• Thriller

Oběť (2022)

Příběh Iriny - ukrajinské ženy, žijící v malém českém městě - jejíž boj za spravedlnost - po tom, co na jejího syna údajně zaútočili místní Romové - přeroste díky jednostrannému postoji novinářů a místních politiků v celospolečenské napětí. O to těžší, tíživější a bezvýchodnější je morální dilema, které Irina prožívá, když se dozví skutečnou pravdu o synkově zranění. Michal Blaško natočil film, který stojí za vidění. Velice silný, morálně nejednoznačný příběh, který nesklouzává k laciné prvoplánovosti, příběh, který je natočen velice citlivě, aniž by nadržoval jedné či druhé straně a herci v něm působí velmi přirozeně. Přestože mne snímek nevtáhl tolik, jak by asi měl, dávám mu palec nahoru. 70 %.

Bílý lotos (2021) (seriál)

Seriál nás přivádí na sluncem zalitý havajský ostrov oplývající exotickými vůněmi, kouzelnými plážemi, nádhernou přírodou a magickými tóny zdejší hudby, kde sledujeme osudy několika návštěvníků luxusního hotelu Bílý lotos. Ta atmosféra exotického ráje je vážně úžasná. Samotné příběhy jednotlivých postaviček (většinou ne zrovna sympatických) mne ale už tolik nebavily a scén, které mne rozesmály, nebylo mnoho. Seskládat to celé do dvou-tří epizod nebo dvouhodinového filmu, asi by mě to bavilo víc. 50 %.

Schodiště (2022) (seriál)

Velice dobře filmově zpracovaný skutečný případ smrti Kathleen Petersonové, který odstartoval velmi dlouhý soudní proces s manželem mrtvé - spisovatelem Michaelem Petersonem - obviněným z její vraždy. Vrstevnatý příběh s několika liniemi, představujícími různé úhly pohledu na případ a pečlivé zkoumání možných variant průběhu osudné noci. Zajímavý a dobře natočený seriál s poutavým dějem, hezkou hudbou a výbornými hereckými výkony. 75 %.

Když utichly trumpety (1998) (TV film)

Příběh z ardenského bojiště, který mne bohužel zklamal. Skromnější výprava mi vůbec nevadí, bojové scény jsou natočeny velice solidně, ale příběh je podán jaksi zkratkovitě, neuceleně, necelistvě, nedokázal jsem se do něj hlouběji ponořit, stejně jako do nemastných-neslaných, nedostatečně propracovaných postav. Právě charakteristika postav vojáků - jejich pocity, postoje k válce, víra, strach a snaha přežít i za cenu sobectví a schovávání se za druhé - měla být asi tou stěžejní složkou filmu (a v knižní předloze zřejmě je), což se zde úplně nepodařilo. Rovněž se mi nelíbila hudba. Velice slabé tři hvězdičky. 50 %.

Carnivale (2003) (seriál)

Amerika 30. let, v době hospodářské a sociální krize a kočovný cirkus plný bizarních postaviček - vyděděnců společnosti, putující nehostinnou krajinou jihozápadu USA. Sledujeme příběhy těchto lidiček, jejich vztahy a každodenní boj o existenci, ale hlavně prolínající se příběhy dvou mužů, obdarovaných nadpřirozenými schopnostmi. Cesty obou mužů se zkříží v souboji dobra a zla, temnoty a světla. Carnivale není o příběhu. Je o atmosféře, stylu, snech, vizích, o světě za hranou vědomí, kde je vlastně zápletka nepodstatná, protože vám stejně mnoho neodkryje a spousta otázek zůstane nezodpovězených. Věřím, že pro milovníky mystična může být toto vizuálně a atmosféricky působivé dílo lahůdkou, ale na mne je zde těch nadpřirozených výjevů a souvislostí až příliš. 65 %.

55 schodů (2017)

Film na motivy skutečného příběhu Eleanor Riesové, která coby pacientka podala v 80. letech žalobu na nemocnici v San Francisku za nedobrovolné podávání antipsychotických léků pacientům v neakutních situacích. Soud vyhrála a soudní rozhodnutí výrazně změnilo přístup k psychiatrickým pacientům. Zajímavý, působivý a podnětný film. Příběh dvou žen, advokátky a její klientky, jejichž společný boj za dobrou věc silně spojil jejich osobní životy v kamarádství a vzájemnou životní inspiraci. Silný příběh se skvělou Hilary Swank a ještě skvělejší Helenou Bonham Carter. 75 %.

Smečka (2020)

Sotva průměrný snímek o šikaně, ponižování a naschválech, kterými si prochází šestnáctiletý kluk - nováček ve sportovním kolektivu. Scénáristicky a dramaturgicky nepříliš dobře odvedená práce, ale zase úplná hloupost to není. 55 %.

Vraždy v Pembrokshire (2021) (seriál)

Průměrná detektivka o vyšetřování dávných nevyjasněných případů vražd pomocí nových forenzních metod. Minisérie, která ničím nevybočuje od většiny podobných počinů z poslední doby. Lepší průměr. 65 %.

Jsem číslo čtyři (2011)

Mladý mimozemšťan John je na planetě Zemi na útěku před krutými nepřáteli (rovněž mimozemskými), kteří zničili jeho planetu a nyní postupně zabíjejí poslední přeživší. Tři z nich jsou již mrtví a teď je na řadě John - číslo čtyři... Příběhově jednoduchá, dobře natočená jednohubka, která projde hlavou a nezanechá stopu. Žádnou stopu ve mne nezanechali ani herci. Jako prostředek k relaxaci a vypnutí hlavy to docela ujde, avšak na silnější filmový zážitek je to málo. 50 %.

Štvanice (1966)

Hvězdně obsazené drama, odehrávající se v nevelkém texaském městě, kde útěk jednoho místního vězně odstartuje obrovskou vlnu násilí a nenávisti, když na povrch vyplouvají všechny nešvary obyvatel městečka, typické pro americkou společnost 60. let, jako pokrytectví, rasizmus, násilí, ignorování práva a autorit. Jednání postav je chvílemi iracionální a asi i trochu nadvyhrocené, což je ale myslím záměr tvůrců - jít na dřeň a vygradovat příběh na maximum. A to se fakt podařilo. Skvělý zážitek. 75 %.