Sicario: Nájemný vrah (2015)

Až do uklouznutí v podobě termovizní tunelové akce, po němž se nálada navzdory původnímu úmyslu citelně rozmělnila, se jednalo o jeden z nejlepších filmů, co jsem v poslední době viděl. Humus v čisté podobě. Malá katarze přišla snad jen ve chvíli pohledu na tvář kartelového bose, který se krátce setkal s nemilosrdnou ukrutností z opačné strany, než byl dosud zvyklý. 4½. (Jinak naprostou souhlasím s niethustrou; nebýt Emily Blunt, jednalo by se o skvěle cílený sympatický procedurální příběh o mužích a ženách, nezapomenutelná jízda, jakou by ztěží zvládl i mistr Trier.)

San Andreas (2015)

Od prvních minut jasná budovatelská záležitost, což je zřejmě Johnsonova setrvalá poloha, za kterou je ostatně výborně placený. Zhruba dvě bambule za tu práci, kterou si dali s vytvořením toho posttsunami smetiště. Jinak přehnané co do destrukce i konzolových vyhýbaček, což jde nejspíš na vrub 3D kinům. Zase je sovětský člověk nejlepší, pod kterou vlajkou se zrovna v pozoru nachází, je celkem vedlejší. 1¾.

Rallye smrti (2008)

Klasická akce ve starém stylu (v moderním hávu), kde je jasně vidět záporák i klaďas, a přitom se to moc nenimrá v motivacích — už jen to, že jinak nadbytečný úvod, proč hrdinu všechno tak sere, se odbyde během deseti minut a bez vytahaných slzných žláz.

Letopisy rodu Shannara (2016) (seriál)

Náhodou by to docela šlo, navzdory okatě béčkovým detailům, jako padnoucí rifle, traktorové podrážky bot, tři tisíce let staré kastle aut u cesty nebo zřejmě obdobně stará (sic!) kapačka infuze v Utopii. Nemluvě o faktu, že snad všechno, co působilo aspoň trochu originálně, byly posbírané motivy z různých filmů a her. Ale totálně to zabila zhruba druhá půle, kdy se o záchranu světa bojující partička mládeže projevovala vesměs jako banda blbečků. To je sice pro žánr young adult víceméně typické (kde také čerpat materiál pro další díly, kdyby se všichni chovali racionálně a přitom scenárista za moc nestojí, že), ale prudilo to fest. 1¾.

Divoké historky (2014)

Série svým způsobem (civilně) hororových příběhů, která neurazí a nejenže nenudí, dokonce chvílemi dost potěší (závěrečná řeč staré kuchařky, když dokončuje svou práci v jídelně, nebo třeba krásně surreálná scéna nevěsty s kuchařem na střeše).

Sama nocí tmou (2014)

Já neumím rozlišit, jestli si to kameraman a spol. střihli přesně tak, aby napodobili co nejvíc klasických vzorů, nebo jestli to takhle fakt cítili, vím jenom, že přes všechnu líbivost a jasnou zacílenost se moc originality nedopustili. Celý snímek je takový... náladotvorný? Nejšílenější na filmu je obsah filmu od Aerofilms, ve kterém není ani slovo pravdy. Nicméně přes všechny výhrady, a že jich, včetně těch zjevně protimužských nálad (chlapi ten zkažený svět dotvářejí jen coby gauneři, tajtrlíci nebo zbytečná stafáž), je, mi to sedlo. Nenudil jsem se ani chvilku. Ale musím taky říct, že jaksi tajemná Sheila Vand na tom měla maximální podíl. 3¾.

Lásky čas (2013)

Příběh veleobyčejných lidiček z Hobitína. Milé, vtipné, civilní atd., ale taky vypočítavé (a až příliš přesně vypočítané), nedotažené (nadělat tolik blbostí při takové schopnosti?) a plné lidí, se kterými bych do postele nevlezl, páč by to na tuty byla nuda.

Chappie (2015)

Nejhorší jsou pohádky, které postrádají mýtus. Blomkamp ani žádný nepřestíral (natož aby ho vytvořil), takže zase jenom vyhovuje své potřebě vyrovnat se s apartheidovým stigmatem svých rodičů. Tentokrát ale bez velkoleposti Districtu 9, jenom s trapně dětinskými okolnostmi. Divím se Sigourney Weaver, že šla do té roličky stupidní manažerky nejdůležitější bezpečnostní a zbrojařské firmy v (přinejmenším) regionu, která svůj podnik vede (mentálně i metodicky) jako lokální továrnu na smetáčky. Hvězdička navíc za poutavou hudbu Die Antwoord, takže cca 2¾.

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Surreálná hovadina, která dokáže fmashovi znechutit i Dwayna W. D. (aka Willie Dick) Johnsona. Jak to, že OSN ještě neuvalilo sankce na Hollywood pro případ, že by ještě někdy pustil Hasbro do studií? Boha jeho.

Transformers: Pomsta poražených (2009) odpad!

Hodnotím, i když jsem nedokoukal, abych příště věděl, že si mám dát fakt bacha. Pseudokomediální pseudoválečná pseudofantastická pseudopohádková pseudoreklama, totální sračka, kde jsou všechny fousy z prvního dílu dotažené do absurdních konců. Tady už se ani neptám, pro koho to je točené, nejspíš pro někoho, kdo už je dávno pod stolem. Už jenom těch nevinných mrtvol na mostě, kudy jede skučící megarypadlo, takovou povýšenost si nedovolil ani druhý Hulk, a to nebyl film o hračkách pro desetileté haranty. Humorná paní Witwickoá na univerzitě, to už tak smrdělo, že jsem to s blitím vypnul, a dost pochybuju, že to zase někdy zapnu.