The Mandalorian - Season 1 (2019) (série)

Naprosto chápu, že fanoušci Star Wars u tohoto seriálu plesají. Mandalorian sází na bravurně zpracované prostředí klasických Star Wars a dějovou linku, která je hrozně jednoduchá,přímočará, nijak překvapující, občas až infantilní. Prostě kopíruje styl klasických Star Wars. Za co by se tedy kterékoliv jiné sci-fi stydělo je v podstatě výhoda pro star wars fanoušky, protože dostávají přesně to, co chtěli. Můj šálek kávy to ale rozhodně není, vyžaduji prostě kvalitní dějovou linku a u tohoto se mi povedlo regulérně 2x usnout.

Joker (2019)

Co mě na Jokerovi mrzí je, že řada lidí ( zejména mladši publikum ) objevila Joaquina a dokázala ocenit jeho herecký výkon až s tímto filmem. Phoenix si prakticky vždy vybírá ty nejsložitější role na hraní a mainstreamové produkci se vyhýbá obloukem ( samozřejmě až na Gladiatora ). A popravdě ze všech jeho filmů za posledních 10 let je jeho výkon v Jokerovi spíše průměrnější. Co se samotného filmu týče, tak opět ti, kteří nesledují pouze komixové superhrdiny vědí, že téma osobního vyhoření a lehkého bláznovství bylo v minulosti zpracováno lépe. Ač to ode mě působí jako velká kritika, tak to nic nemění na tom, že film je nadprůměrný a hodně jsem si ho užil. Jen mě trochu mrzí, že pokud by se film jmenoval Klaun a neměl nic společného s DC universem, tak by to byl jen další nezávislý film s Phoenixem a nikdo by o něj neškrtl.

Zloba: Královna všeho zlého (2019)

Dvojka se z pohádky přesouvá opravdu spíše k akčnějšímu žánru a žánrově tak připomíná spíše Avatara. Příběh je plný klišé, které lze vidět v mnoha jiných rodinných filmech, ale není to vyloženě na škodu. Vše je zpracováno tak jak má a na film se kouká dobře.

Králíček Jojo (2019)

4,5*. Taika míchá svůj klasický humor s Andersonovým výborným snovým Moonrise Kingdom. O hvězdu méně dávám přeci jen kvůli tomu, že podoba s Moonrise Kingdom je veliká a druhý zmiňovaný je přeci jen o fous lepší. Celkově ale velmi dobrá práce. Taika ukazuje, že zvládá ukočírovat i jiný žánr než čirou komedii a dokáže diváka chytit za srdce. Rockwell samozřejmě táhne celý film a zasloužil by si opět Oscara za vedlejší roli. Mile překvapen jsem byl i ze Scarlett.

Město podivínů (2018)

Nečekejte žádný převratný snímek, ale Freaks jsou důkaz, že i s minimálním budgetem se Xmeni dají natočit lépe než je zvládne Hollywood se 100+ milióny.

Zaklínač (2019) (seriál)

Za normálních okolností bych seriál hodnotil o hvězdu méně, ale toto hodnocení si hravě obhájím. Tak za prvé, v Zaklínače snad celý svět vkládal nemalé naděje a očekávání a tvůrci tak měli velmi těžkou roli. Už od počátku byl seriál vyhajpovaný a laťka byla nastavena zatraceně vysoko. Dále se samozřejmě tvůrci museli zavděčit obrovské fanouškovské základně čtěnářů knih a ještě mnohem větší hráčské základně PC hráčů, jelikož poslední Witcher 3 je naprostá modla pro většinu PC komodity a i já osobně ji považuji za jednu z nejlepších her všech dob.No a v poslední řadě tu jsou ti co nečetli ani knihu a nehráli ani hry, ale nechali se strhnout lavinou přirovnání k Hře o trůny médii. Upřímně ten poslední bod Zaklínač plnit nemusel, s GOT má Zaklínač společný akorát fantasy žánr a tím to opravdu končí. Srovnávat tedy Zaklínače s GOT je naprosto mylné. Zaklínači se nejenže podařilo uspokojit naprosto všechny komunity, což se u seriálů podle předlohy téměř nikdy nepodaří, ale dokonce na internetu naprosto rozprášil jakékoliv debaty o posledním díle Star Wars a veškerou pozornost strhnul na sebe. Tomuto se nedá než pogratulovat, smeknout klobouk a čekat na další série. P.S. Pro kritiky přeskakujících časových linek. První kniha o Zaklínači jsou skutečně jen krátké povídky propojené úvodní dějovou linkou. Samotná sága Zaklínače začne na 99% od druhé série jako v knihách, kde už můžete očekávat jednotnou dějovou linku. A že se máte na co těšit.

6 underground: Tajné operace (2019)

U tohodle filmu balancuji své hodnocení mezi totálním odpadem a 5 hvězdami. Vážně, až takový rozptyl to je. Jedná se totiž o úletovou akční jízdu s nahláškovaným Reynoldsem, u které záleží na vás, jestli ji přijmete, či nikoliv. Reynolds zde hláškuje opravdu až moc, vždy je to částečně vtipné, ale vždy také až vyloženě trapné a postupem času nasírací. Akční výkony jsou vyloženě trapné, ale Bay je zase ve svém oboru zkušený a peníze si na film vždy dokáže sehnat, takže to tímto zvládá kompenzovat. No a k těm penězům, u Baye jsem na velké product placementy zvyklý, zde to jde až ale vyloženě do extrémů. Každých 5 minut kamera vyloženě vycentruje záběr na nějakou značku, na které vydrží několik sekund a je toho ve filmu opravdu požehnaně. Bay se tak pro mě stává průkopníkem zapracování reklam do filmu. Reklamy už Vám nebudou přerušovat televizní přenos každých 20 minut jako na TV Nova, ale režiséři je zapracují přímo do filmu. Bravo!!!

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Tarantino nám tentokrát nevypráví žádný příběh, pouze mapuje několik relativně běžných dnů a nocí z dob sedmdesátých. Pro fanoušky jeho filmů je to dost podpásovka, protože toto by zvládl natočit každý alespoň trochu lepší režisér. Nic to nemění na tom, že to je ale natočené zatraceně dobře. Kdo zde samozřejmě opět exceluje je Leo, který je prostě herecky uplně někde jinde, než zbytek celého Hollywoodu.

Pokoj (2019)

The Room si vypůjčuje poměrně obtížné téma, s kterým se dají vymýšlet v rámci sci-fi a mindfucků velké věci, ale bohužel toho nijak nevyužívá a celou dobu ho jen lehce šolíchá. Přitom toto chytré zasazení nepotřebuje ani velký budget ani dobré herce. Velká škoda nevyužitého potenciálu.

To Kapitola 2 (2019)

Druhý IT pokračuje ve stejném duchu jako jednička. Opět tedy nečekejte žádné lekačky ani moc strašné momenty. Různá monstra jsou sice udělaná poctivě a vysoký budget filmu jde vidět. Opět je to ale stylizované tak, aby se z toho běžnému divákovi nezvedal kufr a zvládli se na to koukat i slabší povahy. Z filmu se ale bohužel vytratilo to kouzlo, které provádělo jedničku. Dětská parta je pryč, hrdinové jsou obyčejní dospělí nádeníci, kterým sice ten dětský duch trochu zůstal, ale jinak se chovají jako každá jiná postava v klasickém hororu. Nechápejte mě špatně, v rámci žánru je to stále povedený horor, ale bohužel se velmi rychle vytratí ve stínu prvního dílu, kterému se dvojka nedokázala přiblížit.