• Krátkometrážní

Avenged (2013)

Nevinná naivka sa ide presťahovať za svojim chlapíkom, pričom cestuje sama cez púšť. To sa jej stane osudným keď narazí na miestnych buranov, ktorí sa na nej vyvŕšia a pochovajú ju. Dostane sa do nej však indiánsky duch a tak sa vydáva na cestu pomsty... Čo sa spočiatku zdá ako klasický rape & revenge kúsok sa onedlho pretvorí na fantasy revenge typu „Vrana“. Či je to však na niečo dobré, neviem. Pretože nech sa na to dívam z akéhokoľvek uhla, ničím špeciálnym ma to nenadchlo ani nezaujalo a dokonca mi to vďaka tomu nadprirodzenému nádychu miestami prišlo trápne, čo sa nehodilo do scén, ktoré by mali pôsobiť vážne. Je síce pravda, že zo stránky gore a fyzickej deštrukcie je to vydarené, čo bude hlavným dôvodom prečo si film svojich nadšencov nájde, no mňa to akosi chytiť nedokázalo.

Skull Forest (2012)

Ženská štvorka sa rozhodne odísť si do lesov oddýchnuť od každodenných problémov. Nešťastne si však vyberú lokáciu, kde zvrátení zbohatlíci lovia svoju korisť. Ľudskú korisť; ktorou sa náhle stávajú aj ony samé. Po počiatočnom šoku sa však rozhodnú zabojovať a nedarovať sa svojim prenasledovateľom tak ľahko. Až sa to pomaly hanbím priznať, ale film je len taká lacná (miestami až amatérska) primitívnosť, akú sme mohli vidieť už xy krát v lepšom prevedení. Napriek tomu sa mi tieto lesné vyvražďovačky ešte akosi neprejedli a nijak zvlášť som pri tom netrpel.

Stage Fright (2014)

Moderný hororový muzikál o divadelnom tábore, v ktorom sa začne realizovať zlostný vrah. Vcelku som bol na tento počin zvedavý; už len pre to spojenie slasherového a muzikálového prístupu, no to čoho som sa stal svedkom ma poriadne znechutilo. Na jednej strane otravná, primitívna teen časť s nevydarenými popevkami, ktoré možno potešia deti a infantilných adolescentov a na druhej strane prehnaná, až parodizujúca, krvavo-hororová časť, ktorá pre tie infantilné oči asi vhodná nie je, avšak svojou blbosťou mi vlastne neprišla vhodná pre nikoho. Neviem čo si o tom myslieť; zväčša sa to nedalo ani pozerať ani počúvať a aj na tú 1* sa musím premáhať.

Unesení vetřelci (2014)

Dovolenkujúca rodinka na vlastné oči zažije tajomný (reálny) jav „Brown Mountain Lights“, keď sa cestou zatúlajú v prírodnej oblasti a narazia až na miesto, kde pravdepodobne prebiehajú mimozemské únosy. Found footage horor "Alien Abduction" si podľa mňa trochu sám podrezáva nohy tým, že od začiatku odhaľuje svoje karty. Predsa len tá prvá tretina je dosť zaujímavo, napínavo a mysteriózne natočená, takže mimozemská prítomnosť mohla kľudne slúžiť ako prekvapenie. A tiež je škoda, že približne v polovici sa film zmení z dobre gradovanej naháňačky na obyčajný spomalený FF, kedy sa rodinka ukryje do domu miestneho burana. A hoci tu bolo cítiť snahu o atmosférickejšiu časť, už to akosi nefungovalo a radšej som bol keď sa v závere veci zase trochu rozbehli, aj keď žiadne zázraky už neprišli. Silné 2*, resp. slabé 3*, I don't give a fuck.

P.O.E.: Project of Evil (2012) odpad!

Chudák Poe už musí dávno rotovať v hrobe, po tom aké shitové pokusy sa na neho odvolávajú. V tomto prípade máme lacnú, amatérsku hororovú antológiu, ktorá sa nechutne obtiera o sedmičku Poeových príbehov a experimentálne ich dostáva až na samotné sračkoidné dno. Jednotlivo sa k tým primitívnostiam vyjadrovať nebudem, to by mi asi museli zaplatiť.

Haunting of Harry Payne, The (2014) odpad!

Bývalý gangster Harry Payne sa po prepustení z väzenia utiahne s manželkou do malej dedinky, kde by chcel začať pokľudný život, no onedlho sa stane podozrivým v sérii podivných vrážd... Už keď som videl ten gangstersky vyzerajúci cover k filmu, tak som tušil, že nepôjde o dobrý horor. On je však vyložene zlý! Celý čas sa pozeráme na otravného, necharizmatického deda, ktorý má vízie, úlety a snaží sa tváriť ako mega drsňák, no je len na smiech, tak ako celý tento lacný shit.

La Traversée (2012)

Rodičom záhadne zmizne 8-ročná dcéra, keď sú na dovolenke na Škótskom ostrove. Po 2 rokoch sa rovnako záhadne na rovnakom mieste objaví, no zdá sa, že nemôže rozprávať. Otec pre ňu príde, ale elektrická búrka ich na ostrove zdrží a zdá sa, že tu budú musieť ostať, kým sa tajomstvo zmiznutia neobjasní... Vcelku pôsobivo natočená francúzska mysterióznosť, ktorá by sa asi rada zaradila k inteligentne zamotaným filmom ako od Hitchcocka (príp. Shyamalana / Lyncha / atd.). Mne však svojim štýlom a euro-artovým spracovaním pripomenula nenápadné filmy ako vydarené španielske "Hierro" či nevydarený rakúsky "Hotel" (a možno x ďalších, na ktoré sa mi momentálne rozpomínať nechce). A hoci je film dosť pomalý, je našťastie zaujímavý a vizuálne chytľavý, s nepríjemne neistou atmosférou, ktorá ma dokázala držať v napätí.

Brides of Sodom, The (2013)

Upírovi Erosovi sa zapáči človek Samuel, ktorého by chcel pretvoriť na upíra. Do toho sa však začnú motať ďalší upíri, ktorí majú pripravené svoje vlastné plány. Snaha o post-apokalyptickú upírinu s gotickým nádychom v tomto prípade vyšumela do prázdna, pretože keď sa táto lacná podivnosť začala z hororu meniť na akúsi gay romancu, tak s tým pomaly odišla aj celá pozerateľnosť.

Gallery of Fear (2013)

Nízkorozpočtová hororová antológia, ktorú spája scream queen Debbie Rochon ako znalkyňa umenia. Tá sa má dostaviť do vzdialenej súkromnej galérie, ktorú však nájde opustenú a pod rúškom tajomna sa tu dozvedá 4 príbehy. "By Her Hands, She Draws You Down" (2-3*) je melancholickým príbehom pouličnej kresliarky, ktorá s použitím špeciálnej kriedy môže vysávať život z ľudí. Druhá story "Down the Drain" (1*) ukazuje neobľúbeného učiteľa, ktorého facká život, až kým neobjaví zvláštne monštrum žijúce v kanalizačnom potrubí. V treťom príbehu "A Far Cry From Home" (3*) sa gayovsko-transvestitný párik vyberie na road trip do zapadákova. Tu však domáci nemajú radi cudzích návštevníkov, a takýchto divných už vôbec nie, čo im dajú poriadne pocítiť. Štvrtým príbehom je v podstate spojovník "Critic's Choice" (2*) s Debbie Rochon, ktorá sa dozvie zmysel svojej návštevy v tejto galérii.

The Den (2013)

Fešanda pracujúca na štúdii o internetových webcam chatoch, v tomto prípade konkrétnom; zvanom "The Den" sa postupom času dostane do hľadáčika psychopatického užívateľa. Ten ju najprv zaujme vražedným videom, ktorého reálnosť sa však nepodarí overiť, no všetko okolo nej následne eskaluje do nepríjemného internetového teroru, ktorý sa časom presúva až do bežného života. Found footage horory snažiace sa zdôrazniť nebezpečnosť internetu tu už boli, ale tento pridáva až slasherový charakter, zabudovaný do modernej témy so snahou o realistické spracovanie. A celkom mu to aj vychádza; sprvu sa toho síce moc neudeje, no na hlavnú hrdinku sa aspoň dobre pozerá a keď sa dianie rozbehne, tak to napriek istej predvídateľnosti ponúkne niekoľko príjemne napínavých scén a obstojné hororové vyvrcholenie.