Buďto jsem se řezal smíchy nebo jen nevěřícně civěl s ústy dokořán, co se to vlastně na plátně (obrazovce) děje. Neskutečná kanonáda hlášek a skečů, inteligentní humor, který si s ničím a s nikým nebere servítky. A navíc vše propojuje road movie za odpaněním Pamely A. nebo třeba také vztah dvou hlavních postav, který vrcholí geniální hanbatou scénou, již jsem jen stěží udýchal. Takže naštěstí výsledkem není jen série nakupených scének bez ladu skladu, ale dá se tu s trochou nadsázky mluvit i o příběhu. Celkově film vypovídá o mnohém a podrobný rozbor by vydal možná i na mnohasetstránkovou studii. Rozhodně nemůže nechat nikoho chladným, ať už v pozitivním nebo třeba negativním smyslu.

Barva peněz (1986)

Spíše průměrný snímek, ale díky Newmanovi jednu * ještě přidám.

Vějíř lady Windermerové (2004)

Velmi příjemná komedie, třebaže jsem se první půli poněkud nudil. Těšil jsem se na Scarlett Johansson (jako vždy miloučká a půvabná), nakonec mi ale v paměti asi nejvíc utkvěl skvělý Tom Wilkinson.

Případ Platfus (1985) (TV film)

Herecký koncert Zuzany Bydžovské, Vlastimila Brodského a vlastně i všech ostatních. Brilantní scénář a nadčasový příběh, u nějž snadno zapomeneme, v jakém prostředí a době se odehrává.

Dívčí válka (2004)

Kdyby si autoři odpustili dětinský a onen v současnosti bohužel tolik rozšířený fekální humor, nemuselo být tak zle. Bez závažnější újmy jsem dokoukal až do konce a jen jsem tak trochu zalitoval, že se tvůrci k námětu nepostavili trošku jinak.

Gothika (2003)

Velmi efektně a místy velmi působivě natočený horor. Také ovšem mírně překombinovaný a postrádající logiku, třebaže si hraje s nadpřirozenem, které by mělo mnohé vysvětlit. Ke zkouknutí určitě, ale dlouho v paměti neuvízne.

Arizona Dream (1993)

Velmi osobitý filmeček. A hlavně ve střední částí téměř co záběr, to perla. Velmi nápadité. Jako vždy výborný Johny Depp i nestárnoucí Fay Dunawayová. A rovněž znamenitá Lily Taylor, která ve mě zanechala asi nejhlubší stopu. Bohužel se Kusturica nevyvaroval několika hluchých míst, některé scény chápe možná jen on sám a závěr už byl přeci jen slabší a zaváněl nudou a bezradností. Celkově ovšem výjimečný zážitek.

Roboti (2005)

Jeden z nejslabších animáků, co jsem měl možnost dosud vidět. Hlavně po výtvarné stránce mě to nijak nezaujalo, i když se film tváří strašně cool. Příběh je prostinký, hlášky a gagy mě přišly většinou trapné a omšelé. Na druhou stranu některé narážky a situace jsou celkem nápadité a celý film drží jako tradičně velmi kvalitní hudba Johna Powella. Určeno spíš pro menší děti (spousta akce, všechno se pořád hýbe), které ovšem spoustu narážek patrně nepochopí. Čekal jsem trochu víc.

Potomci lidí (2006)

Už dlouho mě žádný film nevtáhl jako tento. Po přeci jen trochu nevýrazném úvodu nastal zlom ve scéně na silnici a potom jsem se už nemohl odtrhnout od plátna. Příběh není příliš komplikovaný, ale zajímavý určitě a děj neustále udržuje diváka v napětí. Přesto forma jednoznačně vítězí nad obsahem a závěrečná akční sekvence se asi právem zařadí do dějin kinematografie.

Auta (2006)

Pro mě rozhodně top animák, který si co do kvality nezadá ani s mými oblíbenými Úžasňákovými. Obrazově určitě, tady se Pixar rozhodně vytáhl a je na co se dívat. Výtvarně dokonalé. Příběh je celkem fádní, provařený a otřepaný, ale tak úžasně vyprávěný, že je mi to jedno. Humor těží především z personifikace aut do různých lidských profesí a činností (auta-reportéři, auta-mažoretky, opraváři, technici, auto-šerif, auto-soudc atd. atd.) a tohle byla určitě trefa do černého. Nejvíc mě rozesmály určitě traktory, které prostě nemají chybu a samozřejmě nezapomenutelný Burák. Za zmínku určitě stojí i český dabing, který se mimořádně vyvedl a dost možná předčí i originál. Celkově hodně výjimečný animák. Pixar nasadil laťku hodně vysoko a jsem zvědavý, s čím přijde příště.