Narok 6 metre (2018)

Hlavní hrdina na dně vypuštěného bazénu a na břehu přivázaný jeho pes. A protože neštěstí v tomto případě padá z nebe, není to jen krokodýl, který se na dno rovněž odporoučí. Tak fantastické množství šťastných a nešťastných náhod najednou se opravdu nevidí, a tak není divu, že chvílemi se ze survivalu stává komedie. Divákovi musí být jasné, že soužití s krokodýlem by se počítalo na minuty, nikoliv dny, ale pokud se nad tohle povznese, pak skousne i to další. Mnohé náhody se i stát můžou, vadily mi spíše nesmyslnosti - dnes skleněná stříkačka s inzulínem? Pochybuji. Na konci bych možná nechal zařvat všechny a závěrečná scéna je hodně přitažená za vlasy. Jako oddechovka s vtipnými momenty a na jedno podívání dobré.

The Furies (2019)

Furie jsou bohyně pomsty, ale představuji si je poněkud jinak, než jako nevzhlednou děvečku, co se snaží uniknout masakru a následně za to někomu nakopat koule. Takže únos, prý kráska číslo 6, a zvíře. Tedy zvířata s rozličnými sečnými a bodnými zbraněmi, kterým je třeba utéci. Zajímavým nápadem je spojení unesených žen a maskovaných zabijáků. Zdaleka nejlepší je ovšem báječný les, co vypadá jak z obřích vybělených kostí. Ten si zaslouží samostatnou hvězdu! Jinak standardní hra na honěnou s vcelku slušnými gore efekty, i když někdy se z nepochopitelných důvodů kamera zatoulá mimo, a tak zbývá jen divákova fantazie. Zatraceně, co je špatného a těžkého na vytržení vlastního oka? Nenáročné, oddechové a rychlé. Kdo rád rajskou, úplně zklamán by být neměl. Kdo si potrpí na promyšlené zápletky a objevný příběh, měl by sáhnout po něčem jiném.

Oheň v oblacích (1993)

Jsem poněkud skeptický ke sloganům - podle skutečné události - tím spíš, když se jedná o únos mimozemšťany, byť jsem mimozemské plavidlo viděl na vlastní oči. Každopádně Oheň v oblacích je velmi solidně zpracovaný příběh s pěknou kamerou a obstojnými, byť nijak bombastickými efekty. To zde ale nevadí, neb důležitější je to, co se dělo okolo nešťastného únosu jednoho z mladých mužů, kteří pracovali v lese. Vyšetřování zmizení, hyenismus médií, rychlé a odsuzující soudy lidí i přátel a touha vyšetřujícího lapit podezřelé ptáčky za každou cenu střídají dokumentární záběry ze života lesních dělníků se zvláštní poetikou obrazu. Unesený Travis je podroben děsivé mimozemské tortuře. Samotné kosmické plavidlo připomíná uvnitř včelí úl a člověk si mimoděk vzpomene na vetřelce. Zasmušilý R. Patrick velmi věrohodně propadá postupné skepsi a zdá se, že nic už jeho život nevrátí do starých kolejí, jelikož nechal nejlepšího přítele napospas emzákům...

Haunt (2019)

Průměrný slasher o strašidelném domě, kde vraždí skupina klaunů náhodné návštěvníky, mě zklamal. Odlehčené SAW, kdy parta omladiny musí projít rozličnými místnostmi a občas vyluštit hádanku, originalitou vskutku nesrší. Ale nechť, člověk chce stejně jen vidět, jak budou všichni postupně vykydleni. Nu, a zde je největší kámen úrazu, pokud pominu první táhnoucí se polovinu, kdy se nic napínavého neděje. Gore je vskutku mizerné a odfláknuté. Všechny ty gumové hlavy, proražené, roztržené či ustřelené by mě bavily u osmdesátkového hororu, ale ne u současného, kdy jsem zvyklý na věrohodné efekty, co mnohdy vypadají, jako že ani efekty nejsou, ale že jde o snuff. Navíc žádná přehnaná brutalita se nekoná, prostě rána kladivem a je po všem. Třetí hvězdu dávám za svižnou poslední čtvrtinu, která přeci jen napětí měla, jen v úplném konci jsem se trochu ztratil. Odpustím i klišé typu - jej, já tě zabít nechtěla. Tak snad budu mít na letošní Halloween šťastnější ruku...p.s. Killer Klowns from Outer Space byli zábavnější

Bliss (2019)

Dezzy nenosí prsa, maluje, je permanentně sjetá a její slovník obsahuje ze tří čtvrtin Fuck. Tady si člověk samolibě povzdechne, jak je čeština výrazově bohatá a kolik báječných vulgarismů by tohle už poněkud fádní slovo nahradilo. Film by se klidně mohl jmenovat Na ďábelském tripu, jelikož halucinogenní stavy v rauši jsou jeho hlavní náplní. Dezzy toho do sebe narve tolik, až už jen dáví krev. Do toho pracuje na svém monumentálním díle, kdy si jeden tak vzpomene na The Church (1989), Doriana Graye i Hellraisera. Postupně přituhuje, cáry masa poletují, rubínové fontánky vystřikují. Původně bych dal 3*, vylepšily to ale dámský wrestling a celkový atmosferický konec. Zde zmiňovaný Climax se mi líbil více, ale jinak jsem si film vcelku užil. Skvělá hudba! Mj. Isis, Deth Crux nebo Electric Wizard.

Joker (2019)

Všechna špína světa zmuchlaná do jedné kuličky a narvaná do úsměvu šílence, který ji odmítá vyplivnout. Nemám rád zcivilňování comicsových postav, jako to dělal Ch. Nolan, ale tohle se mi velmi líbilo. Pro mne zatím nejlepší Joker, za ním pak Nicholson a spol. Jistě, dějově i příběhově nic nového, ale proč taky? Je to studie šílenství, které nás provází odpradávna a jehož nositelé se chovají pořád stejně. Umění musí stále a stále ukazovat, z čeho a jak se rodí násilí, abychom mu uměli případně čelit. A to nový Joker splnil beze zbytku, navzdory pseudointelektuálům i pomýleným, kteří čekali něco úplně jiného.

Lovec vetřelců (2003)

Tohle těžké béčko mě nechytlo a nebýt J. Spadera, asi bych ho ani nedokoukal. Kolísavá atmosféra, příběh trestuhodně nevyužívá atraktivnosti Antarktidy a v závěru levné efekty, které by mi nakonec vadily nejméně. Jak by se mohlo z názvu zdát, nejde o akční masakr kopírující Vetřelce, nýbrž zkoumání mimozemského objektu, z něhož Věc bohužel nevyleze....

Implantáty (1991)

Příjemný thriller/horor/sci-fi, který si drží napětí a po určitou dobu i jisté tajemství.Námět sice není nijak originální, ale když pominu Re-Animátora, kde obživne úplně všechno, tak pak převládají snímky s rukama, s nohou si vybavuji až pozdější Cradle of Fear (2001). Doktorka Webb(ová), už jsem pomalu čekal West(ová), se oddává experimentům, a jako správný zapálený vědec neváhá jít přes mrtvoly. Bill přijde o ruku během nešťastné (nu, které bývají šťastné, že?) autonehody, která je velmi pěkně a zručně natočená stejně, jako závěrečná automobilová honička, tedy spíše spoluhonička, v rámci boje o ruku. Gore není šokující, ale příjemné, kamera solidní a vůbec nejlepší je hudba, co mě zaujala a navnadila již během úvodních temných titulků. Takže žádná bomba, ovšem snímek má atmosféru a rychle uteče. Celkově 3,5* proto zaokrouhlím nahoru.

Extinction (2018)

„Vy nevíte, kdo jste?" Mimozemská invaze naruby. Peter, jeho žena Alice a dcery Hannah a Lucy žijí klidným životem, který narušují jen temné sny a vize Petera. Ten se pod jejich vlivem mění, což pociťují postupně všichni členové rodiny. On sám netuší, co se děje, ale má pocit, že obrazy zkázy a války jsou vizemi budoucnosti. Netrvá dlouho a město je skutečně napadeno kosmickými loděmi. Nejen divák, ale i hlavní postavy zjišťují, že něco je špatně a že záhy bude odhaleno strašlivé tajemství. Snímek má napětí a rychlý děj, speciální efekty jsou úsporné a naprosto dostačující. Sympatické sci-fi s myšlenkou humanismu. „Nikdo nám neřekl, že budeme zabíjet děti a rodiny..." Objektivně 3*, ale jednu přidám za konec a hlavně proto, že jsem byl celkově spokojený.

Hastrman (2018)

Vpravdě romantický příběh s nádechem balady je zapuštěn do čarokrásné české přírody. Po vizuální stránce pastva pro oči. Temný příběh logicky směřuje k temnému konci, jelikož pozemská a nezemská láska nemají na růžích ustláno. Pohanské rituály, chladné vody, šelest rákosu, svádění přes zeď a pravda zjevená uprostřed oslepujících blesků a burácení hromů. Román doposud neznám, ale film mě fascinoval. Tak dobrý už jsem léta neviděl, ale chápu, že osloví spíše menšinové diváky. Karel Dobrý jako by sem zavítal skutečně z jiného světa, Simona Zmrzlá nepříjemná a nesympatická, a přesto s podivně magickou jiskrou, co dokáže zažehnout plamen. „Zmrzlý maso nemůže obživnout." „Co by nemohlo, koukněte na mě, stačil čaj s rumem."