Wings (1927)

[zhlédnuto s živým hudebním doprovodem (Robert Israel, LFŠ 2018)]

Duck and Cover (1951)

Já vám teda nevím... vážně je to taková blbost - přikrčit se, když všude kolem lítají střepy? Myslím, že je to přece jen rozumnější chování než jen stát a čumět.

Jindřich IV. Navarrský (2010)

[zhlédnuta 150minutová verze] _______ Nedávno jsem viděl viděl skvělý film Královna Margot a ze stručného obsahu k tomuto filmu jsem vyrozuměl, že Jindřichem IV. na Margot krásně navážu. No, tak ne tak úplně. Zopakoval jsem si tu zásnuby s Margot i Bartolomějskou noc a až teprve pak (asi po hodině) se děj rozjel směrem, v který jsem doufal. Což je moje chyba, to uznávám. Stále jsem ale věřil, že si spravím chuť druhou částí Jindřicha IV. ...a to se nestalo. Celé je to totiž jen takový ten kompromisní, nevýrazný televizní produkt.

Ils étaient les Brigades Rouges (2011) (seriál)

Patřili k Rudým brigádám. 1968-1979. _______ [Nejedná se o "seriál", ale o dvoudílný film, přičemž se dá v pohodě zhlédnout na jeden zátah.] _____ Film začíná nalezením těla Alda Mora, načež se začne vyprávět historie italských Rudých brigád způsobem "jak to všechno začalo". V druhé půli se rozebírají už jen jednotlivá přepadení a pomíjí se ideologické pozadí. Nevím, jestli je to jen "nevyvážené", nebo to byl režisérův záměr. Možná chtěl poukázat na to, že podobný vývoj nastal i v případě RB ...tedy, že se veškeré snažení radikálů postupně soustředilo už jen na násilí samo (a z původního prostředku se tak stal cíl). Na každý pád je to skvělý a obsáhlý dokument, který můžu jen a jen doporučit.

Kaos (1984)

Můj dojem z jednotlivých povídek nebyl bůhvíjaký, občas jsem i postrádal pořádnou pointu, ale celkově to ve mně zanechalo silný dojem. Navíc teď na sobě pozoruju, že čím víc času od zhlédnutí filmu uplynulo, tím víc mám chuť si dát někdy v budoucnu repete. :) Jednotlivé povídky: Prolog*****; Jiný syn****; Měsíční nemoc***; Džbán*****; Rekviem***; Rozhovor s matkou***.

Goražde, ztracené město (1999) (TV film)

Tohle prostě nemůžu hodnotit průměrně. Samotná forma dokumentu sice není kdovíjaká, ale hned po prvních vyřčených vzpomínkách pamětníků se mi vybavil jeden z nejlepších komiksů, co jsem kdy četl (Bezpečná zóna Goražde). Všechny ty znovu vybavené šílenosti té bratrovražedné války totiž přesně pasovaly ke svědectvím zde zpovídaných Bosňáků. Lidi by o válkách v Jugoslávii měli vědět co nejvíc. Viděli by pak, že peklo na Zemi vám nemusí zařídit přímo Hitler nebo jiný démonický diktátor... za jistých okolností stačí nacionalismem omámený soused.

Rendez-vous v A moll (2003) (studentský film)

Kamera je tu pěkná, což o to, ale děj moc nedává smysl. Nebo aspoň nechápu, proč by někdo vraždil tak složitě (když by nemusel).

Hitchcock (2012)

Všichni tu unisono zpívají písničku "když film o Hitchcockovi, tak jedině takový, kde bude osobnost toho velikána ukázána do hloubky a ze všech úhlů". - Vážně je to nutné?! Nechápejte mě špatně - já Hitche MÁM za velikána. Proč by se ale kolem něj proboha muselo chodit v předklonu jak kolem nějakého boha? Proč by o něm nemohl vzniknout jen lehký, příjemný film bez větších ambicí? A proč by ho pak lidi nemohli náležitě ocenit - tak jako jiné malé filmy?