• Krátkometrážní

Něžné vlny (2013)

To byla teda pokřivená selanka. Ještě, že jsem u toho žehlil.

Nymfomanka, část I. (2013) odpad!

Tak abych trošku vstoupil do těch oslavných komentářů, vycházejících zejména z toho, že jde o Triera, o kterém se nesmí mluvit špatně. Už od Antikrista je mi z jeho marketingu, za kterou schovává svou tvůrčí krizi a úpornou snahu dodržet pověst kontroverzního autora, celkem dost divně. Vrcholem je toto prázdné dílo (a to teprve jen první část), ve kterém nelze nalézt při největší snaze opravdu nic, za co by bylo možno si tento film vážit. Osobně jsem zvědav, zda vůbec existuje ona hardcore verze, ke které se Trier hlásí a od distribuční verze se distancuje. Připomíná mi to jeho prohlášení a k autorově spokojenosti uměle vyvolaný skandál u předchozího filmu v Cannes. A pokud přece jen ta hardcore verze existuje, velmi by mě zajímalo, zda ony explicitní záběry někam tu prázdnotu a samoúčelnost posouvají. To, že film je o sexu a nymfomanii, je pro jeho vnímání a dojem z něho stejně výmluvné, jako kdyby pojednával o čemkoliv jiném. Celou projekci jsem se modlil, ať přijde epidemie kozí chřipky a tuto tryznu ukončí. Ukončil ji až Rammstein, ať mi ještě někdo někdy řekne, že jde o zbytečnou kapelu. Kéž by na druhý díl nikdo nepřišel.

Show! (2013)

Z tohoto mi bylo opravdu divně.

Toulaví psi (2013)

!!! Ta závěrečná nehybná katarze... tohle není spoiler, jen je třeba opravdu trpělivě vydržet do konce, kde si divák teprve všechno pořádně prožije. Kompozicí záběrů opět dokonalé, Tsai je vizionář a z Top 10 mých oblíbených režisérů nikdy nezmizí. Ve spojení s jeho experimentem "Cesta na západ" jde možná o nejsilnější zážitek z letošního MFF KV. Mám rád filmy, na které se těším od okamžiku zveřejnění programu, a pak od nich dostanu ještě více, než jsem tušil, možná i věděl.

Ve jménu... (2013)

Jeden z nejsilnejsich filmu na tema homosexuality, ozvlastneny duchovym prostredim, ve kterem se odehrava. Spiritualni zazitek v podobe pekla, ocistce a raje katolickeho kneze, jednotlive faze zretelne oddeleny vyraznou a skvelou hudbou. Ta zaverecna tretina s "gay love story", jak je to zde nazyvano, tam byt musela, protoze jinak by ta triada nebyla kompletni. Vousy a delsi vlasy si Andrzej Chyra pro tento film take nenechal narust nahodou. ___ Poukaz na veskere neduhy a pokrytectvi institucionalizovane viry. Verici si odbudou msi, prip. by si nejradsi koupili odpustek, pak se jdou ozrat a chovat se jako dobytci, protoze buh je v kostele a dale nevidi. Knez sam sebe do te instituce vyhnal, protoze by mu slusna a sporadana spolecnost neodpustila jistou abnormalii. Uvedomely krestan nechce bonzovat, ale hlasit se to musi.___Jeden z mala filmu, kde neni homosexual ani trapnou karikaturou, ani nejcistsim clovekem na svete. Charakterizace postavy odpovida chlapikovi, ktery sice pobral o mnoho vice rozumu nez vsechny ty ovecky kolem, ale zaroven kupi jednu chybu za druhou. Dokonaly na teto planete neni proste nikdo. A ze jde nyni zovna o homosexuala, jako by bylo nakonec tak trochu vedlejsi, protoze jde zejmena o lidsky pribeh.___Vynikajici Andrzej Chyra i Mateusz Kosciukiewicz v hlavnich rolich.___Po rezijni i formalni strance rovnez bez chyby.

Velmi neklidné léto (2013) odpad!

Takže jako první krátce po projekci na Febiofestu. Existenci tohoto filmu nelze ospravedlnit vůbec ničím. Nemá to ani příběh, ani atmosféru, ani tempo, ani základní filmové prvky, aby se to vůbec dalo nazvat filmem. Leda tak cvičením nějaké pétépácké školy, trpící všemi neduhy, které nemají co dělat ve filmu s ambicemi tvářit se vážně. Pacienti na vycházkách se mohou realizovat i jinak, třeba okopáváním záhonků, hrabáním listí, sběrem odpadků nebo čutáním fotbálku, u toho všeho napáchají menší škody na lidských orgánech. A ty pologramotné titulky plné nejen překlepů, ale hlavně hrubek - nemám na mysli ty elektronické, které není problém smést z povrchu zemského, ale ty přímo ve filmovém obraze, tedy vlastně na distribuční kopii.

Venuše v kožichu (2013)

Je to skvěle natočené, zahrané, sestříhané, nasvícené, nápadité, svěží, čiší z toho sexualita, dialogy mají říz, a ač není tento styl divácké nejistoty, co je divadlo (tanec, hra, cokoliv) ve filmu a co se skutečně odehrává mezi postavami filmu jako takového, zejména díky Saurovi nic nového pod sluncem a ač začíná mít Polański sklony k akademismu, z pohledu filmařského není co vytknout, ba naopak. Chybou však je, že filmy tohoto typu nemají žádnou přidanou hodnotu pro diváka, který k plnému filmovému zážitku potřebuje mj. taky civilní, silný a co nejvíce aktuální lidský příběh. Takových příběhů není nikdy dost, na rozdíl od stírání hranic mezi divadlem a filmem, kdy snímků tohoto typu je v poslední době čím dál víc a začínají se ohrávat. Kromě obdivu k vynikající technické práci si tedy divák z Venuše kožichu neodnese nic dalšího, a to je velká škoda.

Boj o trůn (2012) (TV film)

Pekny dokument, Petru Kvitovou mam rad pro jeji skromnost, lidskost a neskutecnou sympatii. Do hry dava uplne vsechno, zvlast kdyz reprezentuje CR. Obcas se ji nedari, to je pochopitelne. Musim vsak dat jednu hvezdicku dolu, nebot me velmi zajimalo, co dela protagonistka po vecerech, zda taky nekdy zije jako normalni clovek, jak vypada jeji (byt minimalni) soukromy zivot, co chlapi atd., misto toho ji autor prezentoval jako cestujiciho robota. A taky za Martinu Navratilovou, ktera se ani se svou krajankou neobtezovala mluvit cesky. K tomu ji autor mohl motivovat.

Cosmopolis (2012)

Malokdo me v posledni dobe trapi vice, nez jeden z mych oblibencu David Cronenberg. Po predchozi selance Nebezpecna metoda prichazi tato slatanina, ktera se neda nazvat jinak, nez ztratou casu. Argumentacne mam pocit, ze vse uz bylo zde v komentarich uvedeno. Budu verit, ze si tim reziser definitivne vybral svou krizi a dalsi film uz zase bude plnohodnotny. V opacnem pripade bych nad nim musel definitivne zlomit hul a poslat ho do duchodu.

Ententýky (2012) (seriál) odpad!

Tak uz i my mame svuj Sex ve meste. Tfuuuuuuuuuuuuuuuuj!!!