Nespoutaný Django (2012)

tešil som sa na tento film a tak veľmi som chcel dať plné hodnotenie, keďže Tarantino patrí k mojím obľúbeným režisérom, ale žiaľ nemôžem. a pritom tak bravúrne to začalo. úvodný soundtrack, typicky tarantinovsky vypointované scénky, hlavne tá so šerifom a maršalom, perfektná scénka s KKK a hlavne nad všetkým čnejúci a celý film ťahajúci charizmatický Christoph Waltz. docela právom nominovaný na Oscara a vôbec by ma neprekvapilo, keby ho aj získal. ale postupne akoby Tarantinovi došiel dych, resp. nápady, konkrétne vtedy keď sa na scéne objavil DiCaprio a neskôr aj Samuel L. Jackson. od toho okamihu už nebolo veľa scénok, ktoré by stáli za pozornosť, resp. ktoré by ma niečím prekvapili, ako som u Tarantina zvyknutý. filmu uškodila aj dlhá 165-minútová stopáž. úplne vy stačilo, keby bol film o hodinu kratší. pred koncom nechýbala ani krvavá lázeň na štýl Oren-Ishii v Kill Bill, ale prišla mi ako samoúčelná a nijako nezaujímavá. nakoniec efektný záver, ktorý dal dôstojnú bodku za zaujímavým, ale nie perfektným filmom. možno som mal príliš veľké očakávania. samozrejme hudobný doprovod Morriconeho a Luisa Bacalova bol perfektný. naproti tomu raperská "hudba" mi do westernu vôbec nepasovala, aj napriek tomu že hlavným hrdinom bol černoch a nosnou témou bolo otroctvo.

Atlas mraků (2012)

mám za sebou 2 projekcie s odstupom času, takže mám niekoľko dobrých rád pre tých, čo sa ešte len chystajú pozrieť Atlas mrakov. na prvýkrát je takmer nemožné absorbovať všetko to čo toto dielo ponúka. preto by som sa pri prvej projekcii sústredil na jednotlivé príbehy. je ich tam až 6 a preto hlavne zo začiatku nie je celkom jasné, ktorá scéna patrí ku ktorému príbehu. pri druhej projekcii som už príbehy poznal a sústredil som sa hlavne na mená, na symboly a na hlášky, ktoré sa vyskytujú vo viacerých príbehoch (Sixsmith, Ayrs, Son-mi, denník, znamienko, "Nikdy sa nepodvolím zločinnému týraniu", ...) a ktoré tieto príbehy prepájajú. nie je to však prepojenie zjavné a ani pozorný divák si nevšimne všetky tieto spojivá medzi príbehmi. po prvej projekcii som si síce uvedomoval že som videl kvalitný film, ale bol som trochu v rozpakoch, lebo som čakal na nejaký prevratný záver, kde sa to všetko spojí do kompaktného celku, ale tento záver neprišiel. práve preto som pri druhej projekcii hľadal tento celok už od začiatku a myslím že miestami som ho aj našiel. páčilo sa mi plynulé prepojenie medzi jednotlivými príbehmi, jednak hudobné, keď hudba z jedného príbehu pokračovala bez prerušenia aj v ďalšom príbehu, ale aj motívové prepojenie. dosť často sa jeden príbeh menil v druhý príbeh v čase, keď mali nejaký spoločný motív. divákom odporúčam zostať v kine aj počas záverečných titulkov, lebo tam sa dozvedia, ktorý herec hral v ktorom príbehu ktorú postavu, pričom v niektorých prípadoch sú masky fakt dokonalé. pri druhej projekcii som sa snažil všímať si aj zamaskovaných hercov a aj tak som mal často problém rozoznať ktorý je ktorý. a samzrejme nesmiem zabudnúť na symfóniu Atlas mrakov, ktorá sa tiež podarila. pridávam piatu hviezdu.

Warrior (2011)

zápasenie ani box nepatria k mojim obľúbeným športom a preto som od tohto snímku veľa neočakával, ale v kombinácii s rodinnou drámou to fungovalo. hlavne v prvej polovici sa bojovalo minimálne a prevládal príbeh nad akciou, ktorý sa síce pomaly rozbiehal, ale fungoval. síce zostali ešte niektoré veci nedotiahnuté, napr. zatknutie Tommyho, ale vo finále spokojnosť.

Velmi nebezpečné známosti (1999)

film o (pokrivených) medziľudských vzťahoch, ktorý ma dosť zaujal keď som ho prvýkrát videl. s odstupom času nadšenie trochu opadlo, ale stále si myslím že je to dobrý film a právom patrí medzi TOP 200 najobľúbenejších filmov tu na čsfd.

Kapitán Tsubasa (1983) (seriál)

Potvrdzujem že mnohí si tento seriál pletú so seriálom Šampión, kde sa futbalista Benžamén preslávil svojou povestnou orlou strelou. Tento seriál nie je o Benžaménovi, ale o Ozorovi Tsubasovi a futbalové kluby nie sú talianske ale japonské. Vzhladom na rok výroby seriálu vidieť výrazný animačný rozdiel oproti rimejku z roku 2001. Navyše sú tu tie kilometrové behy k súperovej bránke a zápas čo trvá niekoľko dielov.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Na tento film som išiel s veľkými očakávaniami a myslím že sa aj naplnili. Film sa rozvíjal pomaly, podobne ako Spoločenstvo prsteňov začínal v Kraji, ale neskôr ako začali hrdinovia putovať, pribúdala akcia, občas vtipné scénky, ktoré účinkovali. Na filme ma zaujalo hneď niekoľko vecí: spev trpaslíkov, ich hlboké hlasy, krásna príroda v 3D a k tomu hudba Howarda Shore-a, výraz Glumovej tváre keď hádal Bilbove hádanky a samozrejme v neposlednom rade Elfský Vododol. Vytknúť môžem slovenské titulky - pokiaľ si pamätám, v LOTR bol slovenský preklad Orcov - Ohyzdi a v Hobbitovi to boli Škrati. Ďalšie výtky mimo filmu - v kine bola zima a nepredávali pukance. Výsledok - lepšie 4 hviezdy a teším sa na druhý diel.

Návrat do Silent Hill 3D (2012)

nebol to zlý horor, ale ani nič prevratné. možno by som dal vyššie hodnotenie, keby som predtým videl prvý diel. ale aj tak je to myslím prvý film čo som videl v 3D. pukance mi akurát vystačili do konca :)

Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Za ústredný motív tohto dielu možno považovať otázku interrupcie. Keď už tvorcovia nemajú o čom točiť, tak si môžeme pozrieť, ako si Bella holí nohy, ako tyčkuje do wc, atď. Takto to dopadne, keď sa film rozdelí na 2 časti kvôli vyšším ziskom.

Kokain (2001)

dosť dlho to vypadalo na celkom kvalitný gangsterský film, ale nakoniec ma dosť otrávilo a aj som prestal počítať, koľkokrát bol Depp zabásnutý. zistil som, že mi vadia tzv. "based on true story". scenárista je potom obmedzený mantinelmi, ktoré len ťažko môže prekročiť a dosť často to filmu škodí podobne ako v tomto prípade. takže po tomto filme pribudla druhá podmienka na kvalitný gangsterský film: 1.) nesmie v ňom hrať Joe Pesci; 2.) nesmie byť založený na skutočnom príbehu

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Filmy Tima Burtona skrývajú v sebe vždy akési zvláštne čaro či už spôsobom spracovania, tajomnou atmosférou alebo hudobným podmazom Dannyho Elfmana. Ale žiaľ napriek týmto kladom občas sa vyskytnú aj mínusy a v tomto prípade je tým mínusom práve zmaľovaný Depp, ktorý vypadá ako buzerant. Nebyť jeho, idem s hodnotením vyššie.