Jan Koller: Příběh obyčejného kluka (2022)

Je to kýč, co si budeme povídat, ale krásný. Český Honza měl zajímavou kariéru, tak proč to nezdokumentovat a nepodělit se o to s ostatními. Už jen kvůli tomu, že byl obyčejný a zůstal obyčejný, s nohama na zemi. Dobře natočené, se spoustou materiálů a zajímavých rozhovorů. Díky, rád jsem si s emocemi zavzpomínal na kus úspěšné historie našeho fotbalu a čahouna ze Smetanovy Lhoty, poctivého a pracovitého kluka, co obětoval fotbalu všechno.

Všechno, všude, najednou (2022) odpad!

Multižánrová a multidimenzionální kokotina, co dostává ceny na festivalech po celém světě. A určitě zaboduje i na Oscarech, protože svět se v kravsku **** obrací.

Bestie (2022)

Že Baltasar Kormákur natočí takovou kokotinu, tak nad tím mi zůstává rozum stát. Navíc k tomu přemluvil do hlavní role Idris Elba? WTF? Tohle je typická céčková slátanina, mazaná CGI efekty, na které nezbyly peníze. Logika naprosto postradatelná, postavy otravné, děj předvídatelný. Naštěstí to trvalo jen 90 minut. Nejhorší na tom je, že ono to je myšleno vážně. Trefně to vystihuje jedna věta z filmu (s naším skvělým dabingem): "Tati, proč zastavujeme? Nechci, aby nám došel benzín!" Tvl, to prostě nevymyslíš. Jedna hvězda za to, že jsem neusnul...

Fabelmanovi (2022)

Pro někoho prej film roku hmmm, asi vítr, Máchale! Od Spielberga jsem čekal hodně, ale holt někdy se stane, že mě film neosloví. Nechytil jsem začátek a pak už se jen vezl na vlnách podivna. Nezáživný příběh s přepálenou stopáži, bez emocí. Možná s další projekcí změním názor, ale zatím bohužel. Sorry Steve.

Starosta Kingstownu - Série 1 (2021) (série)

Po první sérii můžu napsat, že Sheridan si udržuje velmi vysokou kvalitu i v dalším počinu. Občas je to sice s hluchými místy, ale vždy se to nakopne někam dál a nestojí to na místě. Hlavní postava v podání charismatického Rennera v pohodě seriál utáhne + do toho pár zajímavých vedlejších postav (jeho bratr, máma, Iris). Konec série ve vysokém tempu a poslední tři díly jsou vrcholem. Další syrové a nekompromisní vězeňské drama/thriller co stojí za pozornost. Zatím spokojenost.

Menu (2022)

Chválihodné je, že chtěl konečně někdo natočit něco nového, neotřelého. A daří se to minimálně do první půle, kdy je to zajímavé a divák je zvědavý, namlsaný, co se bude dít. Ale postupně se to ubírá do jakési satiry, lehce říznuté thrillerem, kritiky společnosti, a ač to má co říct, čekal jsem něco jiného. Potenciál tam byl, bohužel gastronomické porno se nekoná. Anya Taylor-Joy jako jediná zdatně sekunduje ďábelskému hostiteli Ralph Fiennes, ale zbytek takový nemastný neslaný. Jako fajn, najedl jsem se, ale mohl jsem si pochutnat daleko líp.

Prezidentka (2022)

Rudolf Havlík si posledními filmy kazí reputaci. Prezidentka je ROM-KOM klasického střihu, se všemi klišé, co tento žánr nabízí. To by ani tak nevadilo, pořád to mohlo být zábavné a zajímavé, jen kdyby si to necucalo některé situace z prstu a nemělo to dějové kudrlinky jako vlna padesátileté ovce. Vyzní to pak jen jako mlácení prázdné slámy. V podstatě se doslova chodí odnikud nikam. S tím pak nic nezmůžou ani osvědčená Havlíkova dvojka Geislerka s Vetchým. Trošku mi to připomínalo Prázdniny v Římě (1953) ale to je úplně jiná liga a v žádném případě to nechci srovnávat. Už když v úvodu naskočil tvůrce TV Prima, tak jsem tušil průser.

Avatar: The Way of Water (2022)

Po 13 letech opět návrat na Pandoru. No... rozhodně nesdílím totální nadšení zdejších recenzentů. Říkal jsem si: král Cameron a Cesta vody, vždyť on je jako ryba ve vodě, takže to musí být ještě o level výš, než první Avatar... no, není. Jasně, dal si záležet a po technické stránce je to opět lahodná podívaná, ale to už tu bylo před 13 lety. Jedinečná a topová vizuální orgie to možná je, ale v Imaxu v rakouském Linci (nebo alespoň v Imaxu v Praze), na obřím plátně, ale ne 3D+HFR v Cinestaru, tam z toho prostě nelze vyždímat maximum. Vizuál je "jenom" krásný. Tečka. Ale nejvíc mi vadí scénář, který je v podstatě avatar jednička přefiltrovaný vodou. Stejná posloupnost událostí, podobné dialogy i zápletka. Gro Avataru 2 je rodina, kolem které se točí celý příběh, což je změna to ano, ale mladí Na´vi na to, kolik prostoru dostávají, jsou nezajímaví, zaměnitelní a snadno zapomenutelní. Výjimkou je Kiri, mladší verze Sigourney, která jako jediná, má zajímavý a vyvíjející se charakter. Strašně jsem byl zvědavý na Kate Winslet a až v poslední třetině filmu mi došlo, že je to vlastně avatarka Ronal, jaaaj. Nic moc. Také mě mrzí, že Cameron nevymyslel vlastní scény, ale pouze kopíruje již natočené z Titanicu, Terminátora či Propasti. Možná to byl úmysl a chtěl potěšit diváka nostalgií, ale tohle mu fakt nežeru, mě to bilo do očí! Hudba Jamese Hornera hodně chybí. Závěr? Žádný převrat se nekoná, jedná se o původní Avatar, přefiltrovaný vodní hladinou. Dále se vše opakuje, nic nového. Což o to, do kina to lidi nažene a vytříská to miliardy, a to je ok, lepší blockbuster letos už stejně nebude a pořád lepší, než se koukat doma na nějakou shit kinoverzi. Ale na to, jak Cameron usilovně 13 let pracoval na pokračování je to málo. Zvažuji účast v kinosále na dalších dílech. Zamrzí to...

Trol (2022)

Průser to není, ale zklamání určitě. Od režiséra katastrofické Vlna (2015) jsem čekal nářez s puncem severské mytologie a ono tomu tak skutečně je, ale maximálně do první půle, kdy se daří budovat atmosféru a jakmile se trol vynoří ze skal, má tu gule. Nejlepší scéna. Pak se to ale překlopí do laciné survivor naháněčky, kterou jsme už viděli v Kongovi, Godzille a jiných hollywoodských mainstreamech. Herci ok, neproflaklé ksichty, trol vypadá dobře, ale děj ničím nepřekvapí, jede se podle zaběhnuté šablony a to je málo. Zakončení neuspokojivé.

Na západní frontě klid (2022)

Povrchní válečné porno. Naturalistické, špinavé, brutální. Technický vypiplané, scenáristický a dramaturgický odflaknuté a ploché.