Mary Poppins (1964)

Před tímto filmem jsem se podíval na excelentní Zachraňte pana Bankse a to byl krok správným směrem. Díky tomu jsem si dokázal Marry Poppins užít i přes její očividnou zastaralost, naivitu i samotné zaměření, které jí určuje zaměření na dětské publikum ke kterému se, bohužel, už nějakou dobu neřadím. Takhle můžu s klidným svědomím udělit čtyři hvězdy i když do plného hodnocení už mě film přesvědčit nedokáže. Jsem nahlodaný k přečtení knižní předlohy pro získání úplného obrázku tohoto příběhu, který ovlivnil celé generace. Nejlepším způsobem, jak si užít starší filmy, je podle mně lehké studium doby ve které vyšly, prozkoumání předlohy a naladění se na tu správnou notu. Jen tak můžu překonat nezanedbatelný dobový a věkový rozdíl a užít si snímek tak, jak si zaslouží. Jinak je lepší se na taková díla nedívat vůbec. Malý postřeh - podobnost hereckých persón paní Winifred (Glynis Johns) a Berta (Dick Van Dyke) s Jiřinou Bohdalovou a Jiřím Suchým je fascinující. 4/5

Nepozemský cizinec (1963)

Takové průměrné staré sci-fi. Kdyny šlo o knížku, byl by to spíš brak, který by člověk našel v knihovničce na nádraží než výstavní kousek v domácí sbírce. Zub času se na snímku silně podepsal, jelikož postrádá nadčasový příběh anebo nějakou hlubší myšlenku, nad kterou by si i dnešní divák mohl podumat. Unearthly stranger by se tak dal označit asi nejvýstižněji za takovou oddechovou jednohubku na víkendové odpoledne v případě, že máte chuť na klasickou starou britskou scifi, v takovém případě určitě neurazí, jelikož jde o naprostý standard v rámci žánru. 3/5

Jako zabít ptáčka (1962)

Kultovní americká klasika podle knižní předlohy bestselleru a základní knihy americké literatury 20.století Jako zabít ptáčka. Kniha je neoddiskutovatelně skvělé dílo a všem doporučuji si ji přečíst, i kdyby se jim snad film nelíbil, kniha zaujme. A nedovedu si představit dopad na psychiku mladého Američana, který ji četl v době vydání, v době, kdy rasismus v pravém slova smyslu ovládal mnoho států země Svobody.. Film sám o sobě (pro ty co nečetli knižní předlohu) není nic úžasného, příběh se omezuje pouze na hlavní dějovou linku, což snižuje úroveň díla o mnoho stupňů, ale já jsem rád viděl postavy naživo, jelikož obsazení se opravdu povedlo ("Buba" Boo Radley je dokonalý). Chybějící postavy z předlohy, změna nádechu celého díla a takřka zmizení školní a Dillovy linky je hrozná škoda, třeba jednou někdo napraví v trilogii s větším časovým prostorem, ale závěr filmu tak zahřeje u srdce a zároveň vyvolá takovou spravedlivou hořkost, kterou u filmů s právnickým prostředím očekávám a vyhledávám. A tak, z důvodů výše uvedených, sentimentu a úctě k předloze, dávám 5/5

Lolita (1962)

Ta stopáž je v kombinaci s absencí snad čehokoli zajímavého (alespoň pro dnešního rozmazleného diváka, jako jsem já) skutečně vražedná. Velice dobře natočeno, což jistě mnozí ocení, mě ale zajímal příběh a děj a ty tu jsou skutečně velice plytké. Postavy až na vyjímky ploché, ty výjimky jsou ale zase bohužel neskutečně otravné. Žádná sexuální scéna, žádné napínavé drama, žádný nervy drásající thriller.. čehokoli dobrého, co se z tohoto námětu mohlo vyklubat, jsem se v něm nedočkal. Sice ne vysloveně útrpná ale každopádně nudná podívaná a z mého pohledu ztráta času. 2/5

Medvěd (1961) (TV film)

Co na toto může člověk říct? Klasické dílo s těmi nejlepšími herci, které naše vlast zplodila. Divadelní zážitek na stříbrném plátně, zkrátka balada. Přesto nemůžu dát plný počet, protože ruská tvorba se mi dosud nedostala pod kůži ať už jde o literární díla nebo jejich adaptace, snad s jedinou výjimkou Revizora se skvělým Vlastou Burianem. Přesto se nemůžu než konstatovat, že filmy jako je tento jsou typickými a zcela oprávněnými představiteli zlatého fondu české kinematografie. 4/5

Vyšší princip (1960)

Děsím se dne, kdy moje duše nebude volat po vyšších principech.

Dařbuján a Pandrhola (1959)

Mě se líbí to nechtěně realistické vykreslení havířů. Despotický negramota Jakub se motá v noci po polích až nakonec přitáhne domů otrhaného pobudu, který má jít za kmotra jemu už dvanáctému (!) dítěti. Kuba nejenže neví, jak dítě pojmenovat, protože při tom počtu už vlastní děti ani nezná, ale přestože zažívá už přinejmenším dvanácté křtiny, pokusí se dítě zabít ledovou vodou a zarazit ho musí až dříve řečený pobuda. Dále se tenhle hrubián a tyran nezdráhá svoji churavou ženu sexuálně trýznit v místnosti plné dětí a to i ve stavu, kdy se očividně nedokáže sama už ani postavit a ještě v poledne leží v posteli.. Nehledě na to, že má doma údajně hladem umírající rodinu, svoje první lékařinou vydělané peníze neváhá jít propít do nejbližší putyky a ještě přemluví kamaráda Matěje, který týdny ležel s nemocí a živit ho musela žena, aby propil všechny rodinné úspory. Nakonec neváhá vydírat místního nemocného podnikatele pod pohrůžkou smrti až mu způsobí infarkt a spolu se svými nevzdělanými, opileckými kumpány násilně přebírá vládu nad vesnicí a hospodářstvím ovdovělé paní sládkové.

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Když nic jiného, musí se nechat, že rýmované texty jsou mnohdy excelentní a postava krále Kazisvěta VI. je sama o sobě velice povedená. Stranou všechnu komunistickou propagandu, která po létech na mě samotného ze snímku čiší, jako malému mi to nikdy nevadilo a nevím, proč by mělo teď. Však kam jinam komunismus patří, než do pohádky? ;) Za mě 4/5. "...pod kopyty koní zhyne Vaše zem!"

Dnes naposled (1958)

Na svoji dobu jistě velice odvážné dílo. 4/5