• Thriller

Masaryk (2016)

Julius Ševčík ve filmu představuje osobnost Jana Masaryka coby diplomata v době rozpínání fašistické moci a době, kdy se jednalo o osudu Československa. Ukazuje ho jako člověka se silným národnostním cítěním a snahou o udržení tradičních hodnot a ideálů, které vytvářel jeho otec - prezident T. G. Masaryk, ale současně i jako člověka psychicky nevyrovnaného, trpícího depresemi a úzkostmi a závislého na kokainu. Skvěle vystavěný profil této významné osobnosti Československé historie s vynikajícím Karlem Rodenem v jedné z jeho nejlepších rolí. 70%.

Brimstone (2016)

Poklidný život se mladé němé ženě a její rodině změní příchodem nového reverenda do jejich zapadlého městečka... A není to jen tak obyčejný reverend. je to postava, na kterou člověk jen tak nezapomene a ta zjizvená tvář a zlý, krutý a nemilosrdný pohled zůstane v mozku dlouho. Rozhodně nejodpornější reverend, jaký se kdy na filmovém plátně objevil. Velký potlesk pro Guye Pearce, který se této role bravurně zhostil a stejně tak pro Dakotu Fanning, která hrála podstatný úsek své role pouze gesty, výrazy a mimikou - a dělala to skvěle. A v chválení musím pokračovat. Režisér Koolhoven dokázal mistrně propojit několik etap příběhu, které byly chronologicky zpřeházené, což obohatilo příběh o dramatičnost a napětí z očekávání následujícího vývoje a nutilo diváka být stále ve střehu. Každá scéna, i zdánlivě nedůležitá, má svůj význam a není samoúčelná. Stejně tak brutální a drastické pasáže. Doba, v níž se tento novodobý western odehrává (konec 19. století) taková prostě byla. Opomenout nelze úžasnou hudbu, která výtečně zapadá do nálady a atmosféry děje. Ve všech ohledech vynikající film, který byl nepochopitelně ignorován při oceňování. 95%.

Bába z ledu (2017)

Příběh starší ženy, která je unavená a citově vyprahlá, její děti a vnoučata ji využívají pouze, když potřebují uvařit, pohlídat, nebo půjčit peníze. Novým impulzem do života této osamělé ženy je setkání se skupinkou otužilců, mezi nimiž nachází přátelství a lásku...Hezký film o rodinných vztazích, o seniorské lásce (včetně sexu), nacházení nových životních hodnot a umění užívat si podzimu života. Nutno ocenit obdivuhodnou práci Zuzany Kronerové a Pavla Nového, kteří pro své role udělali hodně už v přípravě na ně a i samotnými hereckými výkony určitě potěšili. Potěšili ale i ostatní herci - ti ve vedlejších rolích. Bába z ledu je rozhodně jedním z nejlepších domácích filmových počinů - jinak kvalitativně slabšího roku 2017. 80%.

Ten den přijde (2016)

Příběh z dánského děcáku pro chlapce, kam přicházejí dva malí kluci - bratři, kterým umírá vážně nemocná máma a není nikdo, kdo by se o ně staral. V domově panují otřesné poměry - šikana, fyzické i psychické násilí a znásilňování... Člověk žasne nad tím, čeho jsou někteří lidé schopni a že se taková zvěrstva dějí i v současné "demokratické" a vyspělé evropské společnosti. Dánsko lze za takovou zemi považovat. Film Jespera Nielsena tyto děsivé poměry a atmosféru v ústavu přibližuje neskutečně reálně a o to děsivěji to celé působí. Velice tomu pomáhají skvělí herci v rolích vychovatelů a absolutně přirození a věrohodní oba kluci v hlavních rolích. Velice silný příběh a skvělý snímek. 90%.

Já, Tonya (2017)

Příběh nechvalně proslulé krasobruslařky Tonyi Harding, která měla nepřímý podíl na ublížení její největší sportovní rivalky Nancy Kerrigan. Film je hlavně osobnostním profilem Tonyi, která byla velice složitou osobností. Formovala ji hlavně její despotická, bezcitná, ne zcela normální matka, takže Tonya vybočovala po všech stránkách a neměli ji rádi ani její vrstevníci, ani třeba porotci na krasobruslařských závodech. Podle toho si taky později našla životního partnera a lidi kolem něj, kteří tvořili její "tým". Velice hezky natočené vyprávění, skvěle doplněné hudební složkou, skvělý scénář a především úžasné představení dvou hereček - Margot Robbie a Allison Janney. 80%.

Z for Zachariah (2015)

Mladá Ann je spolu se svým psem jedinou živou bytostí v širokém okolí, která přežila apokalypsu. Žije v údolí, které nebylo zamořeno radioaktivitou a doufá, že ještě někdy potká živého člověka... Dobře natočený, zajímavý film s krásnou hudbou, hezkými exteriéry a výbornými hereckými výkony všech zůčastněných (všech tří) herců - Margot Robbie především. Bylo hezké sledovat vztah Ann a Loomise, jejich vzájemné sbližování a následné sexuální pnutí a touhu. Musím říct, že jsem si film opravdu hezky užíval, ale zároveň je třeba zmínit to, že příběh se mohl trochu někam posunout, vyhrotit, vygradovat. Minimálně od půlky jsem čekal, že se něco stane, že přijde nějaký zvrat. Nepřišlo nic, co by hezký, příjemný film vystřelilo do pětihvězdičkové společnosti. 75%.

Všichni dobří rodáci (1968)

Příběh obyvatel moravské vesničky začíná na jaře 1945. Všichni si společně užívají radosti z konce války a sdílejí svou víru v nový začátek a lepší budousnost. Přichází však únor 1948, který lidi rozdělí a zcela rozpráší dřívější vztahy a společné nadšení. Vojtěch Jasný dokázal velice pravdivě vykreslit atmosféru tehdejší doby a charaktery postav, z nichž mnohé jsou krásně vyprofilované a rozvinuté ve svém vlastním příběhu, ztvárněné českou hereckou elitou. Myšlenkově hluboký příběh z doby, kterou nám naštěstí připomínají už pouze filmy, literatura a vzpomínky našich rodičů a prarodičů. 80%.

Jerry Maguire (1996)

Příběh sportovního agenta, který - po tom, co je propuštěn z velké agentury - usiluje o udržení svých dosavadních klientů a pokračování v dobře rozjeté kariéře... Bezmála dvě a půl hodiny jsou na ztvárnění slabého a chudého příběhu příliš. A když většinu toho času vyplňuje zbytečná, rádoby vtipná konverzace o ničem, pak z toho vyjdou dvě a půl hodiny nudy. Škoda, že se toho účastní tak úžasní herci jako Tom Cruise a Renée Zellweger. Tři hvězdičky jsou hlavně kvůli nim. 50%.

Daleko od hlučícího davu (2015)

Příběh mladé farmářky z anglického venkova z konce 19. století, která má dostatek sebevědomí a odhodlání na vedení velké farmy, avšak svádí velký boj se svými city, které jsou zasaženy ze tří stran - třemi zcela rozdílnými muži... Krásné malebné prostředí anglického venkova s pastvinami plnými ovcí, hezká kamera, úžasný soundtrack s jednou krásnou milostnou písní a přesvědčivé výkony převážně britských herců. Pěkná romantika. 80%.

Černočerná tma (2000)

Několik pasažérů cestovní kosmické lodi přežije její srážku s neznámým objektem a po ztroskotání na neznámé planetě bojují o život s podivnými tvory...Skupinka přeživších je velice různorodá a každá z těch osob je dobře představená, vyprofilovaná a zakoncipovaná do příběhu. I když film působí trošku televizně a možná béčkově, ničemu to nevadí. Je dobře natočem, má atmosféru a gradující napětí. 70%.