Superman (1978)

Správní chlapi se nikdy neokoukají. Viděla jsem to poprvé v roce 2012 a stejně se mi to líbilo (narozdíl třeba od vetřelce). To svědčí buď o nadčasovosti snímku nebo o mém pochybném vkusu. Druhé nezavrhuji, leč myslím, že tentokráte platí předchozí bod. Superman sice má z dnešního pohledu pár much, ale je tak neodolatelný, vtipný a krásně nadnesený, že nad nimi mávám rukou. Romantika, dobrodružství a humor jdou tady ruku v ruce a hvízdají si do kroku. Lex Luthor a Perry White se předhánějí v hláškování, Lois taky není jen přívěšek na Supermanově krku, ale veškerou pompézní pozornost na sebe po zásluze strhává Christopher Reeve. Naivní nemotora Clark je roztomilý, Superman je mužný a charismatický a všechno to Reevovi lze uvěřit. Ať si říká kdo chce, co chce, Superman je stále jedním z nejzásadnějších superhrdinů a tohle je důstojné vtělení na velké plátno.

Superman II: Verze Richarda Donnera (2006)

Nechápu, proč studio Donnera odvolalo, když měl v hlavě TOHLE. Vždyť je to mnohem lepší než Lesterova verze! Christopher Reeve je coby Superman prostě úžasný. Celý film jsem obdivovala, jak dokázal levou zadní zvládnout přerod z Clarka v Supermana. Z uťáplého ňoumy se mrknutím oka stal muž s velkým M. A nemusel přitom ani shazovat oblek. Strašně mě bavilo to kočkování s Lois, která na Clarka líčí pasti ve snaze odhalit své podezření, že Clark není tím, za koho se vydává. Víc než důstojné pokračování skvělé jedničky. Requiescat in pace, Superman.

Superman 2 (1980)

O fous horší než jednička.

Surikaty (2008)

Ještě se mi nestalo, aby ve mě dokument vyvolal strach, napětí, dojetí, veselí a aby mě zahřál u srdce. Připomnělo mi to Lvího krále. Příroda je nejlepší scénárista. Překrásné.

Svět podle Daliborka (2017)

...aneb jak blažené je žít v sebeklamu. Vít Klusák osciluje mezi nepřiznanou mystifikací a dokumentem, pasivně sledujícím počínání svých aktérů, aniž by člověku poskytl spolehlivé vodítko k odhalení pravdy. Výsledné dílo se mu ale daří vybalancovat tak dobře, že v diváku vzbuzuje dost protichůdné pocity. Člověk by se dost často chtěl začít smát, kdyby se nebál, že mu úsměv zmrzne na rtech. Ať už je to s Daliborem jak chce, režisérovi se daří všechny zůčastněné zobrazovat jako smutné a tragické figurky, aniž by si to oni sami uvědomovali. Za ten konec jdu s hodnocením o hvězdu výš. Už kvůli paní Liškové.

Svět podle Prota (2001)

Úžasná konverzačka, líznutá žánrem sci-fi, jíž vévodí herecké duo Jeff Bridges-Kevin Spacey. Toho mimozemšťana jsem mu zobala z ruky. P.S.: Knižní předloha je jen tak mimochodem excelentní.

Svět přírody - Lobo - vlk, který změnil Ameriku (2008) (epizoda)

Dokument si zachovává potřebnou střízlivost a objektivitu v pohledu na Setona, přesto v divákovi vzbuzuje hluboké emoce. Pokud je tím divákem člověk, který přírodu miluje, včetně vlků. Tenhle příběh je jednoduše překrásný a fascinující a zabalený do okouzlujícího dokumentárního kabátku.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Nemůžu se zbavit dojmu, že na papíře by Sweeneyho příběh vydal leda tak na kratší povídku. Ačkoliv je dramatický a skýtá určitý potenciál, přesto jsem podezřele často sledovala čas. Tim Burton by měl svým dvorním hercům koupit pořádně velký masový koláček, protože cynická Helena a zlomený Johnny mu tentokrát zachránili zadek. Webber prý nebyl k zastižení. Deppova nominace je sice překvapivá, ale zasloužená. Co se hudby týče, o ní by muzikál měl být především, ale Sondheimovy melodie jsou až příliš zapomenutelné. Žádná pecka, která by režiséra tahala z průseru á la Fantom opery, se nekoná. Vzhledem k mému hudebnímu polohluchu nemám nic proti pěveckým výkonům, jenže písničky působily docela otravně a nudně. Jeden nesporný klad ten film ale má (kromě zmíněných herců). Už hodně dlouho jsem ve filmu neviděla tak charismatické dítko. Jo a taliánského vejtahy S. B. Cohena bych snesla klidně víc.

Šestý smysl (1999)

Po zásluze kultovní film s dokonalým Osmentem. Není pravda, že napodruhé si ho člověk už tolik neužije, nelze se ubránit obdivu, jak precizně to má Shyamalan promyšlené.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Paul Bettany má na víc, než mrhat svým talentem na uchcané a z prstu vycucané konspirační teorie, v nichž i Tom Hanks působí jako špatně ohoblovaná fošna s třískou v zadku.