Paddington (2014)

Dokonalý rodinný film, vhodný pro všechny generace od šesti výš (pro mladší ročníky to může být chvílemi docela drsné a nepochopitelné). Určitě si ho pořídím později na dvd a pravděpodobně se to stane naší rodinnou vánoční klasikou.

Strom života (2011)

Za vzpomínky na dětství bych dala i tři hvězdičky, ale přírodopisné (dinosauři), kostelní (God gives and takes, how he wants) a alegorické (závěrečné ošmatávání se na pláži) vložky, které absolutně nedržely pohromadě a nutily mě používat rychlopřehrávač více než je zdrávo, výsledný dojem hodně srazily. A to jsem na to kdysi chtěla jít do kina. Ještě, že jsem nešla - na tohle vzít mého partnera, tak jsem dnes asi už single.

Špinavý trik (2013)

Po třetím Russellově filmu už je mi jasné, co mi u něj nesedí - zatímco já u filmu upřednostňuju příběh, Russell se v podstatě zaměřuje jen na charaktery a to, co pak na plátně předvádí, už tak nějak nedrží pohromadě. Například dialogy působí hrozně uměle a někdy jsou až neúnosně dlouhé (třeba jakákoliv scéna, ve které se někdo hádá). Samotný příběh tak stojí na vedlejší koleji a to je zrovna tady obrovská škoda. Herecky z hlavní čtveřice u mě vyhrála Jennifer Lawrence, kostýmy byly taky skvělé, ale jako celek pouhý průměr.

Včelka Mája (2014)

Bez Goťáka a Aťky Janouškové to už prostě není ono. Viděla jsem to s dcerou v kině v německém znění, kde dabingově vyčnívaly tři generace hereček z rodu Hagen a taky známý německý muzikant Jan Delay (v roli Vilíka). Překvapilo mě, že Karel Svoboda už nebyl uveden jako autor hudby, i když titulní song zůstal stejný.

Divergence (2014)

Na rozdíl od Hunger games, kde jsem si po prvním filmu hned koupila celou trilogii v knižní podobě, mě to u Divergence vůbec neláká. Celé to má spoustu logických děr a chvílemi se to tváří hrozně drsně, ale jakákoliv absence krve nebo unylá hudba z toho dělají podívanou vhodnou jen pro puberťáky. Hlavní představitelka se mi zdála hrozně fádní. Ovšem ve chvíli, kdy jí ten kočičák ukázal tetování, bych si to s ní ráda na pár minut klidně vyměnila. Slabé tři hvězdičky.

Dům kouzel (2013)

Kouzelná animace v příběhu plném fantazie. Určeno spíše pro menší děti.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

"Drink and let the games begin". Neočekávala jsem vůbec nic, o to jsem byla příjemněji překvapená. Žádné velké vykecávání, akce střídá akci, hlavní hrdina sympaťák, příjemná stopáž a celé se to naštěstí nebere moc vážně. Na jedno podívání. Ramin Djawadi opět potvrdil svoji pozici nejlepšího autora hudby u akčních filmů v mé topce. Hned po skončení jsem sice měla chuť si ihned pustit moji oblíbenou drákulovskou verzi od Coppoly, ale ani to nezměnilo fakt, že Shoreův debut považuju za celkem vydařený.

Mapy ke hvězdám (2014)

Nebyl by to Cronenberg, aby do filmu nenacpal plno hnusu, ale tentokrát se jedná o hnus na první pohled neviditelný, který se skrývá v lidské povaze - incest, psychické poruchy, závist, egoismus apod. Narouboval to do příběhu o "ošklivém a zlém" Hollywoodu, což působí na začátku zábavně, pak mrazivě a na konci velice falešně. Scénáristicky to dost skřípe, ale vyvažují to dobří herci - až na jako vždy nevýrazného Pattinsona a herce, co hrál toho třináctiletého spratka. Na Cronenberga hodně slabý počin. "Hell is a place without narcotics".

Úsvit planety opic (2014)

Rozšíření smrtícího viru a skoro-vymření lidstva tvůrci nacpali do prologu o třech minutách a po skončení filmu mě jako první napadlo, že to samé se dalo udělat s celým dějem. Méně opičí psychologie a více akce by tomu rozhodně neuškodilo. A to, kolikrát ve filmu někomu zvlhlo oko nebo ukápla pomalu tekoucí slza, ač se jednalo o člověka nebo o opici, by snad nespočítal ani samotný Caesar. Viděno v 3D.

Pryč od pece (2013)

Na začátku Pearl Jam, na konci Pearl Jam a mezitím neskutečně intenzivní příběh o bezútěšném životě v americkém zapadákově, o síle rodinné soudržnosti a o pomstě za každou cenu. Výborný Christian Bale. Zobrazené násilí je surové a sakra přímočaré. Jen nerozumím pohnutkám postavy Leny, kterou ztvárnila Zoe Saldana - vyměnit Christiana za Forresta? To jako vážně?