• Thriller

Toman (2018)

Mně se tedy film moc líbil. Možná ne úplně na plný počet hvězd, ale budu štědrá. Film mapuje nepříliš známé období našich dějin, dobu mezi koncem druhé světové války a Únorovým komunistickým pučem 1948. Také úloha židů v celém procesu nebyla dosud nikdy ve filmu zmapována. Postava Zdeňka Tomana mi trochu připomněla Oskara Schindlera, ačkoli Toman byl možná více chamtivý a schopný prodat vlastní matku. Přestože byl sám žid, na židech v nouzi bez skrupulí vydělával. Dokud mu to samozřejmě soudruzi nezatrhli. A mezi vysoce postavenými soudruhy bylo, mezi námi, židů taky požehnaně. Na filmu mě tato otevřenost hodně překvapila, proto hodnotím vysoce. Ale upozorňuji, není to film na hezké nedělní odpoledne nebo večer. Zůstane vám to v hlavě a budete muset hodně přemýšlet.

Bez záznamu (2012)

Nebylo to vůbec špatné a konec byl ze všeho nejlepší. Politický thriller spojený s muslimským terorismem, do trochu špetka tajných služeb a příběh je na světě. Překvapil mě docela neznámý herec Abhin Galeya. Hrál výborně a je moc fotogenický. Také Charlotte Rampling tady má skvělou roli a Sean Bean jako vždy bez chyb.

Břetislav a Jitka (1974) (TV film)

Moc pěkný, přiměřeně romantický příběh z pradávných českých a moravských dějin. I obsazení se povedlo, i dialogy a výprava. Opravdu povedený televizní film.

Apokalypsa Stalin (2015) (seriál)

Dokumentárnímu seriálu můžete nebo nemusíte věřit. Stalin jako zrůda, jak ho líčí západní média nebo jako dobrodinec, vlastenec a geniální vůdce, jak ho líčí Rusové. Tento francouzský třídílný seriál je celkem dobrý, pokud jde o historické záběry a některé nestranné informace. Co se týče pravdy o Stalinovi, budu ovšem věřit vždycky Rusům, kteří ho zažili, než Francouzům, Američanům, Němcům a podobným teoretikům. Takže za francouzské vymývání mozků a propagandu hodnotím seriál jako průměr.

INSTINKTY Jaromíra Soukupa (2017) (pořad)

Pořad hodnotím nadprůměrně hlavně kvůli sympatickému a inteligentnímu moderátorovi. Hosty v pořadu, který jsem viděla, byly shodou okolností dvě ženy - politička a herečka. Mluvily docela zajímavě a neměla jsem z nich negativní pocity (politiky a političky skutečně nemusím). Ringo Čech občas situaci vtipně okomentoval, pořad měl spád a dokonce i doprovodný orchestr se zpěvačkou byli fajn. Snad budou i další díly stejně zajímavé.

Týden podle Jaromíra Soukupa (2018) (pořad)

Týden podle JS jsem viděla poprvé, náhodou, a bavil mě. Pan Soukup se na události a věci, co se dějí, divá podobně jako velké množství lidí. Aspoň tak soudím z toho, co jsem viděla. Nehraje si na celebritu, naopak se snaží události vysvětlit a přiblížit i jednodušším lidem, aby věděli, o co vůbec jde. Zejména co se týče politických a tunelářských kauz. Je mi sympatické, že se ředitel soukromé televize nad obyčejné lidi nevyvyšuje a snaží se jim na obrazovce přiblížit. Za mně určitě plus a na pořad se ráda zase podívám.

Tah pěšcem (2014)

Nejsem žádný šachový fanoušek, ale příběh nejslavnějšího amerického šachisty všech dob se mi líbil. Hlavně jeho démoni, kteří ho provázeli celý život a s přibývajícím věkem a slávou čím dál tím víc. Tobey Maguier hraje svou roli dobře, stejně jako jeho hlavní sovětský soupeř Boris Spasskij v podání Liev Schrebera.

Diana osobně (2017) (TV film)

Šetřila si panenství i pověst, protože věřila, že ji čeká v životě něco velkého. Měla pravdu, zapsala se do paměti miliónům lidí. Ale to, co prožívala v chladných hradech a zámcích, by jí záviděl asi málokdo. Dokument je velmi zajímavý a diváky by neměla odradit ani jeho délka. Od začátku do konce je na co se dívat i co poslouchat.

Kandidáti života a smrti (1979) (TV film)

Čtvrtá hvězda je z nostalgie, zase až tak dobrý tento thriller není. Ale mlhavě si pamatuji, že jsem ho kdysi dávno pradávno viděla v televizi, která žádné horory nevysílala. A doslova jsem si z něho sedla na zadek. Takže ano, dnes hodnotím spíše jako průměr, ale na film se dívat dá i dnes a znám mnoho horších mladších filmů.

PIKO (2010)

Chvílemi to bylo trochu nestravitelné a příliš psychedelické (pro nezasvěceného diváka). Ale věřím, že je to pravdivý film alias dokument a že všechny tyto ďábelské situace feťáci prožívají. Být dva roky v neléčené toxické psychóze asi není žádná slast. Proto hodnotím nadprůměrně.