlať sa na všetky zabehnuté pravidlá produkcie, dramaturgickej koncepcie, chápania nápaditosti a orginality a ešte k tomu aj z vysoka prdí na také veci ako kritický ohlas, serióznosť, vyhýbanie sa klišé a áno, aj logiku. Viem, že tento film bude hrozne veľa ľudí odsudzovať pre svoju objektívnu nekvalitu, až nehoráznu stupiditu, ale odkedy sa majú komédie brať vážne? Ja sa skôr smejem Vám, že sa neviete na chvíľku odpútať od všetkých tých hovadín a pozrieť si dielo ľudu! Heil Kurtzfliesch! PS: Moji milí, naozaj ma udivuje vaša selektívna pamäť. Pri hollywoodských trhákoch Vám vôbec nevadí nevyrovnanosť, zámerná či nezámerná stupidita alebo perverzný humor ale tu hej, čo?

Predátor (1987)

Neľútostný a vo svojej nenáročnosti plazmapôsobivý akčňák o tom, čo sa stane všetkým camperom, keď si to rozdajú so schwarzeneggerom... Jedná sa naozaj o veľmi priamočiary film, ktorý práve svojou úprimnosťou, že si nekladie za cieľ snažiť sa o viac než o zábavu naplno zaujme. Námet je využitý priam geniálne, pretože sa divák žiadne podrobnosti nedozvedá a od začiatku je vedený po overenej čiare rutina-prekvapenie-masaker-nalákanie-vyslobodenie. Film si nehrá na nič viac než je a to mi je napriek jeho nekompromisne primitívnemu prístupu k sci-fi žánru sympatické. Zaslúžená práca. Nakoniec si pri takomto nepokryteckom filme neodpustím svoje malé klišé; znova raz vyhral rozum nad technológiou!

Diktátor (2012)

Taká ľahká až rúhačsky provokatívna komédia, ktorá, ak prehliadnem tie perverzné časti, dosť dobre satirizuje zvrhlosti tohto sveta. Inak povedané, ak ste prežili Borata, tak určite prežijete aj toto.

Star Trek: Film (1979)

Mne sa tá zdĺhavosť páči! Konečne niečo, čo sa trochu podobá na sci-fi a nejedná sa len o samoúčelnú seriálovú zlátaninu prenesenú na plátno, jednoducho nemám rád, keď sa filmy hrajú na neviem ako dramatické a pritom sú v deji a logickosti deravé ako ementál, navyše s drbnutými dialógmi. Tak ako ma neunášajú tie "typické" akčné startrekovské diely, tak milujem tie filozofické.

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Zaujímavý námet, síce trochu primitívna réžia a občas zlyhávajúca dramatická línia, ale vďaka skvelému nápadu a celkom ušlým dialógom sa z toho v druhej polovici vykľuje veľmi slušná startrekovka. Predovšetkým ma ale nadchla tá myšlienka, tá myšlienka... Po prvom a štvrtom dieli pravdepodobne najlepší diel, aj keď mu možno čo to vyčítať, ale predsa to z nás robí jedinenčných ľudí, nie? Čo by to bol za svet len s dokonalými indivíduami, navlas rovnakými?