Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006)

Schématicky je tokijská jazda iná ako ostatné zbesilé filmy. Trochu pripomína karate kida. Na začiatku dostane kid nakladačku, potom začne cvičiť pod dohľadam deda Mijagiho a nakoniec dokáže také karate kYdy, že požičané zo začiatku filmu vráti aj s úrokmi. Podobne aj tuto. Neznámy americký lúzer na začiatku zistí, že vie horšie driftovať (používať ručnú brzdu namiesto blinkera) ako neznámy japonský lúzer. Nezlomí ho to, poctivo cvičí celý film a na konci v nočnom downhill zjazde porazí Japončíka a odplatí mu tak Pearl Harbor zo začiatku.

Velký Gatsby (2013)

Veľký Gatsby alebo film o tom, čo všetko je človek ochotný spraviť pre jednu (vydatú) ženu, ktorú miluje... Príjemné prekvapenie hlavne vzhľadom k tomu, že podľa hodnotení obľúbených užívateľov by mal film len 67 percent. Elegancia, noblesa, oldies medzivojnový štýl, romanťárna, uveriteľné herecké výkony a aj záver taký aký som očakával, takže nič len spokojnosť.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Predstavte si akčnú komédiu, kde Colin Firth perfektne zahral pravého anglického gentlemena so všetkými (ne)vyberanými spôsobmi, Samuela L. Jacksona ako opravdu záporného záporáka a ďalších známych hercov nevynímajúc Marka Hamilla (Luke Skywalker z pôvodnej SW série), k tomu akčnú hudbu a absenciu čo len chvíľky nudy, niekoľko kuulových scén (zoskok z lietadla, scéna v kostole a v závere "ohňostroje") a v neposlednom rade vysmievanie sa zo žánrových klišé. Celkom ma pobavil plán záporného záporáka, ktorý chcel rozsievať skazu medzi ľudmi pomocou SIM-kariet zadarmo, kde by boli zadarmo hovory aj internet. Sa normálne začnem báť že dvaja najväčší slovenskí operátori Orange a O2 majú podobné plány na vyhladenie ľudstva, teda aspoň na jeho zredukovanie. "Keď je telo choré, má horúčku a takto bojuje s vírusom. Keď je chorá Zem, otepľuje sa a takto bojuje s vírusom, ktorým je ľudstvo. Ak zvíťazí telo (Zem), vírus ako ľudstvo to neprežije. Ak zvíťazí vírus (ľudstvo), Zem to neprežije a s nou zhynie aj vírus, lebo nebude mať hostiteľa." Mne z toho vychádza že ľudstvo by sa nemalo správať ako vírus. Alebo je aj iná cesta?

Rychle a zběsile 2 (2003)

Naháńačka na diaľnici a tachometer ukazuje Paulovi Walkerovi neuveriteľnú stovku, pričom všetkých ostatných predbieha ako kuželky. Nepoznám zákony v hnUSA, ale na Slovensku by sa všetci dopustili priestupku za nedodržanie minimálnej povolenej rýchlosti na diaľnici.

Ghoul (2015)

Celkom fajn atmosféra, v opustenej starej chatke s temnou minulosťou uprostred ukrajinských lesov. Lenže postupne mi začalo byť jedno ako to celé dopadne a to nem dobre. Vadilo mi tzv. lakanie zvukom, kde preferujem skôr lakanie obrazom. Lakanie zvukom by mohlo spraviť horor aj z relácie o kuchárskom umení: kamera pomaly natáča múku, vajcia, mlieko a tu zrazu záber na hrôzostrašnú cibuľu s ešte hrôzostrašnejším zvukom. Alebo priamy prenos z letných olympijských hier, vodný slalom, Marcel Merčiak komentuje Michala Martikána, komentuje bratov Hochschornerovcov a tu zrazu dunivý piskľavý zvuk a záber na Elenu Kaliskú.

Teorie všeho (2014)

Pekný film, ale chýbalo mi viac tej vedy, aspoň dokázať nejakú vetu, prípadne načrtnúť matematické odvodenie počiatku vesmíru. Takto je film prístupný širšiemu okruhu aj prostejšieho publika, keďže autori sa viac ako na vedeckú časť zamerali na Hawkigovu chorobu, boj s chorobou a lásku jeho ženy ktorá ho podrží v najťažších chvíľach. Trochu nevyužitý potenciál, pretože milujem hrátky s časom a Hawkigova "Stručná história času" k tomu priamo nabáda.

Let's Dance All In (2014)

Nechal som sa zlákať mojou zvedavosťou a vyskúšal som projekt "kino naslepo". Keď som si kupoval lístok, teta pri pokladni vravela, že ak sa mi film nebude páčiť, do 20 minút mi môže vrátiť vstupné. Tak reku prečo nie? Už asi po 10 minútach odišiel z kina jeden párik a tiež som mal nutkanie odísť, avšak zachoval som sa ako správny trpiteľ a mučeník a vydržal som až do konca. Jedinú hviezdu dávam za tanečné kreácie a choreografie, ktoré boli dokonca lepšie ako tie moje po troch pivách. Ostatné všetko bolo hrozné. Dráma spočívala v tom, že jedného tanečníka prichytila frajerka muckať sa s inou, urazila sa a odišla, on odišiel za ňou, hneď mu odpustila a vrátil sa tesne pred finále. O nejakom deji alebo nebodaj hereckých výkonoch sa tu hovoriť nedá. Celé to spočívalo v tanečných battloch, potom nejaká vata, ďalší battle, ďalšia vata, ..

Birdman (2014)

Oskarové nominácie sú zase raz v "správnych" rukách. Senilní starčekovia z filmovej akadémie sú zrelí na výmenu. Zvučné mená nie sú zárukou dobrého filmu, aj keď musím priznať, že ani jedného herca/herečku som počas filmu nespoznal a divil som sa až pri záverečných titulkách.

Hacker (2015)

100110010111100010110001110010010101010010101001101111000010000011010101010010010110101110102

Iron Man 3 (2013)

Iron Man alias Tony Stark z rodu Starkov znovu raz nakopal prdel všetkým Lannisterom. Rozmýšľam ako by Iron Man 3 vyzeral v slovenskej produkcii. Prezident slovenskej republiky Andrej Kiska pripútaný pred prezidentským palácom namiesto slovenskej vlajky a premiér slovenskej republiky Robert Fico pripútaný k budove J&T. Iron Man môže zachrániť len jedného. Koho si vyberie? Keby umrel pán Fico, ľudia by stratili všetky istoty a smrťou pána Kisku by zase stratili správne proamerické zmýšľanie. - Zachráni pána Fica, lebo pre Kisku priletí Dobrý Anjel. P.S. v jednej chvíli sa Mandarin rozpráva s Iron Manom a v pozadí v telke hrajú futbal. Mandarin sa zrazu začne tešiť, lebo jedno mužstvo dalo gól. Týmto mužstvom je FC Liverpool a v zábere ukážu akurát Slováka Martina Škrteľa. P.S.2 - Rebecca Hall typologicky celkom zapadá do môjho háremu, ale momentálne mám plno, všetkých 10 postelí obsadených a navyše zatiaľ neukázala žiadne... ehm schopnosti superhrdinky.