Underworld: Vzpoura Lycanů (2009)

Underworld III se tentokrát odehrává v minulosti a prohlubuje nám příběh, který byl načrtnut v prvním a druhém díle. Mohlo se jednat opravdu o slušný počin a já zase zoufale doufal v něco víc a čekal jsem, že mytologie Underworld má nějakou šanci na hlubší myšlenku. Ale znovu jsem se mýlil. Příběh začal poutavě a mohlo z toho být něco většího než u předchůdců, děj se ale brzo znovu zvrtnul a šel ve stopách, ve kterých (podle tvůrců) mu to jde nejlépe a to v akci. Jenže samotná akce stojí opět za kulové a vlkodlaci jsou opět k smíchu. Zkrátka vše, co jsme viděli předchozích dílech a co jsme se dozvěděli, má najednou teď svůj samotný film, který nepřinese nic nového. Film je asi tak stejně dlouhý, jako animovaný film. Tato série se při životě drží už celkem dlouho a já stále přemýšlím, proč tomu tak je.

Underworld: Evolution (2006)

Druhý díl zabrousí trochu do minulosti a snaží se celou mytologii Underworld (jestli to jde vůbec takhle napsat) rozšířit a prohloubit. Místy se to dokonce i povede a občas jsem měl pocit, že sleduju lepší film, než jak mi ho tvůrci prezentují. Brzo ale děj spadne na svou standardní úroveň a jde v šlépějích prvního dílu. Efekty se sice zlepšili, ale o mistrovském díle se mluvit také nedá. Práce s jednotlivými postavami je nulová a žádná postava nevyčnívá, ani není příliš zajímavá. Děj je o chloupek lepší než v prvním díle, stále je to hodně (ale opravdu hodně) béčkový film. Fanoušci prvního filmu si jistě přijdou na své a nebudou zklamaní, kritici prvního dílu by se měli tomuto pokračování raději vyhnout.

Underworld (2003)

Po shlédnutí traileru jsem nic nečekal a udělal jsem dobře. Akční podívaná s nízkým rozpočtem, kde je to sakra vidět. Digitální vlkodlaci běhající po stěnách vypadají příšerně. Krev sice všude cáká, sem tam nějaký upír pokouše, ale co se týče provedení těchto věcí, tak o tom by bylo lepší nepsat. Samotný příběh neurazí, ani nenadchne. O hereckých výkonech se tu také nedá nějak moc rozepsat, snad jen to, že na Kate Beckinsale se dívá dobře a Bill Nighy nikdy nezklame. Průměrná podívaná na jedno použití. Víc ne.

Spider-Man 2 (2004)

Po skvělé jízdě v prvním díle přichází druhý film, který je snad ještě o chloupek lepší. Dilema hlavního hrdiny, kterým prochází v polovině filmu, ztráta identity a sebehledání, je na místě a zpříjemňuje celý požitek z filmu. Rozhodnutí být znovu Pavoučím mužem ho přiměje až ve chvíli, kdy je ublíženo jeho blízkým. Tobey Maguire se svojí rolí pěkně ztotožnil, navíc jeho scény s Kirsten Dunst, ke které má city, ale nemůže je dát najevo, jsou kouzelné. Skvěle vyplňuje příběh i James Frnaco alias Harry, který Spider-mana nenávidí a chce se pomstít za svého otce, o vtipy se stará zase J. K. Simmons a k tomu přičtěte zaporáka Dr. Octopuse v roli Alfreda Moliny. Dostane skvělou podívanou, kterou můžete být snad jen nadšeni. Raimi znovu nezklamal a připravil pěkný příběh snad pro všechny věkové kategorie, každý si najde své. Hudba je opět skvělá a Spider-man jako komiksový film dokazuje, že i z obrázkového časopisu se dá udělat nadprůměrný film.

Spider-Man (2002)

Jeden z nejlepších komiksových hrdinů přichází na filmová plátna a ať už si všichni o komiksových filmech myslíte cokoliv, tak tohle rozhodně není béčkový film. Příběh pavoučího muže, jeho vývoj přes ztrátu svého strýčka a boj proti otci svého nejlepšího přítele, kteří oba usilují o jednu ženu, je geniální. Všem vřele doporučuji, je to skvělá podívaná nejen pro komiksové fanoušky, ale třeba i pro celou rodinu. Navíc se ve filmu objevují sympatičtí herci, kteří vám pobyt v kině ještě více zpříjemní. Raimimu se podařilo nastartovat skvělou sérii pavoučího muže, kterou si užije snad každý. Navíc Danny Elfman složil velice působivý soundtrack, který považuju doposud za nejlepší v komiksových filmech. Skvěle dotváří Spider-manovo dobrodružství a hlavní motiv je fantastický.

Spider-Man 3 (2007)

Poslední díl trilogie o Spider-manovi dopadl asi ze všech nejhůře, přesto je to stále komiksový nadprůměr. Nevýhodou filmu jsou stále řešící se problémy dokola - zavděčím se Mary Jane, nezavděčím se Mary Jane, Mary Jane unesena již potřetí a takhle bych mohl pokračovat. Tyto opakující se jevy Spider-manovi pěkně podrážejí nohy, přesto je dokáže film pěkně zamaskovat. Pomstychtivého Harryho jako Goblina jsem se bál a nebyl jsem spokojený, když jsem ho uviděl v traileru, musím nakonec říci, že výsledek byl uspokojivý a Harry mě překvapil. Co Raimimu ale neodpustím, je Venom. Už dříve se vědělo, že režisér tohoto záporáka nemusí a ve filmu je to dost vidět, já sám ho považuju za jednoho z dokonalých a nejlepších Spider-manových soupeřů. Venom se ve filmu skoro jen mihne a to, z čeho by se dalo čerpat na celý film, se nedostavuje a postava Venoma je totálně nevyužitá. Mnohem více prostoru dostává nezajímavý Sandman, což je škoda. Jak jsem už napsal, tak i přes všechno je Spider-man 3 komiksový nadprůměr, který společně s X-meny se řadí mezi elitu. I přes chyby, které jsem zde napsal, se určitě pobaví i neznalec komiksů a nechá se omotat sítěmi tohoto pavoučího muže.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Finále je tu a po příjemné první části přichází část druhá a zakončuje příběh mladého čaroděje. V první řadě musím pochválit Yatese, který znovu odvedl skvělou práci s herci (především u hlavní trojky), předvedl skvělé efekty a místy vyvolal i emoce (musím říct, že kniha nabízela mnohem více srdceryvných okamžiků, ne všechny ale Yates využil a nabídl nám). Hudba měla své slabší i silnější pasáže, přesto někdy působila epicky - zvlášť, když učitelé provádí ochranná kouzla Bradavic. Přesto bych uvítal Williamsovo hudbu jako patřičné rozloučení s celou ságou. Scénář tady neměl toho tolik co nabídnout a proto (ironicky) je poslední film nejkratším filmem série. Celkově finále hodnotím kladně a jsem rád, že nedopadlo fiaskem, přesto musím říci, že se z něj dalo vyždímat mnohem více. Souboj o Bradavice je nám tady pouze nastíněn a mohl působit úplně jinak. Z Voldemorta nejde příliš velký strach a závěrečný souboj mezi pánem zla a Harrym mohl být proveden o chlup lépe. Po smrti Voldemorta jsem čekal nějakou emocionální scénu, jako když v knize Harry doběhl do Brumbálovy pracovny a mluvil s ním skrze obraz, nic z toho se nekonalo a po smrti temného pána jako by se slehla zem. Ach jo, oni se ti tvůrci nikdy nepoučí. Přesto to mohlo dopadnout ještě hůře, Yates měl opravdu našlápnuto do propasti s 5. a 6. dílem. S rozdělováním filmů do dvou části jsem měl vždy problém a je to problém i teď, protože na druhou část toho zbylo podstatně měně než v minulém díle. Celou filmovou sérii o Potterovi hodnotím kladně, přesto skvělé pasáže se dostavují pouze v prvních dvou a posledních dvou filmech. Prostředek mi přišel jako prostá vykrádačka knihy, která postrádá smysl a nemůžu se divit nečtenářům (i čtenářům), že se jim filmy nelíbili. Série Harryho Pottera je u konce, ale nezoufejme, do 10 - 15 let tady budeme mít určitě remake a uvidíme, jestli se noví tvůrci poučí z chyb této série.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Třetí setkání s Yatesem a popravdě jsem čekal další pohromu. Přesto se překvapivě nekonala. Yates nechal scénáristovi Klovesovi volnou ruku a tentokrát mu do psaní nestrkal nos a nevymýšlel si hloupé scény jako v minulém filmu. Hudbu dostal na starost Alexandre Desplat a po dlouhé době můžu říci, že se hudba povedla (s Williamsovo prací se to srovnávat nedá, ale po hrozných předchozích dvou soundtracích je to příjemná změna). Hlavní trojice poprvé musí ukázat, jestli umí hrát, protože po většinu času tu nemají po ruce skvělé britské herce a musím říct, že jejich výkon je zatím nejlepší z celé série. Příběh příjemně plyne, vyvolá i emoce (tanec s Harrym a Hermionou), nastíní zoufalou atmosféru jak v kouzelnickém světě, tak v Harryho výpravě, a nabízí slušné triky s dobrou akcí. Dokonce ve filmu nepostrádám ani Bradavice. Film má občas trochu hluchá místa, ale naštěstí netrvají příliš dlouho. Některé věci ve scénáři mi opět vadili, přesto to nebylo tak fatální jako u předchozích dvou dílů. Yates poprvé (aspoň pro mě) natočil uspokojivý film Harryho Pottera a doufám, že na stejné vlně zůstane i ve finále.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Yates pokračuje práci na Harrym Potterovi, podle mě práci nezvládl minule a nezvládl jí ani teď. Triky, herci, kostýmy, kulisy - to vše zůstalo společně s Fénixovým řádem stejné a to je asi jediné, na čem si Yatese vážím. To, že scénář bude zkrácen oproti předloze zase na minimum, jsem si už zvykl, nepochopím ale přidané hloupé scény, které nebyly v knize - flirtování Harryho se servírkou v bistru, zničení domu Weasleyových a útok Smrtijedů na Mudly. Co to sakra je? Prý ve filmu měli být všechny výpravy do Voldemortovo minulosti a vykreslit nám jeho charakter, Yates si ale obhájil vyškrtat tyto výpravy a nahradit to výše uvedenými neknižními scénami. Tak tady jste skončil, pane Yatesi, to opravdu přeháníte. A to není konec. Zřejmě po vzoru Stmívání se režisér dozvěděl, že romantika na mladé funguje, tak proč nehodit celý příběh knihy za hlavu a nevěnovat se vztahům v Bradavicích? Jsem totálně znechucen tímto dílem a ani finálová bitka a smrt jedné hlavní postavy mě nedostali a nevyvolali emoce. Jasný příklad toho, jak vám "skvělý" režisér dokáže udělat z vaší oblíbené knihy v celé sérii jeden z nejhorších filmů série. Pane Yatesi, kdybych měl tu moc, tak vás vyhodím jako prvního.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Nový režisér Mike Newell dostává k ruce znovu okousaný scénář na kost a Harry Potter se po skvělém začátku série pomalu ale jistě odvrací od knižní předlohy a jde si svou vlastní cestou. No, kniha je opravdu tlustá a se škrtáním jsem počítal. To, že film začne být vyprávěn ale asi až od 10. kapitoly knihy a Dursleyovi se vůbec neobjeví, jsem nečekal. Šok hned zpočátku. Film se naštěstí pak přenese do příjemných pasáží a všechny úkoly turnaje jsou skvěle natočené a dlouhé asi tak, jak by měli být. Finálový souboj s Voldemortem je také dostatečně dlouhý, přehledný a skvěle uzavírá díl. Do filmu se nevešel např. Dobby s Winky, více prostoru pro Garyho Oldmana, pan Pytloun (!) a spoustu dalšího, film ale umí chyby celkem dobře zamaskovat. Newell navázal na Cuarónovo práci a ponechal vzhled kouzelnického světa, jak mu ho zanechal jeho předchůdce. To už mu nemám tak za zlé, jsem rád, že jsem se nedočkal zase úplně jiného kouzelnického světa, jako to bylo u Vězně z Azkabanu oproti Tajemné komnatě. Rozporuplný film působí po více shlédnutí celistvěji a snesitelněji. Dokonce jsem si ho později i oblíbil, protože tento film je oproti 5. a 6. filmu hotový poklad.