Eso es (1982)

Výborná komedie, která se možná trochu pomaleji rozjíždí, ale druhá půle je neskutečný festival fórku a gagů, kdy jsem se snad ani na chvilku nepřestal smát. Vyvrcholení na Berghofu a scény s Hitlerem nemají chybu.

Mission: Impossible III (2006)

Jednoznačně nejlepší díl série. Děj je mnohem méně komplikovaný, průhledný a vcelku předvídatelný, ale tady to absolutně nevadí. Tady není důležité ani tak co, jako spíš jak. Forma jednoznačně vítězí nad obsahem. A upřímně řečeno - takováhle strhující podívaná se zas až tak často nevidí. Už hned úvodní geniální scéna připoutá diváka k plátnu (obrazovce) a už nepustí. Za celé dvě hodinky není kde se nudit, je tu plno originálních nápadů a lahůdkových scén. Vše v solidním tempu a v mírné nadsázce. Řemeslně velmi zručně, podpořeno zajímavou hudbou. Cruise obecně moc nemusím, ale jinak je herecké obsazení skvostné, zvlášť, co se týče padoucha v podání Philipa Seymoura Hoffmana. Takhle nějak jsem si filmovou Mission Impossible představoval (konečně i s větším důrazem na týmovou práci) a je dobře, že alespoň napotřetí to vyšlo.

Dolores Claiborneová (1995)

Oproti předloze jen odvar. Ačkoli Kathy Batesová, Jennifer Jason Leighová i Christopher Plummer podávají vynikající výkony, film zůstal za mým očekáváním. Autoři filmové verze přistoupili k námětu z poněkud jiného úhlu než King a to mě docela zamrzelo. Přestože i ve filmu je dost silných momentů (matka vs. dcera, detektiv MacKay vs. Dolores), chybí mi tu víc prostoru pro to nejzajímavější - soužití a vztah Dolores a Very a koneckonců i vrchol celé knihy: vraždu/nehodu ochlasty Joea. Chybělo mi to mrazení, které z knihy "sálalo". Film se pustil na bezpečnější půdu v podstatě běžného thrilleru, kterému nelze upřít zručnost podpořenou vynikající hudbou Dannyho Elfmana, ale kdybych nečetl knihu, snímek by ve mě výraznější stopu nezanechal.

Resident Evil (2002)

Potenciálně velmi zajímavý námět, kterého se asi neměl ujímat člověk formátu P. W. S. Andersona. Film postrádá náboj, jiskru, dynamiku a je hodně nevyrovnaný. Rozjezd je hrozně dlouhý, probrala mě až scéna s lasery porcujícími členy komanda na různě velké kousky. Pak se konečně objeví i nemrtví, ale nějak to není ono. S hrdiny jsem nedokázal při nejlepší vůli ztotožnit a většinu času jsem se spíš nudil. Za zmínku určitě stojí ještě nemrtví dobrmani, ale jinak je to o ničem. O hereckých výkonech tu snad ani nelze mluvit, možná s výjimkou Milly Jovovich. Po řemeslné stránce dnes už taky spíš podprůměr, třebaže je tu několik zpomalených záběrů a jiných rádoby-cool vychytávek. Čekal jsem trochu víc.

V jako Vendeta (2005)

Velmi silné ****. Film, který předkládá k zamyšlení mnoho aktuálních témat a provokuje už jen tím, že hlavním hrdinou je terorista, který si s ničím nebere moc servítky. Skvělá atmosféra od začátku do konce - tak trochu orwellovská, ale zdaleka ne tak temná a bezútěšná, částečně comicsová stylizace, která posouvá film zase trochu někam jinam. Výborné herecké výkony - především Hugo Weaving, jenž si v pohodě vystačí s hlasem, démonický John Hurt a samozřejmě Natalie Portmanová v nelehké hlavní roli. Škoda jen, že ve druhé půli ztrácí film v některých scénách trochu dech, škoda přílišné doslovnosti a kýčovitosti některých sekvencí. Přesto klobouk dolů před scénáristy a režisérem, kterým se podařilo tak komplikovaný a košatý příběh převést do filmové podoby.

Nezvratný osud (2000)

Perfektní teenagerovský horor s originálním námětem. Nic jsem o něm nikde nečetl ani neslyšel a v televizi jsem nejprve náhodou uviděl druhý díl. Takže jedničku jsem viděl až jako druhou a i když zápletka už nebyla zas až tak překvapivá a věděl jsem, kdo se dožije konce, královsky jsem se bavil a v podstatě neodtrhl oči od obrazovky. Řemeslně velmi zručně natočené, vypointované a dějově vygradované. Prostě hodně zdařilé dílko.

Doba ledová 2: Obleva (2006)

Už to tady zaznělo mockrát - příběhově je tenhle film v podstatě o ničem. Ovšem veverka by si zasloužila oscara nebo vlastní seriál. Přiznám se, že mi stačilo vidět jen ten její žalud a jak odněkud vykukuje a už mě přepadávaly záchvaty smíchu. Spolehlivě pobaví také lenochod. Naopak mě docela iritovali ti dva trapní vačičáci. Je to nenáročná podívaná pro děti, ale tvůrci budou příště muset hodně přidat, jinak to nezachrání ani veverka.

Zmatkáři (1943)

Klasická taškařice s Laurelem a Hardym, která neurazí.

Lupiči paní domácí (2004)

Spíše zklamání. Scénář je slabý, vcelku předvídatelný a nijak zvlášť vtipný, což je u komedie docela zásadní nedostatek. Film se místy zbytečně vleče a zdá se mi, že z daného námětu se dalo vytěžit ještě mnohem víc. Je tu několik dobrých gagů a dialogů, ale nebýt naprosto skvělého Hankse alias profesora s jeho vybranou mluvou a nezaměnitelným pochechtáváním šel bych s hodnocením asi ještě níž.

K-19: Stroj na smrt (2002)

Slabší ****. Silný příběh. Přesvědčiví Liam Neeson a Harrison Ford i další. Na druhou stranu místy trochu zdlouhavé a až příliš patetické. Ovšem je dobře, že tenhle film vznikl.