Nejdrsnější věznice světa - Česká republika: Pervitinové vězení (2023) (epizoda)

Docela zajímavá epizoda. Bavilo mě sledovat, jak tam skoro nikdo neumí anglicky a oni se to snaží zachraňovat střihy. Překvapilo mě, že mnohdy uměli anglicky líp než většina dozorců včetně ředitele i někteří vězni, to je podle mě taková zvláštnost, na kterou asi tvůrci nejsou ze zahraničních věznic moc zvyklí. Epizodu jsem si pustil upřimně jenom proto, že byla z Česka. Mám pocit, stejně jako z celého toho pořadu, a tady je to pro Čecha ještě mnohem víc vidět, že ten pořad neukazuje realitu i když se o to upřímně snaží. Zkrátka lidi, kteří jsou ve výkonu trestu a navíc berou drogy i za mřížemi nebudou a snad ani nemůžou být úplně upřímní v tom, co se tam děje, co dělají a co ne. Za kamerou se toho děje mnohem víc a zajímavá by byla spíš nějaká nenatáčená přednáška od toho moderátora, kde by zmínil anonymně ta fakta, která na kameru říct nemohl. Určitě tam je i nějaké kulturní nepochopení, z mého pohledu konkrétně návštěva samovazeb, kde dozorce nemá podle vězeňského řádu prostě možnost ho tam pustit i kdyby nakrásně chtěl, ale štáb se z toho buď snaží vytěžit trochu víc drama, jelikož co si budeme, české věznice jsou oproti nějakým třeba jihoamerickým docela nuda, nebo zkrátka i díky té jazykové bariéře mu to ten dozorce nedokázal správně vysvětlit a oni tak získali dojem, že se tam děje něco nekalého, vězně tam mučí v nelidských podmínkách a podobně, o čemž tedy silně pochybuji. Trochu mě zarazilo, že se nepokusil zeptat třeba na to, jestli se nemůže o těch samotkách pobavit ne s někým, kdo na ní zrovna je, ale s někým, kdo na ní byl a ideálně z ní byl nedávno propuštěný. Je jasné, že někdo kdo porušil řád tak, že musel jít na samotku, by o ní nejspíš neřekl nic kladného a nejspíš by si i vymýšlel, protože je třeba ještě v afektu, a to by potom po odvisílání vrhlo třeba i neprávem špatné světlo na celou tu věznici. Celkově ale zajímavý náhled "dovnitř" systému, myslím si, že náš vězeňský systém funguje docela dobře i když ta terapeutická činnost a začlenění zpátky do společnosti má určité mezery, musím zase uznat, že vzhledem k tomu, že práce dozorce není nijak vyhledávaná ani kdovíjak lukrativní, tak se dozorci a vůbec celý personál opravdu snaží a je to znát. Žádné nelidské podmínky se tady nekonají, takže reálný stav je víceméně to, co jsem čekal. 3/5

Nejdrsnější věznice světa - Finsko: Vězení svobodné volby (2023) (epizoda)

Tento vězeňský systém zcela očividně nefunguje správně. Spousta opravdu silně násilnických vězňů tady pouze získá možnost navázat další kontakty v podsvětí, prohloubit svou drogovou závislost a zdokonalit se v násilnostech, ať už sdílením zkušeností s "elitami" svého "oboru" nebo i v rámci kultu bodybuildingu. Velká část vězňů zde tráví většinu volného času v posilovně a jde z nich opravdu hrůza, především z těch, kteří jsou i mnohonásobnými brutálními vrahy a přestože neprokazují sebemenší záchvěv lítosti nad spáchanými zločiny, těší se na svobodu a i na kameru zcela klidně přiznávají, že budou v trestné činnosti pokračovat. Jak zhodnotit vězeňský systém, který s klidem propustí na svobodu 100kg nabouchaného vraha závislého na drogách, který několik měsíců před svým plánovaným propuštěním řekne, že když ho "tam venku" někdo nakrkne, zabije ho? Tento vhled je asi nejdůležitějším poselstvím a hodnotou tohoto pořadu. Ředitel věznice působí spíš jako ředitel základní školy a je mi upřímně líto finské společnosti a všech budoucích obětí "napravených" absolventů tohoto hotelového pobytu. 4/5

Nezvěstná (2023)

Fajny thriller, tenhle styl mám rád.  4/5

ONEMANSHOW: The Movie (2023)

Z nějakého záhadného důvodu tuhle ptákovinu koupil Netflix, nu což, tak jsem se na to mrknul, ať jsem v obraze. Moje očekávání byla beze zbytku naplněna, jinými slovy jde o naprostou hovadinu pro věkovou skupinu cca. 10-20 let. Formát videa na YouTube by tomu určitě slušel víc, možná i mezinárodní popularita by se dostavila, nicméně jsme na českém malém rybníčku a dravé rybky bez konkurence, jako je Kazma, si tady můžou dělat víceméně co chtějí a najde se dostatek lidí, kteří jim to sežerou i kdyby to bylo stokrát trapné a v cizině provedené mnohokrát a lépe. A asi tak bych to vlastně i celé shrnul, tohle je takové clickbait youtubové video, které se pouze z rozmaru tvůrce dostalo do kin ve formě celovečerního filmu. "Soutěž", která je s filmem spojena, byl přitom pouze marketingový trik pro získání sledovanosti, který samozřejmě zafungoval výborně. Neříkám, že by to bylo výsadou českého národa ale minimálně v západních státech by se podobnému formátu tak dobře zahnízdit nejspíš nepodařilo, jelikož u nás je mnohem společensky přijatelnější, když se klidně i otec od rodiny vydá sám na dvoutýdenní dovolenou, prošustruje rodinné finance za 20 lístků do kina a zbytek času ježděním po republice při hledání indicií pro potenciální výhru, načež se s prázdnou vrátí domů a do práce a dělá jakoby nic. Je to nejspíš z toho důvodu, jak u nás fungují rodinné vztahy, že tu většina lidí není součástí žádné komunity, ať už společenské nebo náboženské, a co člověk dělá ve volném čase je od pracovního života většinou zcela oddělené a nesouvisející; tím mám na mysli, že americký obchodní zástupce by se podobnou eskapádou zcela znemožnil před svojí širokou rodinou, před kolegy v zaměstnání, v církevní komunitě a tak dále, zkrátka mělo by to konsekvence do dalšího osobního života, které u nás buďto nehrozí nebo jsou mnohem lépe přijímané, jelikož "jde o peníze zadarmo" a tahle karta u nás zatím platí stále víc, než pověst, čest nebo osobní přesvědčení. Tenhle film by si zcela po právu zasloužil osud, který by sdílel s většinou Kazmovy tvorby a sice, že po ukončení soutěže upadne velice brzy v zapomnění. K samotnému hodnocení obsahu, je to.. bizár, na který bych do kina rozhodně nešel a který ani není zábavné sledovat, kvůli opravdu hodně stupidnímu příběhu, nesympatickým postavám s prkennými výkony a hlavní dějovou linkou, která mě, jako diváka, vlastně absolutně nezajímala, což je vždycky největší problém snímků, které staví na hype. Několik zábavných scének se tu ale najde a jestli se na tom dá něco vypíchnout, je to opravdu výborná kamera a střih a jelikož jsem do toho nedal ani korunu, na čistý odpad to pro mě tedy není. 1/5

One Piece - Season 1 (2023) (série)

Tato série měla svoje ups and downs ale celkově jde o velice, velice zdařilou adaptaci. Dokonce o jednu z nejlepších, co se anime týče. Opravdu výborný casting a co musím ocenit, že zase jednou tvůrci z Netflixu pochopili, že nejlepší adaptaci udělají prostě tak, že do původního materiálu tyvole ani nehrábnou! To není žádná lenost, to je prostě čistá logika - anime, milované generacemi, které vychází už desítky let asi opravdu nepotřebuje přepisování od nějakého začínajícího lemry z Kalifornie. Kéž by to pochopili u Zaklínače... škoda. Tady je to na čtyři hvězdy ale věřím, že v druhé sérii už to bude na plný počet. Závěrečná epizoda je ale takový hype, že z toho až mrazí. Můžu vřele doporučit, super oddechovka, ke které se budu rád vracet. 4/5

Oni naklonovali Tyrona (2023) odpad!

Achjo.. člověk se snaží dát prostor všemu, zkusit i něco, co se mu od prvního záběru zdá hodně shady a tak se podívá i na takovou pitomost, jako je They Cloned Tyrone. Ono prakticky vždycky, když umění ustoupí ideologii a namísto tvůrčích kvalit se začnou odškrtávat formuláře se splněnými normami, končí to průserem. Tohle u nás dobře známe z naší stále nedávné historie, a tak to dokážeme celkem snadno vycítit na sto honů. Našim americkým přátelům tato neblahá historická zkušenost prakticky chybí a je to vidět. U nás máme v kinematografii s ideově zaměřenými snímky velice pochybných kvalit, kdy nejen coby herci ale i jako scénáristé a režiséři vystupovali lidé bez patřičného vzdělání, zkušeností či intelektu. Tito lidé bývali obsazováni pouze na základě svého původu a ideového smýšlení - totéž se dnes odehrává také v Hollywoodu a zpoza oceánu je na to velice smutná podívaná. Našinec se tedy vůbec nediví, když herecká hvězda v podobě Jamieho Foxxe vystupuje v brakovém snímku po boku (prakticky) neznámých ochotníků, vzpomeňme namátkou Hudba z Marsu (1955) aneb znásilnění pánů Marvana a Nového ve prospěch ideálů socialismu. Filmů, jako je tento, je už teď povážlivě mnoho a bude jich jenom přibývat.. a z toho je mi smutno. odpad!

Oppenheimer (2023)

Oppenheimer byl pro mě velkým zklamáním. Čekal jsem všechno možné, od horečnatých vizí světa v plamenech, přes pacifistický manifest plný záběrů na zmařené životy japonských civilistů nebo vědátorský epos ve stylu Génius. Místo toho jsem se dočkal tříhodinového mccarthyovského pekla, při kterém jsem se dokázal živě vcítit do pocitů vyslýchaného Oppenheimera. Filmařsky precizně zpracovaná nuda, zklamání a až neuvěřitelně zahozený potenciál filmu, který by v jiném pojetí v tomto roce, ve světle aktuálních světových událostí, mohl být epickým. Bohužel, po všem tom těšení jsem se tu po dvou hodinách podíval na výbuch jedné petardy na dvorku v Los Alamos a byl svědkem, s prominutím, vpravdě rabínského rozjímání nad nesmrtelností chrousta. Z jediné věci mám radost a to, že jsem se na to nakonec nejel podívat do IMAXu, protože jinak by tenhle komentář obsahoval mnohem víc velkých písmen a interpunkčních znamének. Takto konstatuji toliko, že do kina bych na to nešel, doma z nudy jsem se podíval ale podruhé se na to dívat nebudu. 3/5

První dámy amerického hip-hopu (2023) (seriál) odpad!

Jako.. opravdu. Co jste od toho čekali? Někdy se člověk tak opij... uvolní, že si pustí i kdejakou hov.. progresivní záležitost na Netflixu a pak lituje, že radši nešel ven koukat na hvězdy. Glorifikace absolutního dna dnešní společnosti, prostituce a úpadku kultury, jestli se toto vůbec dá kulturou nazvat. Svoje fanoušky si to sice určitě, bohužel, bezproblémů najde ale já mezi ně patřit nehodlám. Nejsem žádný puritán, mravokárce nebo nedejbože intelektuál ale obyčejný lidský vkus a nějaká ta láska k inteligentnímu a obohacujícímu obsahu moji ztrápenou mysl stále neopustila, i když po zhlédnutí dvou epizod "tohoto" jsem měl namále. Totální trash pro velice specifickou skupinu diváků které, doufám, nikdy osobně nepotkám. odpad!

Přišla v noci (2023) odpad!

Psychohoror sice pěkný ale smysl bohužel žádný, logika neexistující za účelem dramatizace. Film sice nasere parádně ale to je tak všechno, lituju, že jsem ho viděl jednou a už nikdy ho znovu vidět nechci. odpad!

Ragnarök – Konec světa - Série 3 (2023) (série)

Předvídatelné a bohužel to nejhorší a nejtrapnější možné ukončení celého seriálu. Těžké zklamání, které ale snad každý musel čekat. 1/5