Děsivé dědictví (2018)

Dle traileru vypadalo Hereditary jako typická lekačková slátanina z produkce Jamese Wana. Nic ale nemůže být dál od pravdy. Hereditary se naopak vymezuje současnému trendu se zástupci jako Insidious, Lights Out, Ouija nebo Conjuring. Dusivá hudba, minimum střihů, absolutní důraz na prvek očekávání jde věrně ve stopách hororů jako Exorcist, Shining, Suspiria nebo The Witch. Film neobsahuje humor, dějová linka nenabízí úlevu ani naději, nad celým filmem se vznáší atmosféra nevyhnutelnosti, definitivnosti, beznaděje. Tohle by se líbilo Kubrickovi. 90%

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

McDonagh zraje jak víno. Kdysi jsme ho mohli přirovnávat k Tarantinovi, ale teď už je zcela sám sebou a oproti cinefilskému děcku z Knoxwillu obsah nepřizpůsobuje formě, ale právě naopak. 90%

Take me out (2017) (pořad)

Docela sranda je, že největší debil mezi nima je sám Prachař. :-)

To (2017)

Od úvodní scény s klaunem film přiznává barvu a ukazuje, že bude mnohem brutálnější než současná hororová konkurence. Konečně tu máme adaptaci, jejíž ztvárnění skutečně odpovídá trendu, v němž vznikla samotná předloha. Nejnovější To perfektně zavání osmdesátkami, které se nejen v hororu nikdy ničím nepáraly. Je tu graphic violence, je tu krev a je tu pořádná porce hnusu. Tvůrci naštěstí pochopili, že Kingovo strašení je specifické a nezapadá do dnešního standardu očekávání a kratičkých lekaček. Díkybohu se povedl i scénář a casting, a tak má nejnovější kingovka i příjemnou porci humoru i emocí. Konečně. Ale už taky bylo na čase. Dyť jsme od posledního klauna čekali celých (ale uznávám, že fakt symbolických) 27 let. :-) 90%

Vlk z Wall Street (2013)

Nádherně zlý a sexistický film. Brilantní Scorseseho režie i herectví DiCapria. 90%

Specialita šéfkuchaře (1999) (TV film)

Vynikající adaptace jinak jen lehce nadprůměrné povídky Stanleyho Ellina. Zacyklený rámec a Lábus tomu dodávají boží atmosféru. 90%

Komorná (2016)

Komorná je pod těmi všemi twisty, dojemnou hudbou, pornem i mizanscénou velmi autorský, promyšlený a citlivý film, který je všechno, jenom ne pozlátko. Stejně jako ostatní Parkovy filmy je ale potřeba ho vidět víckrát. 90%

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Je to jen o fous, ale nakonec nejlepší horor letošního roku. The Autopsy of Jane Doe sice často hraje s klasickými kartami, takže v ní najdete známé lekačky i stokrát viděnou práci se světlem a tmou, její hlavní trumfy ale jaksi nespadají do tradiční kombinace strašení. Přísahám, že po dvacátém záběru do očí Jane Doe jsem chtěl zdrhnout co nejdál od obrazovky. Závěr sice trochu ztrácí dech, ale první polovina je zralá na totáně hnědé trenky. Hororovému začátečníkovi bych tohle rozhodně nepustil. Well done, Jane Doe! 90%