Jen vraždy v budově - Série 3 (2023) (série)

tretia séria príjemne prekvapila, prvá bola veľmi fajn, druhá u mňa klesla a myslela som, že to pôjde už len dole vodou, lebo nevedia vymyslieť už nič nové, ale mýlila som sa. Navyše také herecké hviezdy, aké sa tu objavili nejde prehliadnuť. 4*

Jane Eyre (1973) (seriál)

Nuz, obrazom a reziou musim tento serial vyvysit nad jeho neskorsiu verziu z 1983, posobi viac realisticky a uvolnene, takisto musim podotknut ze tu bolo par scen, ktore mi inde chybali (Rochesterov spev), velmi krasna scena poziadania o ruku (za mna toto bol naj proposal), teraz vsak k postavam : obcas mi to prislo, ze si len velmi chcu odrecitovat repliky (najma ku koncu)- Rochester je prekvapivo velmi dobry, mozno troska viac citu by mu neuskodilo, ale inak presvedcivy, akurat je taky jemnejsi a zsenstilejsi, jeho hlas je trocha tenky a neprijemny a preto mi az tak nevyhovoval (all hail Timothy Dalton). Jana na druhej strane podla mna hroza - treba si zvyknut na jej tvar ale jej narabanie s mimikou a hlasom bolo za mna nadhravanie - a to veru nemuselo byt, pretoze tato verzia nam ponuka aj citane Janine myslienky z knihy, co herecky z inych verzii museli vyjadrit len v svojich ociach a mlcani. Posobila na mna melodramaticky az povysene. Ale musim priznat, napriek tomu ze ma tento rok verzia uz 50 vyrocie - je stale cool:-)

Show Jerryho Seinfelda (1989) (seriál)

Dlho som si hľadala cestu k tomuto skvostu. Nejaký čas mi trvalo ho pochopiť, ale ak som niekedy pozerávala sitcomy kvôli vypnutiu mozgu a problémov tak tento je odteraz prvý po ktorom siahnem. Ak vám niekto povie, že je to sitcom o ničom, tak neveríte, až kým ho neuvidíte. Nádhera, bizarnosť, detinskosť, nie z tohto sveta. Milujem!

Jana Eyrová (1996)

uf tak tomuto tazko mozem uverit ze je tak oblubena verzia! Postavy velmi dobre vybrate, ale tak preleteny pribeh, ze keby nepoznam knihu by som sa chytala za hlavu, ze “oni dvaja sa fakt maju radi??” ved tam nebol takmer ani naznak citu a toho co na Jane Eyrovej milujeme (konverzacie, skriepky, prerod Rocherstera v nezneho muza). what was this? velmi neuspokojive !!

Pýcha a přemlouvání (2022) odpad!

Ako fanusika Jane Austen ma toto fyzicky bolelo. Ale odhliadnuc od historickych a kniznych nepresnosti, toto skratka nebola uveritelna romanca. Wenthworth nie je vobec kuzelny a sarmantny a Anna je doslova hlupa, sarkasticka a detinska. Uf

Northangerské opatství (2007) (TV film)

ooo brilantne, knihu som citala po rokoch po druhykrat a az teraz som ju nalezite ocenila. Film som si stiahla nasledne a musim povedat, ze je to nadherna adaptacia - skvele zrezirovane, skvely vyber hercov. Uz teraz viem, ze si to pozriem ako fanusik Austenoviek este velakrat :)

Panství Downton (2010) (seriál)

Užila som si to, ale kvalita nepopierateľne ide dole každou ďalšou sériou, čiže by som hodnotila prvá séria 5*, ostatné 2/3*

Dobrý doktor (2017) (seriál)

Dovolím si nesúhlasiť s väčsinou tu hodnotiacich. Výkon hlavnej postavy nepovažujem za dobrý, ale veľmi otravný a keby sa mu v príbehu venovalo menej času (aspoň jeho osobnému životu) tak ma celý seriál baví viac.

Nezvaná (2009)

goood...na to, že to bolo nízkorozpočtový snímok, bolo tam dosť ľakavých scén a zaujímavý nápad...za mňa fakt podarené

Emma. (2020)

Rozkošné, ale ako fanúšička Austenovej noviel a filmu s Gwyneth Paltrow, skrátka nemôžem dať plný počet :-)