• Krátkometrážní
  • Hudební

Maratónec (1976)

Inteligentný, ale pomerne nudný thriller. Aj od slávnej ,,zubárskej,, scény som čakal oveľa viac. A tak na filme zaujmú akurát tak kvalitné herecké výkony. Čo je dosť málo.

Upír aneb Podivné dobrodružství Davida Graye (1932)

Carl Theodor Dreyer bol naozaj majstrom kompozície obrazu. To čo dokázal pri UTRPENÍ PANNY ORLEÁNSKEJ, to dokázal aj v tomto filme. Vynikajúca kamera a strih robia z filmu naozaj skvelý zážitok. A keďže všetko sústredil na formálnu stránku diela, nejako pozabudol na hercov. Tí tu podávajú dosť ploché a nevýrazné výkony. Kvôli nim stráca u mňa film maximálne hodnotenie. Aj napriek tomu je to jeden veľký, temne - snový trip.

Útěk z L.A. (1996)

Príbeh kopíruje prvý film ( zmena je len v lokácii ), a tak nič výnimočné sa nedeje. Možno nebyť tej totálne zbabranej trikovej stránky ( tá je o poznanie horšia ako pri staršom a oveľa lacnejšom origináli ), tak by som hodnotenie možno zvýšil.

Vládce temnot (1987)

Ďalší z hororov, ktoré definuje ultratemná atmosféra. Neskutočný záverečný konflikt a vydarená pointa. Carpenter bol vo svojej dobe skutočným majstrom hrôzy.

Velké nesnáze v Malé Číně (1986)

Carpenter tu nahádzal všetko čo tento žáner v 80. rokoch definovalo. Fantáziu, kúzla, dobrodružstvo a neohrozeného hláškujúceho hrdinu s krásnymi ženskými spoločníčkami. Parádna a vydarená zábava.

Starman (1984)

Neoriginálny ( hlavne vo svojej dobe ), ale kúzelný a dojímavý. Carpenter dokázal, že vie aj malinovku, nielen tvrdší žáner. Klasika, ktorá jemnejšie povahy rozplače a tých ostatných minimálne ukážkovo zabaví.

Věc (1982)

Tento film je neuveriteľne skvelo trikovo natočený. K tomu brilantná klaustrofobická a temná atmosféra a niekoľko naozaj nechutných scén a vyjde nám jeden z najlepších sci-fi hororov v histórii kinematografie. Film, ktorý sa nezmazateľne zapísal do dejín nielen hororu.

Útěk z New Yorku (1981)

Kultový a z hľadiska žánru veľmi významný a definujúci. Hutný a kvalitne natočený postapokalyptický snímok, ktorý sa dočkal hneď niekoľko napodobenín, hlavne s talianskej školy ( FIREFLASH alebo 1990: BOJOVNÍCI Z BRONXU ). Stará dobrá osemdesiatková zábava na vysokej úrovni.

Můj nepřítel (1985)

Spojenie space opery s dojímavým príbehom o priateľstve dvoch odlišných rás ( dokonca ich aj hrajú zástupcovia odlišných národností ) sa vydaril neskutočne dobre. Vizuálna stránka berie dych, dej je svižný a zábavný, a na koniec nastúpi aj nejaká ta slzavá scéna. Jeden z najmenej docenených filmov v histórii kinematografie.

Duna (1984)

Pomalosť a depresívnosť filmu neuveriteľne pristane. K tomu ešte spektakulárna výprava s všadeprítomnými trikmi. To je jeden z najväčších sci-fi filmov nielen 80. rokov. Film bol, dá sa povedať od začiatku očakávaný ako prepadák. Mal síce všetko, čo bombastické sci-fi mať má, len už v úvode spomínaný pomalý a psychedelický dej mu veľa šancí na úspech nedával. Tak sa z neho nestal hit, ostalo len vynikajúce kultové dielo, ktoré v 80. rokoch nemá obdoby.