Země nikoho (2001)

Podivně natočeno! Aspoň myslím. V kontextu a v důsledku návštěvy Sarajeva jsem tam moc nerozpoznal tu komediální linku. Jinak teda doufám, že ti herci v hlavních rolích sami sebe nepovažují za herce, neboť jinak bych musel hodnocení poněkud více promyslet. Tedy - bylo to odfláklý, jak je na balkáně patrné v mnoha podobách. Ale taky to bylo nevšední a zapamatovatelné.Takže si myslím, že snaha o reflexi doby se moc nepovedla, ale film t byl dobrý, měl myšlenku, jen prostě chybí kumšt, který je bližší západním tvůrcům.

Teremin (2010) (divadelní záznam)

Přiznám, že jsem viděl hru naživo, takže nemohu hodnoti střih, kameru a podobné věci, které stejně nikdy nehodnotím. Role hercům sedly jako ulité, myslím, že všichni podali dokonalý výkon, přičemž nelze opomenout určité charizma Trojana a Novotného, které se však vzájemně nijak netlouklo. Pro mě byl nejzajímavější asi vůbec fakt, že někdo takový jako Teremin existoval, a že jeho vynálezy změnili životy miliónů lidí. Překvapilo mě, v porovnání s historickými fakty, nakolik je tato hra relevantní, věrohodná a přitom tak poutavá. Jednotlivé prolínání scén působilo poněkud magicky, ale zároveň naprosto logicky. Co se mi líbilo byl fakt, že okolo tajemného tereminvoxu nikdo nedělal žádné tajnosti, neopředli ho na nijak dlouho aurou tajemství a přesto se neustále objevovali nové, překvapivé skutečnosti. Myslím, že celá hra byla skvělá díky zmíněným výkonům všech zainteresovaných, nicméně nebyla zdaleka tak vyjmečná jako životo´tohoto výstředního, jedinečného vynálezce!

Návrat do budoucnosti III (1990)

Návrat s velkým N, nejen do budoucnosti, ale i k zaběhnuté koncepci prvního dílu, navíc zasazeného do skvělého prostředí. Kdo by nemiloval westerny, že? Tenhle díl se povedl a byl hezkou třešínkou na dortu. Získalo to pár nových rozměrů, i když mi neustále vrtá hlavou ta kontinuita a lineárnost vesmíru. Nároční fans scifi by měli pár výhrad k dějovým linkám, či alternativním světům, avšak já, jakožto nenáročný pozorovatel mohu zvolat jen: Bravo, bravissimo! Krásné ukončení trilogie o nezbedném delorejnu!

Návrat do budoucnosti II (1989)

Tohle byla uječená slabota. V koncepci všech tří dílů působící jako odrazový můstek, jako vyražený dech, jako obědová pauza. Prostě to skousnete, musí to být, ale nijak zvlášť to neoslní. Budoucnost, od které nás dělí jeden jediný rok, moc nekoresponduje,což mořná pobaví. SVětu vládnou longboardy a oni už na nich umí lítat. Cože? No, nic, to jen že by nikdo neměl takhle veřejně onanovat nad něčím, čeho se možná sám dožije.

Návrat do budoucnosti (1985)

Asi se nemá cenu nějak obšírně rozepisovat. Tenhle film je skvělej, dokonce bych si možná dovolil říct kultovní. Takže zkrátka a jednoduše se připojuji k zástupu obdivovatelů tohoto díla.

Clona (2014) (seriál)

Zatím jsem naprosto spokojený, dostávám, co jsem očekával. Herecky mi to vcelku sedí, i když občas jsou ty emotivní výboje na hraně a trochu mimo v kontextu toho, jak se herci prezentují jinde. Nicméně se mi to líbí a dostávám zábavu adekvátní mým potřebám a inteligenci korelující s únavou po prvním pracovním dni . Těší mě, že Kerekes tu hraje a není zde jakousi ozdůbkou a jsem zároveň rád, že mi Hádek prokázal čest stát se zajímavým kriminalistou a ne jen nudným, okoukaným, trochu komickým klukem. Takže co? Takže dobrý!

Marta a Věra (2014) (seriál)

A co vás na tom tak štve? Že by se to snad někoho přímo dotklo?To snad ne? I když je to trochu pokroucené zrcadlo společnosti, ale stále zrcadlo. Je tu možnost, že miluju hloupou televizní zábavu, která normálně myslícího člověka uráží nebo tu mnoha lidem chybí nadhled :) uznávám, že se nedržím za břicho a nebolí mě bránice po skončení seriálu, nicméně jako stupidní ty dialogy nepovažuji, ani nápad, ani provedení a v porovnání s americkým sitcomem, kde-jak tu někdo napsal-smích v pozadí je vtipný, je mi tohle mnohem bližší. Snad, že to odráží to čecháčkovství? Jako největší plus považuji fakt, že se to nesnaží tváři vážně od samého začátku.

Noe (2014)

Pro mě naprosto úchvatná podívaná, i přesto, že se to rozjíždělo pozvolna a od Hopkinse jsem čekal trochu víc. Perfektně to gradovalo, nečekané střídání tempa, brilantní hra světla a tmy a perfektní vystavění odvrácené lidské strany, dokonce mi přišla i vcelku vkusná a přirozená ta environmentální linka a narážka na veganství. Některé zcény byly silné, drsné, úchvatné a obdivuji, že dokázali s tak různorodě postaveného děje sestavit koherentní celek a přiznávám, že při finálním dramatu na lodi mi párkrát docela ostře zatrnulo, když se boj o přežití změnil v děsivou noční můru pro všechny zůčastněné. Zanechalo to ve mně hluboký dojem a považuju to dilema, kdy si má člověk vybrat mezi lidskostí a bohem, rozpor mezi zlem a gradujícím náboženským fanatismem za naprosto geniálně podaný. Teoreticky vzato se to stavělo k mnoha problémům světa, k nábožensky motivovaným válkám, k ekologii, ochraně ohrožených druhů, k etice, bohu a ačkoliv od toho leckdo čekal něco jiného, přiznávám, že mě to teda fascinovalo. A co víc....jako ateista oceňuji představení boha, jako fantasy prvku.

Památkáři (2014)

Tak já se nepřidám do řady kritiků a odsuzovatelů tohoto díla, i když díky vám jsem nic moc neočekával a o to víc jsem byl potěšen. Uznávám, že to může působit malinko dvojsečně, zmatečně, či nevkusně, totiž to, že prolínání vtipných scén s dramatickými, či smutnými není zcela koherentní, ovšem když se nastavíte na double thinking, tak se to dá, s přirozeností lidem vlastní, zvládnout. Velmi mě bavilo - a možná to byl jen můj dojem - že na to clooney dostal hodně peněz, což bylo znát a přitom ta režie byla možná malinko diletantská. Pro film, paradoxně, plus. Poslední, co mi fakt přišlo pozitivní na tom všem, byl fakt, že upustil od detailního vysvětlování čehokoliv, nechal děj plynout a očekával, že si to divák přebere po svém, podle nabízeného kontextu. Tím ovšem nevytvořil totální mainstream, který pochopí i hlupák a může to trochu tomu filmu škodit, protože díky střídání scén, chronologii a interkontinentální návaznosti se to občas rozjasnilo, až s uklidněním scény. Líbilo!

Occamova břitva (2012) (TV film)

Jeden z nejzajímavějších filmů za poslední dobu a přesto upadl v zapomnění. Hezky vystavěné, hezky zamotané, děsivě sugestivní a především příjemně mrazivé. Osudy hrdinů, vývoj postav a celková atmosféra působily sladěně, všechno gradovalo, jak mělo a v těch sedmdesáti minutách jsem se ani chvilku nenudil. Nevěřícně jsem kroutil hlavou nad skvělou logikou, chladnokrevností a dynamičností zápletky. Za mě veliká pochvala