• Krátkometrážní
  • Hudební

Člověk z ledu (1984)

Všetko v tomto filme je akosi pritiahnuté za vlasy. Rozmrazenie pračloveka, jeho adaptácia modernému svetu, jeho vyjadrovanie, jeho výzor. Podobne aj správanie sa miestnych vedcov.. Dala sa z toho urobiť dobrodružná fraška, tak je to len fraška s nevyužitým potenciálom.

Divoká dvojka (2015)

Štýl buddy movies zu 80tych rokov je tu dokonalo pretavených do moderného, skvele fungujúceho zmätku. Bavil som sa a to je hlavné. Hlavné pre ďalšieho potencionálneho diváka.

Pořád jsem to já (2014)

Áno, na niektorých miestach ma film dojal, pohrával sa s mojím vnútrajškom, ale netrafil sa do tých správnych miest. Nehanbím sa za to, že som namiesto hereckého výkonu Julianne Moore, obdivoval skôr živočíšnu tvár Kristen Stewart.

Everest (2015)

EVEREST určite nebude Everestom medzi horolezeckými snímkami. Prečo? EVEREST nieje monumentálny ani po obsahovej a dokonca ani po obrazovej stránke. Pár majestátnych pohľadov na samotnú horu a potom hop sa do štúdia. Postáv je tu toľko, že ani jedna z nich si ku vám nedokáže dobehnúť po sympatie, kvôli ich totálnej roztrúsenosti a minimálnej prítomnosti na plátne ( príklady za všetky - Keira Knightley, Jake Gyllenhaal, Robin Wright ). Možno sa zdá, že štúdio vsadilo na úchvatnú vizuálnu IMAX stránku, ale opak je pravdou.

Místo na výsluní (1951)

Ako film, to možno brať všetkými desiatimi. Kompozícia záberov a scén ( kamera, strih a zvuk ) je brilantne dovedená k maximálnej spokojnosti diváka. Ako príbeh, to možno brať z rôznych strán, pravdepodobne sa tu dočkáme rozdelenia diváctva do niekoľko skupín, či už ide o pohlavie, spoločenské postavenie, myšlienkové pochody. Tak či onak, preceňovanie je na mieste.

Deník venkovského faráře (1951)

Ťažká filmová poema na večnú tému. Pomaly a bez gradácie plynúce filmové dielo, ktoré si bude hľadať cestu k divákovi s menšími problémami.

I Was a Teenage Werewolf (1957)

Názov možno bude evokovať akúsi zmesku komédie a ( prístupného ) hororu. Ale nemusíte sa báť. Ide o plnohodnotný kus v tomto podžánri, kde sa nálepka teenage odrazí v celkovej dobovej atmosfére snímku ( rock & roll, oplodneniahodné čajky, móda ) a kde sa dočkáme serióznych strašidelných scén ( prvá killovačka ).

Pandora and the Flying Dutchman (1951)

Pandora je vlastne kurvičk@. Nespoilerujem, je to viditeľné od prvých minút filmu. To znamená, že škrtám prvú hlavnú postavu príbehu. Blúdny Dutchman je ďalšia postava, ktorá si mala získať sympatie divákov akožto milovník, zatracenec a duša márne hľadajúca vykúpenie. NON. Všetky ostatné epizódne postavy dávajú do príbehu asi podobnú dávku charizmatu, ako vyššie zmienené. A tak nám ostáva len dokonalo nasnímaný technicolorový spektákel bez života.

Rezistence (2015)

Takže postavy a dejová línia sa nám predstavili v minulom diely a tým pádom môžu tvorcovia šľapnúť na akčný plyn a pustiť sa do čistokrvného dobrodružstva. Na to by však museli mať lepší cit pre napätie a dynamiku, pretože tento ďalší prírastok do YA kategórie nieje nič nové, prevratné a ani napínavé. Ak som pri predošlej časti v recenzii dúfal, že sa séria asi vydala tým správnym smerom, tentoraz to asi zoberiem späť. Ale stále ešte dúfam.