• Fantasy

Okresní přebor (2010) (seriál)

Nevím zda-li mnou cloumá nejvíc to, že to je z fotbalové tématiky, nebo to, že to je fakt vynikající seriál, ale zde nemohu jinak, než plnou palbu, neboť něco takového nemá na české poměry absolutně žádnou konkurenci v poslední době. Těžko říct, jestli všem již došli nápady, nebo proč se stále natáčí opravdu "[i]duchaplné a srdcervoucí[/i]" seriály typu: [b]Ulice[/b], [b]Ordinace v růžové zahradě[/b], [b]"VKVéčka"[/b] a bůhví co všechno. Kam se poděla doba [b]Hospody[/b], [b]České Sody[/b], [b]Četnických Humoresek[/b] atd., kde se nerozebíralo stále dokola, kdo s kým, kde, jak a proč, a v další sérii se ty páry zase prohází, ale byl tam i ten sveřepí humor, na rozdíl od dnešního suchého, nuceného. Herecké obsazení nemohli vybrat lepší, v čele s dokonalým Vetchým, kterému role skoro-kapitána Jirky neskutečně sedla. Velké množství hlášek si budu asi už do konce života pamatovat.

The Boy in the Bubble (2011)

Krásné vizuální zpracování a především hlasový doprovod vyprávění Alana Rickmana z toho vytváří epických 8 minut. Pěkný příběh, kterým jsme si pravděpodobně všichni jednou prošli, a kdo ne, tak ho to bohužel čeká, protože takový je život. Velmi příjemné ke sledování.

Warcraft: První střet (2016)

WoW! Prostě WoW. A schválně píšu WoW, jako zkratku pro World of Warcraft, ale myslím to jako wow = boží. Pořádně ani nevím kde začít. Naprosto chápu rozporuplné hodnocení, byť procentuálně je dosti vysoké (v době co toto píši, tak 82%), protože ten, jenž je světem Warcraftu neposkvrněn, nečetl žádné knihy, nebo nehrál vůbec první díl hry Warcraft (tedy Warcraft: Orcs & Humans), legendární první díl této real-timové strategie, která vyšla v roce 1994 *ach ta nostalgie, kdy minimálně požadavky byl procesor Intel 80386 "tři-osm-šestka" a 4MB RAM*, může být značně zmatený, jakým způsobem nás film vtahuje do děje. Zde uznávám, kdyby byla stopáž o nějakých 30 - 40 minut delší s trochu propracovanějším vstupem do děje, tak by bylo hodnocení ještě vyšší a lepší a určitě by film nebyl hodnocen tak jak teď je, lidmi, kteří toto univerzum neznají. !Bude obsahovat spoiler! Objevujeme se na bojišti ve světě Draenor, který pomalu umírá, kvůli temné magii Fel, kterou využívá mocný čaroděj Gul'dan, jenž shromáždil všechny klany orků, aby otevřel temný portál za pomocí někoho nečekaného (toto nemůžu zaspoilovat :)) a prošel se svými orkskými "bratry" do světa Azerothu, kde je spousta života, který chce ovládnout, nebo zničit. Příběh tu rozhodně vypisovat nebudu, to si každý musí zažít sám, protože pro mne, jako skalního fanouška Blizzardu a jejich počinů, která vznikla přesně před 25 lety, tehdy známá jako Silicon & Synapse, následně se na krátkou dobu přejmenovala na Chaos Studios a konec konců na dnes světoznámý Blizzard, byl naprosto úchvatný. Jistě, pár klišoidních momentů tam bylo, pár chybiček by se dalo najít, ale tohle je srdcová záležitost. Abych to uvedl na pravou míru, byl jsem relativně skeptický vůči tomuto filmu a hrozně jsem se bál, jakým způsobem to dopadne. Za mě 1 podtržená s hvězdičkou. Velice mě překvapilo, že se na filmu podílel i Chris Metzen (Christopher Vincent Metzen), což je od roku 1995 šéf tvůrčího oddělení Blizzard Entertainment, a dle mého, bylo to na filmu velice znát. Co se týká filmu samotného, tak scenérie, ve kterých se s hlavními hrdiny ocitáme jsou pečlivě vykreslené, a ačkoliv je film z 90% CGI, tak to ani není toliko znát, jako například v Hobitovi, kde to bylo brutálně posrané. Od první chvíle jsem měl slzy na krajíčku, protože jsem se vrátil do dětství, když jsem mastil 8bitové orky za strašlivých zvuků počítače, kdy jsem se bál, jestli z něj také nevyskočí ork. Vizuální stránka filmu prostě vynikající, a co musím vyzdvihnout ještě výše, tak kouzla, resp. kouzlení samotné. Ano!! Konečně jsem ve filmu zažil něco, co jsem vždycky chtěl. Opravdu tam stáli, cástili (vyvolávaly) spelly (kouzla) a stříleli je na své nepřátele. Něco tak promakaného má opravdu jen a pouze Blizzard. Hudební doprovod filmu byl také pečlivě vybrán, v těch správných scénách hudba příjemně gradovala a vytvořila tak excelentní kulisu pro to, co se dělo na plátně. V celkovém součtu se v audiovizuálním orgasmu na plátně pohybuje spousta orků a zároveň herců, kteří nejsou tak "viditelní" vzhledem k dokonale zpracovanému CGI orků (za zmínku rozhodně stojí Blackhand, Orgrim, Durotan a samozřejmě Gul'dan, protože to je mistrovská práce), ale napsal jsem to schválně do uvozovek, protože i tak jsou herecké výkony velice dobré. Nejvíce mě překvapil Travis Fimmel, kterého jsem viděl v pár dílech Vikingů, ale nijak mě to nezaujalo. Paula Patton velmi dobrá, někdy roztomile komická, když se snažila chápat rozhodnutí a emoce lidí, neboť je neznala, no a šílenství a kouzelnické projevy Bena Fostera pouze toto všechno podtrhli. Po shlédnutí tohoto těžkotonážního nahypovaného fantasy nářezu jsem z kina odcházel natěšený na další pokračování, které doufám, že bude, jinak bych byl velice naštvaný. A ačkoliv se budu rozcházet s hodně lidmi v tomto hodnocení, tak bych dal 98%, 5* (jasných), neboť film, který ve mě vzbudí naprostou euforii, a přemýšlím nad ním 2 dny i po shlédnutí, to už tady sakra dlouho nebylo. Je to výborná a pro mne vítaná změna od všech těch sci-fi klasických filmů (především Marvel v poslední době, ale i ty mám samozřejmě rád). Za mě, Hobit tomu nesahá ani po kotníku a dovolím si to srovnat i s Pánem Prstenů, kterého miluji, ale za mě .. Warcraft je ještě lepším filmem! Prosím Blizzard, ať jsou i další pokračování. Chci být součástí tohoto univerza, když už mi čas nedovolí, abych mohl hrát World of Warcraft, tak aspoň jednou za čas si to užít v kině, resp. potom doma znovu. Koncem bych ještě mohl zmínit, že tento film, Warcraft, je něco, co tu ještě nebylo. Nový svět, nové příběhy, a ne jen to, ale i způsob vyprávění, podání celého světa, je to originál mezi vším, co doteď vzniklo a já jsem neskutečně nadšený, že to vzniklo, že se pro to rozhoupali a šli do toho. Grandiózní zážitek, který patrně překoná pouze pokračování :D. Viděno na premiéře v kině - Cinestar; České Budějovice . Tak je za mnou druhé promítání. V případě, kdyby to šlo, tak zde udělím i šestou hvězdu, protože i napodruhé to na mě působilo nesmírně epickým dojmem, užil jsem si to ještě více, a už pouze při úvodní scéně log Universal a především Blizzard, do pozadí s tou impozantní a skvěle ladící hudbou, mi naběhla husí kůže po celém těle (podruhé!), a to se mi snad u žádného filmu nestalo. Ještě více mě to utvrdilo v tom, jak moc se mi film líbil. Neskutečná paráda. Těším se na pokračování!

Orel Eddie (2016)

Ano, ano, ano a ještě desetkrát ano! Přesně takhle si představuji kombinaci komediálního dramatu. Co mě zvedlo ze židle úplně nejvíc, tak výkon Taarona Egertona, který Michaela "Eddieho Eagla" Edwardse zahrál naprosto bravurně. Pozor občas může obsahovat spoilery. Místy je vám ho docela líto, ale potom se zachová zcela nečekaně, neohroženě, tak jako by se v dnešní době zachoval málokdo, protože lidé jsou připo**aní si jít za tím co chtějí, ale Eddie se toho nevzdal. Chtěl na olympiádu, a byť zjistil, že na letní olympijské hry mu nevyjdou, tak se zaměřil na ty zimní. Nicméně i přes veškeré překážky, které mu pod nohy házela britská sportovní asociace a olympijský tým, ale Eddie se přeci jen nevzdal, a byť se z něj nestal šampión, on se stal šampiónem pro mnoho lidí a především pro sebe, protože dokázal takřka nemožné, ve velmi krátkém časovém rozpětí. Hugh Jackman svou roli zvládl také na výbornou. Malou roličku si zde střelil i Christopher Walken, který film naplnil svým kouzlem a určitým napětím ke konci, které ale dodalo tomuto konci vynikající jiskru. Když jsem viděl trailer na tento film v kině, tak jsem si říkal, že to bude nějaká béčková slátanina, která se nezdaří, ale velmi mile mě to překvapilo. Velmi v tom je znát Vaughnovo práce, i když se podílel pouze na produkci filmu. Musím hodnotit 5*, protože životopisný film podaný tímto způsobem, který je vážný, ale umí si ze sebe udělat srandu, která je opravdu na místě a není to žádný trapný humor odvádějící pozornost, jsem již dlouho neviděl. A podle mého, Taron Egerton má před sebou velice slibnou hereckou kariéru, neboť jsem ho viděl jak v Kingsman: The Secret Service, Eddie The Eagle, tak i Legend a je to vynikající herec s obrovským potenciálem. Jen tak dále!

Metallica: Nothing Else Matters (1992) (hudební videoklip)

O Metallice jsem zde na ČSFD toho napsal už docela dost. Pár koncertů, některé videoklipy. Tak ještě jednou, jsem fanoušek Metallici :-D. 91 rok, trash metalová kapela Metallica vydává své páté album nesoucí název Metallica (Black Album). Časopis Rolling Stone v roce 2003 následně vyhlásil toto album jako 252. nejlepší album všech dob a také dostali ocenění jako 16. nejlepší album z devadesátých let. Pro tuto píseň (Nothing Else Matters) ještě pomáhal s orchestrálním doprovodem Michael Kamen, což byla jediná písnička, na které se podílel na Black Albu. Co se týká písně samotné, patří k jedné z mé nejoblíbenějších vůbec. Měl jsem jí na maturitním plese při nástupu, kdykoliv je mi špatně, vím, že u téhle písně dokážu vypnout, byť je textově opravdu hodně silná. Videoklip je takový obyčejnější, kde je pouze pár záběrů na členy kapely v jejich každodenním životě, v baru, venku na ulici, případně v natáčecím studiu. Nic světoborného, ale k takové písni se to víc než hodí. Audio: ****** Video ****1/2 Když jsem byl v Praze na Metallice, bylo to všechno úžasné, splnil jsem si svůj obrovský sen, ale v ten moment, kdy Kirk Hammet začal hrát své "předsólo", které hraje už posledních pár let těsně před tím, než nastoupí James a začne vydrnkávat intro N.E.M., tak mi přeletěl mráz po zádech a vytryskly mi slzy do očí. Asi nikdy na ten moment nezapomenu, protože slyšet je na živo, bylo něco dokonalého.

S & M: Metallica with Michael Kamen Conducting the San Francisco Symphony Orchestra (1999) (koncert)

Na Metallice jsem vyrůstal díky mému bratrovi. Pamatuji si složení skoro každého jejich alba a možná i délky jednotlivých písniček. Byl jsem na nich v Praze na živo, bohužel tento koncert jsem neměl šanci stihnout, bylo mi 6, když Metallica hrála se symfonickým orchestrem. Michael Kamen byl vynikající skladatel, všechna čest jemu(!). Dohromady s Metallicou Michael vytvořil něco, co nemělo obdoby. Naprostý nářez, kdy se, ještě v té době, silně trashová kapela uklidnila a zahráli v klidnějším tempu své největší pecky. Neskutečný zážitek i jen ze záznamu, škoda, že si něco takového nebudu moci dát osobně. Veškerý můj respekt patří jim všem, ať už kapelníkům z Metallici nebo symfonického orchestru.

Metallica: Through the Never (2013)

Pro mě není o čem. Jako fanoušek Metallici od malička prostě nemohu hodnotit jinak než 5*, protože hudební doprovod přebije cokoliv ať už se v tom "filmu děje" nebo ne. Nimrod se snažil, ale vcelku jediné o co v tom filmu jde, tak je ta hudba, alespoň já to tak beru.

Captain America: Občanská válka (2016)

Fíha, že to ale byla jízda! Mám za sebou předpremiéru ze 4.5. a dlouho jsem to rozdýchával. Po filmu jsem měl sto chutí tomu dát maximálně 2*, protože tam bylo takových WTF momentů, kdy jsem nevěřil vlastní očím, jestli to tvůrci myslí vážně nebo ne, ale když jsem nad tím celý večer přemýšlel a uvažoval, nechal jsem si to uležet v hlavě do druhého dne, tak i já sem napíšu pár postřehů, které už nebudou tak neskutečně kritické, jak se zdály po filmu. Bude obsahovat SPOILERY!!!, tak pozor. Když to vezmu od první potyčky v Africe, nebo kde to bylo, ve scéně jak Crossbones hodí granát do obrněného transportéru, Black Widow si udělá živý štít z jednoho vojáka, a granát je vystřelí ven zadními dveřmi, tak mi nepomáhalo ani to, když jsem si říkal "Zatraceně, vždyť je to Marvel!. Tohleto podle mě hodně přestřelili, to i víc je "chápatelná" scéna, kdy Bucky chytne motorku za jízdy a otočí si jí do svého směru jízdy, to bylo zároveň i neskutečně efektní, a mohl bych pokračovat, těch scén tam bylo spousta, zablokování výstřelu z brokovnice pouhou matrací (IKEA se fakt asi činí), ale dost od těchto WTF momentů. Je to akční scifárna od Marvelu, tak se nebudu vrtat v detailech. Když jsem u toho kritizování, co bych vytkl asi jako další, tak hudba. Hudební doprovod v celém filmu mi přišel nemastný, neslaný, možná bych si dovolil říci až plytký, nezáživný, místy mi to připadalo až "hluché", ale nad tím také mohu mávnout rukou. Co se však týká hlavního děje, tak ten byl vynikající. Zpočátku to bylo docela chaotické, pro někoho by mohlo být složité to všechno pochytit, ale má to grády, má to ten náboj, který udrží u filmu, byť prvních 15 až 20 minut je při nejlepším takové to zahřívací kolo. Po tom, co se to rozjelo, dostal jsem akční nářez s vynikající zápletkou o Buckym a jeho minulosti, kterou si nepamatuje, a šikovně, dávkovaně je nám předkládána po celou stopáž filmu, která by klidně mohla být i delší vzhledem k množství ději, co je nám předloženo, neboť na pozadí tohoto všeho se ještě řeší hlídání a kontrolování superhrdinů. Kdybych se měl vyjádřit k postavám, tak všechny jsou vynikající, tady nemohu říct ani jedno špatné slovo! Opravdu bravurní ztvárnění všech, skvostné uvedení a představení Black Panthera a pro mne, jakožto pro skeptika, asi největší radost mi udělal Tom Holland, který představuje nového Spoodermana (Spidermana). Hrozivá představa pro mne je, že ten herec je mladší než já :-D. Obrovská pochvala scénáristům, to ano. Za zmínku rozhodně stojí i scéna na letišti, kde se těsně předtím objeví právě nový Spiderman a na druhé straně barikády se objeví Scott Lang (Ant-Man). Tito dva ten film neskutečným způsobem nakopnou a dodají mu přesně to, co mu od začátku chybělo. Potitulkové scény tu jsou 2, obě připravují příběh pro další filmy, pokračování této "Avengerské ságy". V jedné scéně vidíme i Stana Leeho, který si dělá srandu z Iron Mana velmi trefně, a já se začal bát, že tam Stan už nebude. Abych to shrnul, po uležení dojmů z filmu, musím hodnotit 4*, byť potenciál na 5* tam určitě je, ale to pravděpodobně až po druhém shlédnutí, které přijde jistě velmi brzy! Kdybych si teď měl zvolit, jestli se přidat na stranu Cpt. Americy, nebo Iron Mana, vůbec bych nevěděl, protože jsem pochopil jak uvažuje Tony (který se tedy choval docela jako psychicky nestabilní kretén vzhledem k tomu, že se s ním rozešla Pepper, ale ne jen Pepper, to už jsme viděli od prvních Avengerů, že si Tony začal uvědomovat něco víc), ale Steve měl také slabší chvilky, kdy za něj spíše přemýšleli svaly, takže bych se nepřiklonil asi ani na jednu stranu. (Cinestar České Budějovice )

Biting Elbows: Bad Motherfucker (2013) (hudební videoklip)

https://www.youtube.com/watch?v=Rgox84KE7iY Nehorázně cool akce z první osoby, všichni příznivci FPS (first person shooter), nebo-li prostě stříleček musejí naprosto chrochtat blahem, protož Ilja Najšuller to vystihl úplně geniálně. Ačkoliv se zdá akce hektická, což je, tak je krásně přehledná. Na ten rozpočet vynikající práce. V současné době si Ilja splnil sen a natočil celovečerák Hardcore Henry. Zde musím hodnotit 5*, protože jsem býval pařan FPS her a tohle mi je hrozně připomíná. Vynikající počin. A co se týká hudební vložky, tak "Bad Motherfucker" tu také sedí jak prdel na hrnec.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Původně jsem o tomto filmu pořádně ani nevěděl a ani jsem neplánoval, že bych na to našel, když se to ke mne doneslo. Dostalo se to ale do takových obrátek, že přijel brácha s jeho rodinou a má desetiletá neteř mě přemluvila, ať jdu s nimi. Zprvu jsem toho krapet litoval, bál jsem se, že budu mít tendenci opět usínat jako u Alvina Chipmánkové. Rozhodně musím napsat, že jsem byl pekelně překvapený. Film má od začátku obrovský nájezd, který si udrží po celou stopáž, která má slušnou hodinku a třičtvrtě. Hlavní postavičky si zamilujete, ať jste nebo nejste dítě. Co musím u tohoto filmu vyzdvihnout, tak způsob podání příběhu, který je skvěle sedící na společnost, ale zároveň velmi pohádkový, tudíž děti, které film uvidí si z toho vezmou úžasný zážitek, plný akce, napětí a kamarádství. Dokonce i co se týká filmu a pohledu z psychologického hlediska, tak postavy jsou nám nádherně naservírovány a je zde krásně ukázaný příklad, jak to v životě může fungovat, jak k němu přistupovat. Celkově je film plný skvělých nápadů a stane se z toho vynikající a vtipná detektivní záležitost a opravdu, proč by králík a lišák nemohli býti policisty? :-) Co se týká audiovizuální stránky, tak tu netřeba komentovat, ta je na výbornou. Jasných 5* Kino