V pasti (2018)

Oni přicházejí! A kdo jsou oni? Těžko říci, jelikož každý, kdo je spatřil, si jejich podobu vzal do hrobu. Vlastně každý ne, navíc jistou podobu si v určité scéně lze udělat. Inspirace Lovecraftem? A to je fajn! Samozřejmě člověk je při sledování napínavého příběhu poněkud rozpolcený. Na jednu stranu by ony potvory rád viděl, na druhou se obává, že půjde o stokrát viděné. Bullocková hraje jako o život, Malkovich si střihl oblíbeného padoucha, byť se postupně ukáže, že měl v lecčems pravdu, a ostatní zdárně sekundují. Odmyslíme-li temnotu, pak jde o vcelku uvěřitelný snímek, kde i proplutí peřejemi odpovídá možné skutečnosti, pobíhání naslepo lesem už ale hůře. Působivá hudba, dobrá kamera a nepolevující napětí vyzvedají Bird Box nad námětově podobné Tiché místo, které naopak trpí neduhy současných průměrných hororů. Tohle by v kině za to stálo. Jsem rád, že jsem nedokončil postupné ukládání Bird Boxu k ledu a dal mu šanci.

Bejvalka ze záhrobí (2014)

Evelyn (A. Greenová) je neuvěřitelně panovačná, majetnická a despotická žena, která je protikladem svého přítele Maxe. Zde ovšem pravidlo - protiklady se přitahují - zrovna nefunguje. Když se s ní Max konečně rozhodne na popud nevlastního bratra rozejít, zasáhne vyšší moc v podobě autobusu, jenž život Evelyn rázně ukončí. Jenže zasáhne ďábelská magie, kterou oba podcenili, a Evelyn se vrací zpět, aby si vzala, co jí patří. Zbavit se jí a být s krásnou Olivií, co se Maxovi připletla do cesty, nebude jednoduché. Zombie mají totiž rády hlavně mozek... Tak trochu variace na Smrt jí sluší se rozjíždí až po půl hodině s návratem mrtvé přítelkyně, okolo níž neustále krouží moucha. Další zajímavostí je, že zombie mají mnohonásobně větší sílu, než v předsmrtném životě, a tak Maxův boj na pěsti je předem odsouzen k nezdaru. Celkově chybí snímku více šťávy, i když na krev samozřejmě dojde, vtipné je i dávení balzamovací tekutiny. Průměrná zábava místy zajiskří, potěší připomenutí Ramones a samozřejmě množství odkazů na řadu filmů v podobě plakátů, hudby i samotných ukázek (Planeta upírů, Jáma a kyvadlo, Tarantule, Plan 9 From Outer Space, Noc oživlých mrtvol, The Satanic Rights of Dracula, La frusta e il corpo, Putovala jsem se Zombií a mnoho dalších).

Za černou duhou (2010)

Snové, halucinogenní, tajuplné, uhrančivé. Argentovy barvy, Kubrickův vesmír, Scottovy vetřelčí vize a duha, co zčerná. Zfilmovaná báseň o cestě, kterou si lze vyložit po svém. Sterilní chlad laboratoře a příroda venku. Hvězdy jak mlčenlivé průstřely temného plátna. Detail, celek, pokřivená perspektiva, touha, smrt. Odcizená, ale místy výtečně atmosferická hudba je drsně rozříznuta skladbou Angel Dust (Venom), s titulky přichází éterické zklidnění od SSQ (skladba Anonymous). Typická divná Kanada sedne jen skupince fajnšmekrů....

The Nest (1988)

Na šváby s puškou? Divák se diví, ale postavy ví. Kromě obyčejných švábů, tedy švábů, co vypadají jako švábi, se objeví i prapodivní mutanti vzhledu někde mezi Mouchou, Věcí a obranou flákotou od řezníka. Klasická osmdesátková záležitost s poctivými mechanickými efekty, nějakou tou utrženou rukou a spoustou broučků. Ostrov, tajemné jeskyně, šílená doktorka a kočička podléhající hmyzímu útoku. V titulcích logicky chybí, že žádnému švábovi se nic nestalo, jelikož rozmáznutých je jich dost. A kromě boje si může divák tipovat, která ze dvou dívek, toužících po šerifovi, zařve, a která bude jeho. Ne že by tu švábi už nebyli, stačí vzpomenout povídku z Creepshow (1982), později pak Mimic. Celkově fajn.A pro milovníky brouků lze ještě doporučit Bug (1975) o Hvězdné pěchotě nemluvě, ale ta už je přeci jen někde jinde.

Flight of the Living Dead: Outbreak on a Plane (2007)

Letadlo mířící do Francie prolétá rozsáhlou bouří. Na jeho palubě se nachází tým dr. Bennetta, převážející tělo infikované nebezpečným virem, který byl získán z komárů žijících ve Vietnamu. Virus dokáže oživit mrtvé organismy, a tak by mohl nejen fungovat jako elixír věčného života, ale i jako skvělá biologická zbraň. V letadle ještě cestuje policista převážející zločince, a pak celá řada různorodých cestujících. V důsledku bouře a vzniklých turbulencí dojde k poškození nákladu a netrvá dlouho, kdy se pasažéři i posádka začnou proměňovat v hladové zombie. Průměrný nízkorozpočtový horor má švih a od poloviny jde už jen o přežití. Divák si může tipovat, zda se v nemrtvé promění všichni, letadlo spadne, a nebo bude sestřeleno. Optimisté si můžou myslet, že se třeba někdo zachrání. Krví se nešetří, svůj půvab má hladová díra v podlaze, zpomalená kulka si najde živý cíl a jeptiška pochopí, že Bůh ji opustil. Dojde i na veselé momentky - dvě podvádějící se dvojice mladých si to krvavě vyřídí mezi sebou, připoutaná zombie v křesle letadlo nakonec opustí a Frank má štěstí, když se ho snaží pokousat kolozubá babka. Slušné masky, dobrá hudba a mizerné digitální triky (pixelové letadlo si mohli odpustit). Šťavnatá vybíjená, kde neplatí fyzikální zákony, jelikož tolik vypálených kulek v letadle, výbuch a požár by asi žádný stroj nezvládl.

Tumbbad (2018)

Baladický příběh vycházející z indické mytologie o bohovi, který byl ztrestán tím, že měl upadnout do zapomnění. Protože ale dokázal nabídnout zlatý poklad, lidé si k němu cestu našli. Jak už to však bývá, nic není zadarmo, byť vám to bude kdokoliv tvrdit. Také hlavní hrdina tragického příběhu brzy pozná, jaká je skutečná cena božského zlata. Působivá kamera, slušivý vizuál, počítačové triky slabší, ale ujdou, babička, stará čarodějnice, je pěkně namaskovaná (strom z hrudi byl výborný) a místy napínavá atmosféra houstne jak hadí mléko. Úžasná hudba je kombinací indického folkloru se současnou muzikou a skvěle dotváří temné vyprávění. A protože balady dobře nekončí, tak ani zde by divák neměl čekat sladký happyend. Tak dlouho se chodí pro zlaťáky, až se ucho utrhne...

Královský omyl (1968)

Netuším, proč zrovna tenhle film mi tak dlouho unikal, pokud jsem ho v minulém století náhodou neviděl... Samozřejmě Vláčil to není, jenže Daněk byl zručný filmař, a tak i pod jeho rukama vznikl působivý příběh. Černobíle syrové, neokázalé s vynikajícím hereckým obsazením, jaké se už dnes těžko ve filmu sejde. Smutné je, že tahle dobová alegorie je aktuálnější, než by se zdálo. Vskutku nadčasový příběh o tom, jak někdo si hodlá uhájit čest za každou cenu, ale jiný potřebuje lež pro dobro země. Hm, země. A mnich, který nic neví, nic neviděl, ale servilně se propůjčí k čemukoliv a odkývá cokoliv. Možná, že pro současného uspěchaného diváka je příběh Jindřicha z Lipé nudný, ale já si film užil až do konce. Pochválit musím také kameru, zjm. záběry na Jindřicha prohánějícího koně či plíživé záběry mapující interiéry hradu. Rovněž hudba, často jen na flétnu, navozovala patřičnou atmosféru. U podobných snímků mě nezajímá puntíčkářsky historická věrohodnost, tenhle film měl historii jen jako zástěrku, aby mohl ukázat na politické machinace. Machinace, kterých jsme se dodnes nezbavili...

Aquaman (2018)

Báječné podmořské dobrodružství plné comicsových barev, úžasných obrazů a s příběhem, co skončí dobře. Samozřejmě snímek je určen především čtenářům comicsů a všem, co se rádi nechají unášet do světa fantazie, kde je možné naprosto vše. A popravdě, pro běžného českého diváka tenhle film, stejně jako řada jiných od DC a Marvelu, točena zkrátka není. Kdo v sobě nemá hravost a zbytky dětské duše, může být zklamán. Když ale někdo řekne, že se nudil, nu, pak vážně nevím, co na to říci. Snad - comicsové adaptace prostě vynechat. Zaplaťbůh žádně polidšťování klasických postav-hrdinů se nekoná, a tak šou může začít. Film vypráví obrazem, čehož je Aquaman důkazem.

Vánoční krajina zázraků (2013) (TV film)

Poetický dokument dýchá zimou, kdy sníh vše obalí do bílého krajkoví. Boj o šišku a její drobná semínka zuří střídavě mezi datlem a brhlíkem, veverka má svoji, takže jen pozoruje okolí. Nebo je to naopak? Vydra vydrží až osm minut pod vodou, a tak má-li k dispozici tekoucí vodu, zima ji nijak netrápí. Podobně je na tom i skorec, jediný evropský pták, co se dokáže potápět a plavat. Díky mastnému peří vyleze z ledové lázně vždy suchý. Liška má jednoduchou taktiku, jak ulovit myši skrývající se pod sněhem. Nesmí ovšem sluneční paprsky rozehřát horní sněhovou vrstvu, kterou následně noční mráz promění v ledovou krustu, pak se liška ke kořisti nedostane. Lysky vypadají komicky, když se snaží startovat ze zamrzlé hladiny, jinak si ale potápění užívají. To vážná volavka si raději najde klidnější místo k lovu. Půvabné vyprávění o životě a smrti uprostřed zimy. Srnčí se lišky nebojí, ale rys, to je jiná!

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Psychadelická jízda je poctou jak klasické animaci, tedy původním příběhům, tak nejnovějším kouzlům počítačových grafiků. Miles musí urazit dlouhou pouť v krátkém čase, aby dokázal plně využít získané schopnosti. Kingpin je protivník, kterého není radno podceňovat! Možným problémem zejména v našich končinách je nejasné vyhranění, komu je snímek určen. Pro malé diváky určitě není, dospělé, pokud nejsou zrovna fanoušky Spiedyho a comicsů, nemusí bavit. Snad i proto nebyla návštěvnost v kině nijak velká, ba byla přímo mizerná. Škoda, že mnozí milovníci hraných filmů nedorazili, třeba by byli příjemně překvapeni.