Hezké vstávání (2010)

Stručně popsáno: začalo to nadějně, skončilo to křečovitě až kýčovitě. Bohužel. Chyba není v hercích, protože Rachel McAdams ztvárnila prdlou a naivní snaživku opravdu věrohodně, stejně jako Harrisonu Fordovi uvěříte jeho životem ošlehanou kyselost a sobeckou sebestřednost. Nevyužitý potenciál.

Californication (2007) (seriál)

Tenhle týpek má charisma a styl, holky a trable se na něj lepí jak mouchy na med... Tahle série se rozhodně nebojí ukazovat věci (a koneckonců i hezký holky) naostro, bez růžových brýlí, bez cenzury a nebere si servítky. A David "Mulder" Duchovny se pro ni narodil.

Moje léto lásky (2004)

Krásný film. Místy vtipný, místy dramatický. Se spoustou výborně natočených scén. Kouzelný, originální, skvěle natočený. Půvabně krásné hlavní představitelky, výborně zahrané, pozitivní. Padnoucí, dobře vybraná hudba. Má to charisma. Mně se to moc líbilo. | Režie: *****, Scénář: *****, Herci: *****, Hudba: ****, Výprava: *****, Kamera: *****

Kramerová versus Kramer (1979)

Ocenil bych skvělé herecké výkony, zatratil bych nesmyslně zvolenou klasicistní hudbu, naprosto mimo mísu. | Režie: ****, Scénář: ****, Herci: *****, Hudba: *, Výprava: ***, Kamera: ****

Půlnoc v Paříži (2011)

"What have you been smoking?" :-) Romantická lehce fantasy komedie od Allena s bezva hereckým obsazením, které má ono "cosi", co vás vtáhne a okouzlí. Jak to Woody dělá? Začátek jako by byl zkráceným sestřihem mého vlastního videa z návštěvy Paříže před 3 lety - průřez snad všemi místy, kudy jsem kráčel a člověk se hned cítí jako doma. Paříž je skvělá, i v současnosti, netřeba se vracet do "zlaté éry", která je pro mnoho umělců v tomto příběhu jindy, než v době, v níž právě žijí. Život není nikdy dokonalý a nezlepší se, ani když uprchnete do vaší vysněné éry... Jeden z hlavních vzkazů filmu, který hlavní hrdina v podání jako vždy maximálně sympatického Owena Wilsona pochopí, zní asi takhle: "neutíkejte pryč, ale směřujte za tím, co vám instinkt říká, že je pro vás to pravé." Nevím proč, ale tenhle Allen mě opět chytil a už se těším, až si ho příště pustím. PS: Chudák detektiv :-)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Posledního HP jsem já, který knihu četl (a sérii od 4. dílu taky) sledoval s bráchou, který nikoliv. A oba jsme měli z filmu smíšené pocity, ačkoliv každý z jiného důvodu. Brácha například, protože nedokázal bez znalosti knihy pochopit všechny spojitosti a souvislosti (takže jsem mu mohl být nápomocný já) a taky protože mu podle jeho slov "tahle série nikdy nepřirostla k srdci). Já, protože vím, co všechno se ve filmu muselo změnit a vynechat optoti knize - klasický problém, film nemůže mít 4 hodiny. Film je podle mého názoru dělaný hlavně pro čtenáře knihy a tak se vysvětlování některých detailů typu "kde se najednou vzal ten meč" ani neobtěžuje věnovat, stejně jako "jak zemřela ta a ta vedlejší postava". Spousta postav se zde objeví sotva v jednom záběru, mnohdy, až když už to má za sebou. Nebudu tu konkrétně vyjmenovávat, co mi tu z vynechaných či hodně zestručněných částí chybělo nejvíc, každopádně zážitek mnohonásobně lepší z knížky. Technickému zpracování včetně hudby nemám co vytknout, největší slabinou je (opět) scénář. A ani režisér nepatří mezi nejinventivnější jedince schopné vykouzlit alespoň nějaké silnější emoce. Film mi připadá emočně plochý až slabý, hezoučký obrazově, pokulhávající dějově. Ale šlo to. || Režie: ***, Scénář: **, Herci: ****, Hudba: ****, Efekty: *****, Kamera/Výprava: *****

Smrt panen (1999)

Nejvíc se mi na filmu líbila skvělá instrumentální a hlavně dojemná skladba od Air - Highschool Lover, doprovázející několik scén. Jinak toho moc nebylo. Průměrný film, velice, velice smutný a depresivní, což nemám rád, proto pouze dvě hvězdy. Natočené hezky artově a poeticky, technicky není co vytknout, Sofia Coppola je výborná režisérka, ale příběh není dobrý. Nudil jsem se a nezlepšilo se to. A konec? Ten nebudu samozřejmě prozrazovat, ale vaše nálada po shlédnutí tohohle filmu definitivně nebude veselá, to vám zaručuju. Ale jelikož filmy jsou tu pro zábavu, proč se na Virgin Suicides vůbec dívat? Snad jen, jestli chcete do ponuré, tesklivé a šedé nálady vstoupit dobrovolně...

Betonová zahrada (1993)

3 a půl. Ačkoliv je to výborně natočený příběh co se týče kamery, prostředí, hereckých výkonů a režie, velice jemný, poetický, náladový a melancholický, je to celkem nuda. Chtělo to ještě více přitlačit na pilu kontroverze, téma se tomu přímo nabízí, ale to by se režisér nesměl bát. Není to pro každého. Mně se to líbilo, ale většinovému publiku to asi nic neřekne.

Zkus mě rozesmát (2011)

Upocená komedie, které napsal scénář naprosto neschopý imbecil, který chrlí jeden chorý skript za druhým (J.Loeb). Takové skvělé obsazení a potenciál - to zabolí každého milovníka romantických komedií, jako jsem já, když se takhle zmrší. Trapnost a rozpaky rostou s každou minutou, šablonovitost a vynucené "vtípky" za každou cenu přerostou únosnou mez - tohle je zdaleka nejhorší Sandler, kterého jsem kdy viděl. Špatný film, na který snad brzo zapomenu. Nechápu 70% na CSFD, opravdu ne.

Megamysl (2010)

Jeden z nejsrandovnějších animáků posledních let :-)