Ocelová past (2007)

I po letech obstojný slasher, který sice nepřináší dnes z hlediska žánru nic nového, ale poměrně rychle uteče, jelikož sází především na napětí a atmosféru. Možná inspirace Saw, ale zde nejde prvoplánově o pasti a hádanky, nýbrž o maskovaného zabijáka, co pozval skupinu lidí na soukromý večírek, a hodlá je vykydlit. Ač přímo gorefest se nekoná, tak dojde na podříznutí, sešívání rtů či vytržení srdce (to ale není v přímém přenosu). Nože a paličky mají pré. V závěru bych se nebál vaření v přímém přenosu, ale to už by bylo asi příliš. Navíc účel toho všeho konání byl někde jinde. Na jedno podívání, pokud člověk nehledá něco náročnějšího či překvapujícího, proč ne.

The Funhouse Massacre (2015)

Poměrně nízké hodnocení a nespokojené komentáře mne donutily film stále odsouvat, snad právě proto mě pobavil. V žánrech by ale měla být napsaná nejprve komedie, páč film je plný nelogických scén a nezničitelných postav. Líbily se mi odkazy tu na Dentistu tam na řadu filmů, kde kuchař předkládá hostům hosty, a kdyby to nevzniklo rok před Sebevražedným oddílem, tak bych napsal i na Harley Quinn. Englund měl sice jen cameo, ale zase rozkošně zakončené. mrtvol opravdu spousta a kromě vrtání hlavy, podřezávání, stržení obličeje či opékání naducané tváře nechyběly utržená hlava ani střeva ven. Na můj vkus tu sice bylo až moc blbců, naštěstí jich většina (ale ne všichni) zařvala. Závěr s klaunem je na samostatnou hvězdu. Mezititulková scéna i potitulková jsou z říše fantazie, ale beru je tak, jako - hele, diváku, celou dobu jsme si z tebe dělali blázny. Svižné, šlapající hudba, vtipné a rudé gejzíry. Tentokrát mně to stačilo.

Večeře s upírem (1988) (TV film)

Velká škoda, že Bava nepojal příběh vážněji a v některých scénách ho překlopil do komedie až parodie, která je ale příliš křečovitá. Vynikající je vizuální stránka - kulisy klasických gotických hororů připomene celkový záběr na zámek, nechybí tajné chodby a sklepení plné pavučin, koster a zrůd. Potěší pár gore scének - vytržení srdce hned dvakrát, probodnutí echt kůlem či krvavé zákusy. Dobrý je nápad s variací na obraz Doriana Graye. A naprosto skvostné jsou interiéry zámku! Masky obstojné, triky dobré. Z herců nejvíce září samozřejmě G. Hilton, proti němu ale stojí fešné děvečky. Frankensteinovský hrbatý poskok je spíše rušivým elementem. Čekal jsem, zda nebudu po letech spokojenější, ale nejsem. Tři hvězdy ponechám, přeci jen leccos se mi líbilo, hlavně upírova proměna.

Panenka z pekla (2014) (TV film)

Napínavý slasher se sympatickými herci má poměrně dost mrtvých a slušnou atmosféru. Jedinou vadou na kráse jsou mordy, jelikož se neodehrávají v přímém přenosu. Na jednu stranu to přidává na tajemnosti, na druhou je ale jasné, že žánrový divák chce vidět likvidaci postav online. A možná pixelové mouchy, ale zas oheň byl skutečný, což kvituji. Celkově film vypadá, jako by vznikl v 80. letech, a to já rád. A došlo i na parohy! Slabší tři úplně v pohodě...

The Possession Experiment (2016)

Snímek má tři části - velmi dobrý vymítací úvod, kde sice není nic, co by žánrový fanoušek neznal, ale masky, efekty a střih jsou solidní, pak následuje nejdelší prostřední část, v níž student Brandon zlanaří Claye a společně začnou pracovat na projektu o exorcismu - spousta žvanění a FF, nu a pak následuje třetí část, kdy pablb Brandon dostane, co si zaslouží. Z původních dvou vytáhnu na slabší tři za - trochu pěkného gore, kdy utržená čelist a proražená lebka vedou, střeva ven jen téměř, a milosrdnou délku. Pokud nelítá ručka, pak je kamera obstojná. Lehce strašidelnou atmosféru mají rychle sestříhané brutální sny, vize a halucinace. Na jedno podívání OK.

Blood Suckers from Outer Space (1984)

Úvodní scéna navnadí - zatímco farmář dáví krev, domácí zvířectvo ho v prostřizích klidně sleduje, tedy kromě slepic, ty zajímá jen zrní. Pak ovšem divák dostane ptákovinu o krvesajích, co nejsou ani praví upíři, ani echt zombie. Místy děsně užvaněné, herecké výkony vesměs prkenné, pár scének ale pobaví - když se Jeff pere se strýčkem Joem, vybaví se bláznivé skeče 70. let....a pak najednou švih a ruka je pryč. Vtipná je likvidace tří vojáků, veselý je odkaz na koupelnovou scénu z Psycha. A pan prezident, ten dostane taky pěkně na frak. V rámci plodných 80. let je tohle ale slabší kousek... poslední záběr je na jednu samostatnou hvězdičku.

Freeze (2022)

Freeze vychází zejména ze dvou povídek H. P. Lovecrafta - V horách šílenství a Dagon, loď je pojmenována dle povídky Stín nad Innsmouthem. Protože má očekávání byla minimální, tak jsem nakonec zcela zklamán nebyl. Samozřejmě je vidět malý rozpočet, ale samotný příběh je napínavý a herecké výkony obstojné. Chvílemi sice máte pocit, že sledujete televizní inscenaci v laciných kulisách, ale pak přijdou záběry sněhových plání s atmosférickou hudbou a hned je vše lepší. Ano, potvory jsou gumové, ale pořád snesitelnější, než mizerné pixely, páč zde by na velkolepě vytvořené CGI efekty peníze zkrátka nebyly. Dojde i na nějakou krev, byť jí mohlo být jistě více. Není to čistý horor, ale napínavé dobrodružné drama s fantastickými prvky. Mně to tentokrát stačilo, náročný divák rozmazlený hollywoodskými efekty bude však jistě znechucen. Na druhou stranu Del Toro se k Horám šílenství asi nedohrabe, takže alespoň ...Freeze.

High Life (2018)

Rozhodně nedoporučuji číst obsah, protože pokud o filmu nic nevíte, jako já, budete jakýmisi cestovateli s postavami a vše v klidu a postupně odhalíte. Puzzle, rozházené na počátku v prostoru a čase, se pomalu začínají skládat a vytvářet obraz putování hlavního hrdiny. Tři časové roviny se navzájem prolínají a vysvětlují příběh a osud Monteho. Pomalé a kolébavé se slušným vizuálem, některé záběry jsou vynikající, a odpovídající kosmickou hudbou. A když už člověku padají víčka, najednou prásk a je tu boj o život! Konec logický, podobný jsem si představoval. Komorní, do určité míry minimalistické, artové a především pro menšinové publikum, čemuž napovídá i zdejší hodnocení. Rád bych se rozepsal hlouběji, ale jak už jsem zmínil, o filmu je lepší nevědět vůbec nic.

Infestation (2009)

Zrovna když má Cooper dostat padáka, ozve se děsivý zvuk, svět se s ním zatočí, a pak už se probudí zamotaný v podivném kokonu uprostřed kanceláře. Všude jsou obří brouci, vzduchem létají obří vosy, a pokud dostanete žihadlo, zmutujete a je z vás pěkný kříženec s pavoukem. Tedy Cooper je kretén a já tenhle typ hrdinů nemusím. Čím větší trouba, tím více si přeji, aby zařval. Na druhou stranu tahle variace na Hvězdnou pěchotu mne bavila. Nechybí napětí, třeba boj s okřídleným hmyzem u mostu, pěkné mutace, třeba ve vězení, a epické finále s ........... královnou. Dobrý je i lehce černý humor, dialog otce a syna nemá chybu. Jinak osudy blondýn bývají v tomto žánru nejisté, ale zdejší alespoň odhalila zbrojní pasy. Největší slabinou filmu jsou, vedle hovadského chování Coopera, speciální efekty. Především směrem ke konci se vrší kupy levných pixelů, ale znám ještě horší, takže jsem přimhouřil oči. Jak se ale zdá, otevřená zadní vrata doposud nikdo nevyužil a zřejmě už asi nevyužije.

The Sand (2015)

-Sežral ji písek!- Slibuji, to zvládnem.- Sliby chyby, jak jinak. V noci juchanda na pláži, ráno opilcovo plné překvapení. V písku se nachází cosi hladového a stačí se jen dotknout, aby byl osud dotyčného zpečetěn. Nápad dobrý, líbila se mi smrtící vlákna natahující se nejen k lidem. Herecké výkony příšerné, jak jinak, ale do určité míry snesitelné. Trochu to připomnělo sérii Chvění s podzemními červy, kdy tady se omladina nachází na vyvýšených místech, tedy kromě černocha v barelu, ale stejně jí to moc platné není. Škoda, že nebyly prostředky na lepší efekty, klidně bych i upřednostnil mechanické. Nabízely se větší bizarnosti případně i mutace...kupříkladu v případě Jonaha jsem stále čekal na variaci na Vetřelce....ale většina prostoru byla ponechána pro divákovu fantazii. I tak dojde na vyrvané oko, urvanou ruku, explodující tělo (zajímavé, tričko se rozpustilo, zbytek oděvu ne...). Nahota se zastavila u páru pigmentek, ale OK, stejně jsem čekal spíše horor. A jak jsem se těšil na chapadla, tak jsem si pak říkal, že je mohli vynechat.