• Thriller

Metanol (2018) (TV film)

Scénáristicky velmi dobře zpracované a natočené dění kolem nesmírně závažné a obsáhlé kauzy s pančovaným alkoholem z roku 2012, kdy několik desítek lidí zemřelo a mnoho dalších skončilo s těžkým a často nevratným postižením. Velice vypovídající, realistická, strhující a emotivní podívaná. Dramaturgicky perfektně zpracované, paní režisérkou Kopáčovou výtečně vedené, s výborným přirozeným pojetím rolí, ať jsou menší či větší, kladné či záporné. Skvělý počin. 80 %.

Hana a její sestry (1986)

Vztahové drama - komedie, věnující se základním a běžným životním tématům, jako je láska, zklamání, víra, zdraví... V mých očích (a uších) nezajímavé tlachání o ničem, bez šťávy, bez vtipu, nuda. Jeden z velice mála filmů Woodyho Allena, který mi fakt nesedl. 40 %.

Poslední z kmene (1992) (TV film)

Skutečný příběh posledního indiána z kmene Yahi. Smutný film. 65 %.

Jasmíniny slzy (2013)

Naprosto úchvatná Cate Blanchett v hořce komediálním dramatu o ženě, která po rozpadu manželství přijde nejen o podvodného manžela, ale i o syna a o bezstarostný život v přepychu v obklopení bohatých přátel. Jasmine je postavena před krutou realitu, kterou nechce vidět a přijmout. Kontrast dosavadního Jasminina života s životem u nevlastní sestry Ginger, ke které se nastěhuje do skromného bytu a jejích přátel, které poznává, ještě umocňuje její zoufalství a na druhou stranu i arogantní odmítání stavu, ve kterém se nachází. Skvěle vybudovaná zápletka, výtečně napsané postavy, skvostné dialogy. Cate Blanchett v životní roli, kdy maximálně využila nabídnutý prostor, ale rovněž Sally Hawkins, Alec Baldwin či Bobby Cannavale zasluhují uznání za ztvárnění svých rolí. Inteligentní, zábavné, víc smutné než veselé dílo Woodyho Allena, kterým mne opět potěšil. 75 %.

Tajemství slov (2005)

Příběh hluché ošetřovatelky, která pečuje o popáleného a dočasně slepého muže na vrtné plošině uprostřed moře. Jeden druhému postupně pomocí slov otvírají své duše a utváří se mezi nimi silné pouto... Film Isabely Coixet nabízí (opět) emočně výživný příběh se silnými pasážemi hlavně ve střední části (na moři). U mne to ale docela sráží uspěchaný a trochu chaotický začátek, kýčovytý konec a taky ten dětský komentář na začátku a na konci, který jsem úplně nepochopil. Každopádně zajímavý snímek s výbornou Sarah Polley. 65 %.

Ostré předměty (2018) (seriál)

Novinářka Camille Preakerová se vrací do rodného městečka, aby zde získala informace o vraždách dvou dívek, a přitom oživuje vzpomínky na dávné traumatické události, které významně poznamenaly její život... Psychologické drama, kde sice jde o vraždy, ale hlavně jde o postupné intimní odhalování traumaty zkoušené duše hlavní hrdinky poté, co se vrací do města mezi lidi, od kterých kdysi utekla. Jednoduchá kostra příběhu, která je ale obalena výtečně napsanými a vyprofilovanými postavami (zvláště těmi třemi ženskými, kolem nichž se to celé točí) a skvělou atmosférou. Na Amy Adams je potěšení koukat a vychutnávat si její herectví a Patricia Clarkson s Elizou Scanlen jí skvěle sekundují. Myslím, že kratší stopáž (o dvě až tři epizody) by seriálu prospěla, ale i tak jsem si ho velice užil. 75 %.

Deštivý den v New Yorku (2019)

Gatsby a Ashleigh odjíždějí do New Yorku, aby zde strávili příjemný prosluněný víkend, ale místo slunce přijde déšť a místo společné večeře a poznávání Gatsbyho rodného města, přichází nečekaná změna plánu a s ní mnoho legračních, zábavných a absurdních situací a hlavně poznání, že Gatsby a Ashleigh jsou vlastně každý úplně jiný... Woodyho Allena ani ve vysokém věku neopouští kreativita a nápaditost v příběhu a dialozích a stále dokáže do svých filmů získat zavedená herecká esa, ale i velmi zajímavé mladé herce. Elle Fanning i Timothée Chalamet jsou výborní. Další Woodyho film, který mne velmi bavil. 75 %.

Řím (2005) (seriál)

Seriál, který nás provádí událostmi starověkého Říma, předcházejícími zániku římské republiky. Tvůrci nám nenabízejí výpravné velkolepé bitvy, ale spíš realistické vyobrazení života v nejmocnějším městě tehdejšího světa - neustálý boj o moc, korupci, intriky, zhýralost bohatých římanů a také těžký život obyčejných lidí ve špinavých a zaplivaných římských uličkách plných vrahů a zlodějů, kde úcta k životu často chyběla. Vyprávění nestrhne hned od začátku, ale postupně si vás získá a všechny ty postavy a dobovou atmosféru si krásně užíváte. 80 %.

Oktopus (2023) (seriál)

Tato partička útvaru pro vyšetřování starých odložených případů mne moc nebavila - starý morous a gambler, který neřídí auto, nestřílí, bydlí v rozpadající se chatrči, protivná a nesympatická holka s kabrioletem, o které ani po třinácti dílech skoro nic nevíme a směšný narcistický šéf, který je tím svým outfitem neskutečně trapný. Většinou mne nebavilo ani rozplétání jednotlivých případů, které bylo často založené na náhodách a podivných dedukcích. Některé epizody byly koukatelné, ale většina z nich za mnoho nestála. Pravděpodobná druhá série bude pravděpodobně beze mne. 45 %.

Arctic: Ledové peklo (2018)

Minimalistické survivalové drama muže, havarujícího s letadlem uprstřed nehostinné arktické divočiny a jeho boj o přežití. Syrové, pomalé, téměř beze slov a bez zbytečných klišé, se skvělým Madsem Mikkelsenem, jehož projev jsem si vychutnával i bez mluvení. Vzrušujících scén, které by ten mrazivý stereotip narušily ale mohlo být přece jen víc. 60 %.